Connect with us

Maqedonia e Veriut

Në “Titanik” me lidhje video-konferencë do të dëgjohet dëshmitarja nga Gjermania

Published

on

Në Gjykatën Themelore Penale sot vazhdon gjykimi për shkatërrimin e materialit zgjedhor “Titanik 3” kundër koordinatorit të grupit të deputetëve të BDI-së, Ejup Alimit dhe Ismet Gurit, anëtar i Komisionit Komunat Zgjedhor për Komunën e Çairit, në të cilën duhet me lidhje video-konferencë me Gjykatën në Gjermani të dëshmojë dëshmitarja Resmije Azemi.

Avokati Mefail Arsllani, përfaqësues juridik i të akuzuarit Ejup Alimit, pas seancës paraprake gjyqësore tha se për dëgjimin e dëshmitares Azemi përveç seancës së sotme më 3 mars janë caktuar seanca gjyqësore edhe për 16 edhe 18 mars.

Lënda gjyqësore për “Titanik 3”, një kohë të gjatë udhëhiqet para Gjykatës Penale Shkup. Deri më tani kjo procedurë gjyqësore dy herë ka filluar nga fillimi. Aktakuzën për këtë lëndë e ka ngritur PSP-ja, ndërsa bëhet fjalë[ për parregullsi zgjedhore të kryera në zgjedhjet lokale në Komunën e Çairit, të mbajtura në vitin 2013.

Procesin gjyqësor e udhëheq gjyqtarja Marija Kletniçka, derisa aktakuzën e përfaqësojnë prokurorët Fatime Fetai dhe Gavriel Bubevski.

Continue Reading

Lajme

A do të ketë vaksinim të detyrueshëm? – Flet Filipçe

Published

on

By

A do të ketë vaksinim të detyrueshëm? – Flet Filipçe

Masa për vaksinim të detyrueshëm për momentin nuk do të zbatohet, tha ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, shkruan Alsat.

“Ne kemi arritur në përfundimin se kjo ngre pyetje shumë serioze në lidhje me atë se si dikush që nuk do të pranonte të vaksinohej do të ndëshkohej përfundimisht. Nga ana tjetër është një barrë e madhe financiare. Do të shohim se çfarë do të jetë shtrirja e vaksinimit me këtë rekomandim nëpërmjet mjekëve të familjes. “Ne jemi të gatshëm të japim rekomandime të tjera”, tha Filipçe./ Alsat.mk

Continue Reading

Lajme

Nga dita e sotme ndalohet përdorimi i qeseve plastike!

Published

on

By

Nga dita e sotme ndalohet përdorimi i qeseve plastike!

Shkup, 1 dhjetor – Që nga dita e sotme, me ligj ndalohet përdorimi i qeseve të plastikës. Do të shiten vetëm qese plastike të biodegradueshme me çmim prej 15 denarëve.

Sipas Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinorë, mjetet financiare që do të mblidhen, do të shkojnë në fondin me të cilin do të investohet në mjedisin jetësorë.

Prej sot gjithashtu objektet e hotelerisë e kanë të ndaluar të përdorin plastikë në zonat e mbrojtura si në Pelister, Mavrovë, Mali Sharr, etj.

Continue Reading

Lajme

Grubi provokon Alternativën: Ne kemi marrëveshje me LSDM-në

Published

on

By

Zëvendëskryeministri Artan Grubi duke folur për të ardhmen e qeverisë potencoi se ata si parti kanë një marrëveshje me aleatin e tyre, përkatësisht me LSDM-në, për të qeverisur vendin për 4 vjet.

Zgjedhjet lokale nuk mund të kenë pasoja për qeverisjen qendrore, mazhoranca është stabile, tha Grubi.

Ai tha se me Zaevin janë arritur shumë marrëveshje dhe shumë hapa për ta çuar vendin përpara, ku Zaevi ka qenë figura kryesore për të çuar integrimin e vendit përpara. Këto komente Grubi i bëri në Tv Alsat.

Continue Reading

Aktuale