Connect with us

Maqedonia e Veriut

Sela: Refuzimi i debatit, mungesë respekti ndaj votuesve (VIDEO)

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët këtë të dielë po qëndron në republikën Nordrhein-Westfahlen të Gjermanisë ku ka shpalosur programin parazgjedhor të koalicionit ASH-Alternativa.

Ai u shpreh që partia tij dhe koalicioni i përpashkët kan mekanizma për parandalimin e valës së shpërnguljeve që kanë kapluar Maqedonië e Veriut kohëve të fundit. Synimi kryesor i platformës sonë është investimi kapital dhe thithjes së investimeve të huaja që edhe mërgimtarët të ndjehen sa më të sigirtë në invesimet e tyre në vendlindje.

Kjo është pika kryesore që do të ndihmoj në hapjen e vendeve të reja të punës.

Poashtu në takimin që pati Mërgimtarët në Mönchengladbach të Gjermanisë kryetari i ASH-se z.Ziadin Sela foli edhe për ofertën e fundit për një duel televiziv mes tij dhe kryetarit të BDl-së z.Ali Ahmeti.

Ndër tjerash theksoi që mospranimi i një dueli të tillë nga ana e Ali Ahmetit është një përbuzje e votuesve të tij dhe konkretisht të gjithë shqiptarëve në përgjithësi.

“Mirë, nëse Ali Ahmeti nuk pranon të jetë pjesë e debatit televziv atëher nga këtu po ja lehtësojë punën, le ti fton të gjithë ministrat e tij që të dalin bë duel me mua, unë do ju ri ballë i vetëm në cilin do televizion që të dojë” – tha mes tjerash kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela.

Dje nëpër rrjetet sociale nga disa qytetarë është kërkuar që të ketë duel televizim në mes të kreut të ASH-së, Ziadin Sela dhe kreut të BDl-së, Ali Ahmeti.

https://www.facebook.com/ZiadinS/videos/vb.122920461172102/193550408656189/?type=2&theater

Continue Reading

Lajme

ASH mban Kuvendin e degës në Manastir, falemenderohen dhe dëgjohen sugjerimet e strukturave

Published

on

Dega e Aleancës për Shqiptarët në Manastir ka mbajtur sonte Kuvendin e degës në të cilin është raportuar për zgjedhjet e fundit lokale dhe aktivitetet që planifikohen në vijim, përcjell in7

Pas mbledhjes së Kuvendit të degës së Aleancës për Shqiptarët në Manastir, nënkryetari Remzi Mehmedi dhe deputeti Syrija Rashidi realizuan një bashkëbisedim me strukturat lokale.
Përfaqësuesit e Kresisë Qendrore falemenderuan strukturat dhe aktivistët nga Manastiri për angazhimin në procesin e fundit zgjedhor dhe aktivitetet e përgjithshme partiake, ndërsa dëgjuan edhe sugjerimet dhe propozimet e ndërsjella për veprimtarinë e mëtejme.
Falemenderim për çdo anëtarë dhe aktivist që ka kontribuar në proceset e deritanishme dhe gadishmërinë për avancimin e betejave politike, thuhet në njoftimin e Aleancës për Shqiptarët./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Mariçiq demanton Alternativën: BE-ja nuk ka mekanizma për hetim të rasteve gjyqësore në Maqedoni

Published

on

Në marrëveshjen të cilën e nënshkruan lideri i LSDM-së Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës, Afrim Gashi qëndron se do të ketë hetim ndërkombëtarë të disa rasteve gjyqësore si “Lagjja e Trimave”, “Monstra”, “Alfa” dhe “Almiri i vogël”.

Sonte ministri i Drejtësisë, Bojan Mariçiq në ClickPlus në TV21 shpjegoi se çfarë do të thotë kjo:

“Me sa di unë, këto janë rastet që janë diskutuar dhe që janë përfshirë në marrëveshjen e liderëve të dy partive. Është e logjikshme që shkaktuan një numër të madh reagimesh dhe kur të hyjmë në thelbin e çështjes do të shohim se me këtë marrëveshje nuk mund të ndikojnë në ato raste. Publiku nuk ka hapësirë për shqetësim se faktori politik, se pushteti do të përzihet në rrjedhën apo në vendime. Ne kemi pasur edhe më herët kur partitë politike kanë kërkuar monitorim, kemi pasur situata dhe me kërkesë të VMRO-DPMNE-së, kur është negociuar Ligji për Prokurorinë Publike, qeveria ka kërkuar monitorim për rastet e korrupsionit të lartë”, tha Mariçiq.

Mariçiq bëri të ditur se tashmë kanë kërkuar nga BE-ja që të kryejë ndonjë lloj hetimi, ndërsa u janë përgjigjur se nuk kanë mekanizma për të kryer hetime, por vetëm për të formuar ekip që do të monitorojë rastet. Ndërsa i njëjti monitorim sipas Mariçiq ka filluar në korrik ndërsa janë monitoruar 20 raste të tilla.

Të tjera: Mariçiq: Ata që janë të pakënaqur me vendimet gjyqësore për disa raste, t’i drejtohen Këshillit Gjyqësor.

Continue Reading

Lajme

Një familje nga Maqedonia e Veriut dëbohet nga Gjermania

Published

on

Në kuadër të masave të intensifikuara të kontrollit dhe kërkimit në zonën kufitare me Francën, efektivët e policisë federale gjermane kanë kontrolluar dje në mesditë një familje nga Maqedonia në një parking në BAB 5, afër Achernit.

Rezultoi se autoritetet përgjegjëse të imigracionit kishin lëshuar një urdhërarrest dëbimi ndaj të gjithë personave, pasi ata nuk kishin përmbushur ende kërkesën për t’u larguar nga Gjermania, informon portali Shtegu. Meqenëse kishin pasaporta të vlefshme, ata u deportuan në vendin e tyre me një fluturim nëpërmjet aeroportit Karlsruhe/Baden-Baden mbrëmjen e djeshme pas përfundimit të masave policore./Shtegu/

Continue Reading

Aktuale