Connect with us

Maqedonia e Veriut

Dimitrov: Nëse nuk ka vendim për negociata, BE-ja do të dërgojë sinjal të keq ndaj rajonit

Published

on

Pas raportit pozitiv nga KE-ja është koha që Evropa të ofrojë vendim konkret dhe të qëndrueshëm për fillimin e negociatave aderuese. Por, pas përvojës në dy vitet e fundit, për fat të keq, ende nuk mund të lejojmë të gëzohemi. mendoj se duhet ta shohim fillimisht vendimin konkret, deklaroi ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov në “Brifingun e mëngjesit” në “Slobodna TV”.

“Raporti është më se i mirë. Është i shkëlqyer. Sepse thotë se edhe krahas zhgënjimit në tetor Maqedonia e Veriut i ka rritur, i ka intensifikuar përpjekjet në reformat dhe ka ofruar rezultate të prekshme dhe të qëndrueshme. Tani kemi një kontekst ku përbërësit për sukses janë të dukshme. Kemi mini raport se është koha të fillojmë negociata aderuese dhe shpresoj se Evropa këtë do ta shfrytëzojë edhe ajo të ofrojë. Nëse BE-ja në një kontekst të këtillë nuk ofron, praktikisht viktimë më e madhe do të jetë politika e zgjerimit, gjegjësisht BE-ja do të japë sinjal se dera është e mbyllur në një rajon i cili është i rrethuar me vende-anëtare dhe mendoj se një gjë të tillë nuk do të lejojnë”, thotë Dimitrovi

Nëse kemi një punë pozitive nga ato përpjekje të pafrytshme në dy vitet e kaluara, thekson Dimitrovi, kjo është se më shumë problemet ishin nga ana e BE-së, sesa nga ana jonë.

“Përfundimisht politika e zgjerimit u bë lëndë e vëmendjes dhe diskutimit në nivel më të lartë dhe mendoj se metodologjia e re siguron një ringjallje, kthim në tryezë të asaj politike. Mendoj se kjo është plus, thotë shefi i diplomacisë.

Për qëndrimin e Francës e cila pati vërejtje se procesi i zgjerimit është tejet teknik dhe i zgjatur, Dimitrovi përkujton në deklaratën e presidentit francez Emanuel Makron në Konferencën e Sigurisë në Munih,se është i kënaqur nga metodologjia e re si hap i parë, dhe nëse raportet e KE-së për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë janë pozitivë, ky do të jetë hapi i dytë që do të mundësojë që Parisi seriozisht të shqyrtojë çështje për fillimin e negociatave.

Sipas Dimitrovit, punët shkojnë drejt suksesit të përbashkët dhe është pozitive që e ardhmja evropiane e rajonit është e pamohueshme për Francën.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Lëvizja BESA ka treguar dinjitet, as nuk u ulën me Zaevin dhe Ahmetin

Published

on

Sekretari gjeneral i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari në emisionin Click Plus ka folur për koalicionet e ardhshme të Aleancës.
Sipas Taravarit Lëvizja Besa, ka dalë një parti serioze dhe me shumë kredibilitet, ai tha se Besa e mbajti besën dhe doli nga Qeveria dhe asnjëherë nuk pranoi të ulet me Zaevin për të biseduar, njofton Monitor.mk

Sekretari gjeneral i ASH-së, Arben Taravari ka shtuar se largimi i Besës dhe dorëheqja e Hoxhës nga pozita e ministrit e ka befasuar në aspekt pozitiv./Monitor.mk/

Continue Reading

Lajme

Arben Taravari për vendimin e Alternativës: Kanë zhgënjyer votuesit që na besuan

Published

on

Qytetari na ka votuar dhe na ka besuar se ne nuk do të bëhemi bashkë me BDI-në. Kështu tha Arben Taravari, në emisionin Clik Plus, ku ka shtuar sërish se Alternativa është subjekt i veçantë dhe se vendimet i marrin vetë, përcjell in7

“Ne pas rrëzimit të Qeverisë kemi pasur ide të formojnë një shumicë stabile dhe të formohet programi për qeverisje të re. Shumica ka qenë për ta rrëzuar këtë regjim hibrid. Freedom Hous Maqedoninë e ka karakterizu si regjim hibrid”, u shpreh Taravari.

Taravari tha se Aleanca për Shqiptarët vazhdon si subjekt i vetëm, ndërsa Alternativa ka vendosur vet.

“Ka zhgënjim prej votuesit, që ka votuar së bashku AAA-ASH. Marrëveshja është për katër vjet. Kështu e kanë vendosur që të jenë bashkë me BDI-në, me Thaçin, LSDM. Unë e di se anëtari i rëndomtë nuk i vjen mirë. Në asnjë moment nuk mund të them asgjë të keqe për një parti që kemi bashkëpunuar shumë mirë. Nuk mund të them të keqe diçka për Bekim Salin dhe as për Afrim Gashi, pasi kemi pasur bashkëpunim të mirë”, deklaroi Arben Taravari./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Taravari: Për tre orë u mblodhën 61 deputet, pa shantazhe dhe kërcënime

Published

on

Sekretari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, duke folur për mocionin për votëbesimin e Qeverisë tha se për tre orë ishin mbledhur 61 nënshkrime, përcjell in7

“Iniciativa ka qenë e ndërsjellët në koordinim në mes dy tre partive. Një parti në ora 10:00 ka thënë që do të nënshkruaj dhe më pas është tërhequr. Në mëngjes kur jemi koordinuar kanë qenë 63 si potencial për të nënshkruar. Atë ditë për tre orë janë mbledhur 61 nënshkrime. Asnjë nuk ka qenë i shantazhuar”, u shpreh Taravari.

Taravari tha se kanë pasur takim të përbashkët me Mickoskin dhe se nuk kanë hatërmbejtje me njëri tjetrin për mos kalimin e votëbesimit për Qeverinë.

“Më 5 nëntor kemi pasur 60 deputetë që kanë ardhur të votojnë. Sa ka pasur ana tjetër, se njëri nuk e dishim se ku është 59? Pse nuk i lëshuan që të debatojnë. A e dini pse s’ka pasur debat? Sepse janë frikësuar se njëri prej deputetëve të asaj pakice, mos të votoje”, tha Arben Taravari.

Ai pyeti se në një shtet a është normal që të mos sigurohet deputeti./in7.tv/

Continue Reading

Aktuale