Connect with us

Maqedonia e Veriut

Osmani: Janë përmbushur të gjitha parakushtet që të sillet vendim pozitiv më 26 mars

Published

on

Komisioni Evropian në raportin e jashtëzakonshëm për progresin e vendit tonë edhe një herë e konfirmoi rekomandimin për fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian, bëri të ditur sot pasdite zëvendëskryeministri përgjegjës për Çështje Evropiane, Bujar Osmani.

Në konferencën për medie në Sekretariatin për Çështje Evropiane, Osmani tha se në raport qartë konstatohet përcaktimi reformues i shtetit veçanërisht përmes rezultateve të suksesshme në sferat të cilat Këshilli Evropian i ka përcaktuar si prioritete siç janë gjyqësori, administrata publike, shërbimet e sigurisë dhe lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

“Në raport konstatohet se Republika e Maqedonisë së Veriut ka bërë progres shtesë edhe atë jo vetëm në miratimin e ligjeve por edhe në zbatimin e ligjeve me sukses dhe funksionim të suksesshëm të institucioneve”, tha Osmani dhe shtoi se me atë përmbushet edhe parakushti i dytë, gjegjësisht janë përmbushur të dy parakushtet që më 26 mars të sillet vendim për fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian.

Pret vendimi për fillimin e negociatave të sillet edhe për Maqedoninë e Veriut edhe për Shqipërinë.

Osmani informoi se në ueb faqen e Parlamenti të Holandës është publikuar raporti nga deputetët të cilët e kishin përgatitur pas vizitës në vendin tonë, në të cilin janë konstatuar vlerësime pozitive për progresin e Maqedonisë së Veriut dhe për nevojën për fillimin e negociatave me BE-në.

Zëvendëskryeministri theksoi se para samitit në mars do të pastrohen dilemat se vallë vetëm shteti ynë ose në pako me Shqipërinë do t’i fillojnë negociatat me Bashkimin Evropian, dhe se është optimist se do të marrim datë për negociata.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Lëvizja BESA ka treguar dinjitet, as nuk u ulën me Zaevin dhe Ahmetin

Published

on

Sekretari gjeneral i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari në emisionin Click Plus ka folur për koalicionet e ardhshme të Aleancës.
Sipas Taravarit Lëvizja Besa, ka dalë një parti serioze dhe me shumë kredibilitet, ai tha se Besa e mbajti besën dhe doli nga Qeveria dhe asnjëherë nuk pranoi të ulet me Zaevin për të biseduar, njofton Monitor.mk

Sekretari gjeneral i ASH-së, Arben Taravari ka shtuar se largimi i Besës dhe dorëheqja e Hoxhës nga pozita e ministrit e ka befasuar në aspekt pozitiv./Monitor.mk/

Continue Reading

Lajme

Arben Taravari për vendimin e Alternativës: Kanë zhgënjyer votuesit që na besuan

Published

on

Qytetari na ka votuar dhe na ka besuar se ne nuk do të bëhemi bashkë me BDI-në. Kështu tha Arben Taravari, në emisionin Clik Plus, ku ka shtuar sërish se Alternativa është subjekt i veçantë dhe se vendimet i marrin vetë, përcjell in7

“Ne pas rrëzimit të Qeverisë kemi pasur ide të formojnë një shumicë stabile dhe të formohet programi për qeverisje të re. Shumica ka qenë për ta rrëzuar këtë regjim hibrid. Freedom Hous Maqedoninë e ka karakterizu si regjim hibrid”, u shpreh Taravari.

Taravari tha se Aleanca për Shqiptarët vazhdon si subjekt i vetëm, ndërsa Alternativa ka vendosur vet.

“Ka zhgënjim prej votuesit, që ka votuar së bashku AAA-ASH. Marrëveshja është për katër vjet. Kështu e kanë vendosur që të jenë bashkë me BDI-në, me Thaçin, LSDM. Unë e di se anëtari i rëndomtë nuk i vjen mirë. Në asnjë moment nuk mund të them asgjë të keqe për një parti që kemi bashkëpunuar shumë mirë. Nuk mund të them të keqe diçka për Bekim Salin dhe as për Afrim Gashi, pasi kemi pasur bashkëpunim të mirë”, deklaroi Arben Taravari./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Taravari: Për tre orë u mblodhën 61 deputet, pa shantazhe dhe kërcënime

Published

on

Sekretari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, duke folur për mocionin për votëbesimin e Qeverisë tha se për tre orë ishin mbledhur 61 nënshkrime, përcjell in7

“Iniciativa ka qenë e ndërsjellët në koordinim në mes dy tre partive. Një parti në ora 10:00 ka thënë që do të nënshkruaj dhe më pas është tërhequr. Në mëngjes kur jemi koordinuar kanë qenë 63 si potencial për të nënshkruar. Atë ditë për tre orë janë mbledhur 61 nënshkrime. Asnjë nuk ka qenë i shantazhuar”, u shpreh Taravari.

Taravari tha se kanë pasur takim të përbashkët me Mickoskin dhe se nuk kanë hatërmbejtje me njëri tjetrin për mos kalimin e votëbesimit për Qeverinë.

“Më 5 nëntor kemi pasur 60 deputetë që kanë ardhur të votojnë. Sa ka pasur ana tjetër, se njëri nuk e dishim se ku është 59? Pse nuk i lëshuan që të debatojnë. A e dini pse s’ka pasur debat? Sepse janë frikësuar se njëri prej deputetëve të asaj pakice, mos të votoje”, tha Arben Taravari.

Ai pyeti se në një shtet a është normal që të mos sigurohet deputeti./in7.tv/

Continue Reading

Aktuale