Connect with us

Maqedonia e Veriut

Nuredini: Nuk mjafton që ligjet vetëm të shkruhen, duhet të zbatohen akoma më mirë

Published

on

Çështje për mjedisin jetësor nuk ka të bëjë vetëm me Ministrinë e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit hapësinor, ajo përfshin disa institucione të cilat duhet të jenë të kyçura në këtë domen. Ligjet tona të tanishme nuk janë aspak të këqinj, janë të mirë. Por, nuk mjafton vetëm të shkruhen, duhet të zbatohen akoma më mirë, konkludoi sot ministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor, Naser Nuredini, në debatin ” Mbrojtje juridike e natyrës dhe mjedisit jetësor dhe mbrojtje gjyqësore e së drejtës së mjedisit të shëndetshëm jetësor” në ASHAM.

Ai theksoi se ligjet, të cilat kanë të bëjnë me mjedisin jetësor, përmirësohen dhe harmonizohen me direktivat e Bashkimit Evropian.

“Megjithatë për çështjen për të cilën sot u debatua, si t’i zbatojmë ligjet, duhet të bashkëpunojmë të gjithë, të gjitha ministritë, inspektorët, ASHAM-i”, theksoi Nuredini.

Ai theksoi se ekziston listë e madhe e BE-direktivave të cilat duhet të shqyrtohen dhe të harmonizohen me ligjet tona.

“Të gjitha ligjet nuk ishin zbatuar njejtë për të gjithë. Sipas meje, ligji u referohet të gjithëve”, theksoi ministri.

Ai potencoi se mori koment sepse Ministria nuk ka mjaft fuqi dhe kapacitet, duke cekur se në të ardhmen duhet të diskutohet për atë se ku është roli dhe përgjegjësia e MMJPH-së.

“Opinioni pret që ne duhet të jemi përgjegjës për gjithçka. Ne jemi përgjegjës për ligjet, por inspektorët i bëjnë kontrollet inspektuese, ndërsa Prokuroria publike më tutje e ndjekë tërë procesin dhe shqyrton nëse ndonjë ligj është shkelur”, tha Nuredini.

Ai theksoi se ata janë këtu që t’i mbështesin të gjithë, por kërkon që edhe mbështetja të kthehet.

Continue Reading

Lajme

15 të vdekur dhe 436 të infektuar me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut

Published

on

By

15 të vdekur dhe 436 të infektuar me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 3 mijë e 447 testime të realizuara, 436 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin korona.

Instituti i Shëndetit Publik në 24 orët e fundit ka regjistruar 336 pacientë të shëruar, ndërkaq 15 pacientë e kanë humbur betejën me Covid-19./21Media

Continue Reading

Lajme

Dimitar Kovaçevski do të kandidohet për kryetar të LSDM-së

Published

on

By

Dimitar Kovaçevski do të kandidohet për kryetar të LSDM-së

Shkup, 27 nëntor – Zëvendësministri i Financave dhe anëtar i Këshillit qendror të LSDM-së, Dimitar Kovaçevski ka deklaruar se do të kandidohet për lider të partisë, pasi LSDM-ja dje e ka konfirmuar dorëheqjen e kryetarit të partisë Zoran Zaev dhe ka shpallë zgjedhje brendapartiake në rrugë të votimit të drejtpërdrejtë.

“Në afatin prej shtatë ditësh do të përpiloj program dhe do të iniciojë kandidaturë për kryetar. LSDM është parti me potencial të madh kadrovik dhe ka numër të madh anëtarësh të njohur që do të ishin kandidatë të shkëlqyeshëm. Procedura është demokratike dhe secili që përmbush kushtet mund të kandidohet. Ajo që është me rëndësi, të gjithë duhet të bashkohemi rreth kryetarit të zgjedhur”, ka thënë Kovaçevski për “Fokus”.

LSDM-ja më 12 dhjetor do të zgjedh liderin e ri që duhet ta zëvendësojë Zoran Zaevin i cili dha dorëheqje. Zëdhënësja e LSDM-së, Bogdanka Kuzeska pas mbledhjes së Këshillit qendror ka deklaruar se procedura për zgjedhjen e liderit të ri fillon sot dhe do të zgjasë shtatë ditë.

Këshilli qendror, siç tha ajo, ka konstatuar se për dorëheqjen e iniciuar të Zaevit në parti nevojitet të fillojë proces për zgjedhje brendapartiake. Kandidimi fillon prej sot dhe do të zgjas një javë, ndërsa të drejtë të paraqiten kanë të gjithë anëtarët e LSDM-së që plotësojnë kriteret e parapara me statutin e partisë. Mundësi për votim do të kenë të gjithë anëtarët e LSDM-së që aktivisht do të regjistrohen në hallkën onlajn.

Continue Reading

Lajme

Çeliku: Njerëzit e ndershëm të distancohen nga Alternativa që zgjodhi interesin personal

Published

on

By

Çeliku: Njerëzit e ndershëm të distancohen nga Alternativa që zgjodhi interesin personal

Gjithnjë e më shumë shtohen zërata brenda Alternativës që ky subjekt po bën gabim fatal me vendimin për pjesëmarrje në Qeveri.

Në këtë vijë është edhe profesoresha universitare Gjyla Çeliku e cila më herët madje qenë përkrahëse e Alternativës.

“Alternativa u acaruan pse përkrahëm Bilallin e Besës në Tetovë, por ama për pushtet u bashkuan me Kastriot Rexhepin, ish deputet i Besës dhe përçarës i Besës së mëhershme dhe të tashmes. Tash si e definoni ju këtë hap politik? Unë s’mund të shkel mbi interesat e popullit, por partitë nuk pyesin interesin e popullit, por të tyre. Shkelin mbi parimet e tyre, mbi deklarat e tyre dhe mbi popullin. Nejse, hap i keq. Hap pa etikë. Hap interesi! Populli barin më nuk e ha, as dele nuk është. Bile juve të partisë që nuk ju pëlqen hapi i tyre, lirisht shkëputeni sepse nuk është marre, por madhështi!

P.S. Vetë e kanë thënë “Nuk kishte faj Bilalli sa kishte Kastrioti”, shkruan mes tjerash Çeliku.

Continue Reading

Aktuale