Connect with us

Maqedonia e Veriut

“Transportuesi”, Kacarska kërcënon me paraburgim Taleskin

Published

on

I akuzuari i parë në rastin “Transportuesi” , ish kreu i komunës së Manastirit, Vlladimir Taleski sot nuk u paraqit në gjykatë në fjalët përmbyllës të rastit “Transportuesi”.

Gjykatësja Dobrilla Kacarska porositi se nuk do të toleroj shtyrjen dhe zvarritjen e procesit i cili është në përfundim e sipër. Do të kontrollohet dokumentacioni mjekësor që Talevski ka dorëzuar, derisa Kacarska deklaroi se në rast se nuk vërtetohet gjendja shëndetësorë e të akuzuarit, menjëherë do të kërkoj paraburgim për ish kryetarin e komunës së Manastirit dhe të akuzuarve të tjerë. Kacarska madje u shpreh se nuk do të ishte mirë që për mos-përgjegjësinë e tyrem, të pësoj ndonjë mjek.

Gjykimi për rastin “Transporter”, që ka të bëj me keqpërdorimi e transportit të nxënësve në Manastir u shty për të mërkurën.

Për këtë rast të akuzuar janë ish kryetari i Manastirit Vlladimir Taleski dhe 22 persona të tjerë, për shkak të keqpërdorimit të detyrës zyrtare lidhur me transportin e nxënësve në Komunën e Manastirit, me çrrastë dëmtuan buxhetin për rreth 360.000 euro.

Continue Reading

Lajme

Të premten do të arrijnë në Shkup 45 viktimat e aksidentit tragjik në Bullgari

Published

on

By

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut për “Alsat” konfirmojnë se 45 trupat e pajetë të tragjedisë që ndodhi javën e kaluar në Bullgari, pritet të vijnë të premten më 3 dhjetor në mëngjes në Aeroportin e Shkupit.

Po këtë ditë, 45 trupat e viktimave do t’u dorëzohen familjarëve dhe pritet të bëhen edhe ceremonitë mortore.

Ndërsa analizat e ADN-së, kanë përfunduar sot dhe të 45 trupat janë identifikuar.

Nga Instituti i Mjekësisë Ligjore, gjithashtu konfirmojnë se në Sofje janë kryer të gjitha metodat krahasimore gjenetike të marra nga strishot e familjarëve dhe si rrjedhojë të gjithë trupat e pajetë tanimë kanë emra dhe dihet se cilës familje i përkasin.

Continue Reading

Lajme

A do të ketë vaksinim të detyrueshëm? – Flet Filipçe

Published

on

By

A do të ketë vaksinim të detyrueshëm? – Flet Filipçe

Masa për vaksinim të detyrueshëm për momentin nuk do të zbatohet, tha ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, shkruan Alsat.

“Ne kemi arritur në përfundimin se kjo ngre pyetje shumë serioze në lidhje me atë se si dikush që nuk do të pranonte të vaksinohej do të ndëshkohej përfundimisht. Nga ana tjetër është një barrë e madhe financiare. Do të shohim se çfarë do të jetë shtrirja e vaksinimit me këtë rekomandim nëpërmjet mjekëve të familjes. “Ne jemi të gatshëm të japim rekomandime të tjera”, tha Filipçe./ Alsat.mk

Continue Reading

Lajme

Nga dita e sotme ndalohet përdorimi i qeseve plastike!

Published

on

By

Nga dita e sotme ndalohet përdorimi i qeseve plastike!

Shkup, 1 dhjetor – Që nga dita e sotme, me ligj ndalohet përdorimi i qeseve të plastikës. Do të shiten vetëm qese plastike të biodegradueshme me çmim prej 15 denarëve.

Sipas Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinorë, mjetet financiare që do të mblidhen, do të shkojnë në fondin me të cilin do të investohet në mjedisin jetësorë.

Prej sot gjithashtu objektet e hotelerisë e kanë të ndaluar të përdorin plastikë në zonat e mbrojtura si në Pelister, Mavrovë, Mali Sharr, etj.

Continue Reading

Aktuale