Connect with us

Maqedonia e Veriut

Që sonte shi dhe erë e fuqishme me shpejtësi mbi 80 kilometra në orë

Published

on

Nga pasditja në pjesët perëndimore priten reshje të reja të shiut të cilat gjatë natës do të përhapen në pjesën më të madhe të vendit. Gjatë natës dhe nesër, reshjet do të jenë më të rrëmbyeshme, prej 20 deri në 30 litra në një metër katror, ndërsa në nivel lokal do të ketë edhe mot të lig me shi të rrëmbyeshëm, vetëtima dhe erë të fuqishme e cila do të arrijë shpejtësi mbi 80 kilometra në orë.

Sot gjatë ditës do të fryjë erë mesatare, përkohësisht e përforcuar me shpejtësi prej mbi 70 km/orë nga drejtimi jugor, veçanërisht në pjesët lindore.

Në Shkup, nga fundi i ditës dhe gjatë natës, ndërsa do të ketë reshje të shiut, të cilat do të jenë më të rrëmbyeshme gjatë natës dhe nesër paradite. Do të fryjë erë përkohësisht e fuqishme.

Moti i paqëndrueshëm është rezultat i aktivitetit të ciklonit dhe masës ajrore të lagësht dhe jostabile.

Continue Reading

Lajme

Të premten do të arrijnë në Shkup 45 viktimat e aksidentit tragjik në Bullgari

Published

on

By

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut për “Alsat” konfirmojnë se 45 trupat e pajetë të tragjedisë që ndodhi javën e kaluar në Bullgari, pritet të vijnë të premten më 3 dhjetor në mëngjes në Aeroportin e Shkupit.

Po këtë ditë, 45 trupat e viktimave do t’u dorëzohen familjarëve dhe pritet të bëhen edhe ceremonitë mortore.

Ndërsa analizat e ADN-së, kanë përfunduar sot dhe të 45 trupat janë identifikuar.

Nga Instituti i Mjekësisë Ligjore, gjithashtu konfirmojnë se në Sofje janë kryer të gjitha metodat krahasimore gjenetike të marra nga strishot e familjarëve dhe si rrjedhojë të gjithë trupat e pajetë tanimë kanë emra dhe dihet se cilës familje i përkasin.

Continue Reading

Lajme

A do të ketë vaksinim të detyrueshëm? – Flet Filipçe

Published

on

By

A do të ketë vaksinim të detyrueshëm? – Flet Filipçe

Masa për vaksinim të detyrueshëm për momentin nuk do të zbatohet, tha ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, shkruan Alsat.

“Ne kemi arritur në përfundimin se kjo ngre pyetje shumë serioze në lidhje me atë se si dikush që nuk do të pranonte të vaksinohej do të ndëshkohej përfundimisht. Nga ana tjetër është një barrë e madhe financiare. Do të shohim se çfarë do të jetë shtrirja e vaksinimit me këtë rekomandim nëpërmjet mjekëve të familjes. “Ne jemi të gatshëm të japim rekomandime të tjera”, tha Filipçe./ Alsat.mk

Continue Reading

Lajme

Nga dita e sotme ndalohet përdorimi i qeseve plastike!

Published

on

By

Nga dita e sotme ndalohet përdorimi i qeseve plastike!

Shkup, 1 dhjetor – Që nga dita e sotme, me ligj ndalohet përdorimi i qeseve të plastikës. Do të shiten vetëm qese plastike të biodegradueshme me çmim prej 15 denarëve.

Sipas Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinorë, mjetet financiare që do të mblidhen, do të shkojnë në fondin me të cilin do të investohet në mjedisin jetësorë.

Prej sot gjithashtu objektet e hotelerisë e kanë të ndaluar të përdorin plastikë në zonat e mbrojtura si në Pelister, Mavrovë, Mali Sharr, etj.

Continue Reading

Aktuale