Connect with us

Maqedonia e Veriut

Shpronësimi i tokave, Osmani: Banorët e Bllacës kanë të drejtë të ankohen

Published

on

Zv/kryeministri, Bujar Osmani tha se punimet në autostradën Shkup-Bllacë do të vazhdojnë. Osmani theksoi se banorët kanë të drejtë të ankohen dhe se vlerësimi i pronave duhet të jetë korrekt.

“Njerëzit kanë të drejtë të mos jenë të kënaqur me vlerësimin që e kanë bërë inspektorët e Birosë për ekspertizë Ligjore. Qytetarët kanë të drejtë të jenë të pakënaqur, ose kanë të drejtë të marrin shpjegime. Kam folur me drejtorin e Byrosë për tu shpjeguar kjo. Kjo nuk e ndal ndërtimin e rrugës…me ligj qytetarët nuk kanë të drejt mos ta japin tokën, por kanë të drejtë të ankimojnë shumën”-pohoi Osmani.

Ndryshe, gjatë ditës së djeshme banorët e Bllacës protestuan për çmimin që ofron shteti për shpronësimin e tokave ku pritet të kalojë autostrada Shkup-Bllacë, respektivisht për çmimi prej 200 denarësh për 1 metër katror./Alsat

Continue Reading

Lajme

Të premten do të arrijnë në Shkup 45 viktimat e aksidentit tragjik në Bullgari

Published

on

By

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut për “Alsat” konfirmojnë se 45 trupat e pajetë të tragjedisë që ndodhi javën e kaluar në Bullgari, pritet të vijnë të premten më 3 dhjetor në mëngjes në Aeroportin e Shkupit.

Po këtë ditë, 45 trupat e viktimave do t’u dorëzohen familjarëve dhe pritet të bëhen edhe ceremonitë mortore.

Ndërsa analizat e ADN-së, kanë përfunduar sot dhe të 45 trupat janë identifikuar.

Nga Instituti i Mjekësisë Ligjore, gjithashtu konfirmojnë se në Sofje janë kryer të gjitha metodat krahasimore gjenetike të marra nga strishot e familjarëve dhe si rrjedhojë të gjithë trupat e pajetë tanimë kanë emra dhe dihet se cilës familje i përkasin.

Continue Reading

Lajme

A do të ketë vaksinim të detyrueshëm? – Flet Filipçe

Published

on

By

A do të ketë vaksinim të detyrueshëm? – Flet Filipçe

Masa për vaksinim të detyrueshëm për momentin nuk do të zbatohet, tha ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, shkruan Alsat.

“Ne kemi arritur në përfundimin se kjo ngre pyetje shumë serioze në lidhje me atë se si dikush që nuk do të pranonte të vaksinohej do të ndëshkohej përfundimisht. Nga ana tjetër është një barrë e madhe financiare. Do të shohim se çfarë do të jetë shtrirja e vaksinimit me këtë rekomandim nëpërmjet mjekëve të familjes. “Ne jemi të gatshëm të japim rekomandime të tjera”, tha Filipçe./ Alsat.mk

Continue Reading

Lajme

Nga dita e sotme ndalohet përdorimi i qeseve plastike!

Published

on

By

Nga dita e sotme ndalohet përdorimi i qeseve plastike!

Shkup, 1 dhjetor – Që nga dita e sotme, me ligj ndalohet përdorimi i qeseve të plastikës. Do të shiten vetëm qese plastike të biodegradueshme me çmim prej 15 denarëve.

Sipas Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinorë, mjetet financiare që do të mblidhen, do të shkojnë në fondin me të cilin do të investohet në mjedisin jetësorë.

Prej sot gjithashtu objektet e hotelerisë e kanë të ndaluar të përdorin plastikë në zonat e mbrojtura si në Pelister, Mavrovë, Mali Sharr, etj.

Continue Reading

Aktuale