Connect with us

Maqedonia e Veriut

MPB ndjek me vëmendje gjendja në kufirin jugor

Published

on

Ministria e Punëve të Brendshme po e ndjekë me vëmendje gjendjen me valën e mundshme të emigrantëve, theksoi gjatë vizitës në SPB – Shtip, zëvendësministrja e Punëve të Brendshme, Sllavjanka Petrovska, pasi që Turqia kërcënoi se do t’i hapë kufijtë drejt Evropës për refugjatët nga Siria.

“Po ndjekim me vëmendje situatën në Turqi dhe në pajtim me atë do të sjellim vendim për sistemim të forcave shtesë edhe nga policia e Maqedonisë. Tani për tani, për momentin, përveç këtyre paralajmërimeve kanoske më serioze nuk kemi, por po e ndjekim me vëmendje, sepse jemi të vetëdijshëm se kjo mund të jetë problem në shtet”, deklaroi Petrovska.

Ajo shtoi se për momentin, policëve të Maqedonisë në kufirin jugor po u ndihmojnë edhe kolegë nga vende të huaja.

Sa i përket krizës me pasaporta, Petrevska theksoi se dërgesa e parë e pasaportave pritet të arrijë më 6 mars, me çka, siç tha, Ministria e Punëve të Brendshme kthehet në gjendje normale me dërgesën e pasaportave.

E pyetur se si e komenton deklaratën e ministrit teknik të Punëve të Brendshme, Naqe Çulev se prapa mbi njëzet automjeteve të djegura në Shtip qëndron mafia, Petrevska me përgjigje se me kryesinë e SPB – Shtip sot biseduan për këtë temë.

“U kumtuan mundësitë, dyshimet për atë se cilët janë kryesit potencial të këtyre veprave penale dhe nuk do të doja të jap më shumë hollësi për t’i mos i dëmtuar kolegët gjatë hetimit, por nga ajo që më informuan, me të vërtetë, seriozisht po punojnë në ndriçimin e këtyre rasteve”, tha Petrevska.

Zëvendësministrja plotësuese Petrevska sot pati takim me kryesinë e SPB – Shtip, ku temë qendrore ishin zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe cili është roli i pjesëtarëve të MPB-së në zbatimin e një procesi të qetë dhe demokratik zgjedhor.

Continue Reading

Lajme

A do të ketë vaksinim të detyrueshëm? – Flet Filipçe

Published

on

By

A do të ketë vaksinim të detyrueshëm? – Flet Filipçe

Masa për vaksinim të detyrueshëm për momentin nuk do të zbatohet, tha ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, shkruan Alsat.

“Ne kemi arritur në përfundimin se kjo ngre pyetje shumë serioze në lidhje me atë se si dikush që nuk do të pranonte të vaksinohej do të ndëshkohej përfundimisht. Nga ana tjetër është një barrë e madhe financiare. Do të shohim se çfarë do të jetë shtrirja e vaksinimit me këtë rekomandim nëpërmjet mjekëve të familjes. “Ne jemi të gatshëm të japim rekomandime të tjera”, tha Filipçe./ Alsat.mk

Continue Reading

Lajme

Nga dita e sotme ndalohet përdorimi i qeseve plastike!

Published

on

By

Nga dita e sotme ndalohet përdorimi i qeseve plastike!

Shkup, 1 dhjetor – Që nga dita e sotme, me ligj ndalohet përdorimi i qeseve të plastikës. Do të shiten vetëm qese plastike të biodegradueshme me çmim prej 15 denarëve.

Sipas Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinorë, mjetet financiare që do të mblidhen, do të shkojnë në fondin me të cilin do të investohet në mjedisin jetësorë.

Prej sot gjithashtu objektet e hotelerisë e kanë të ndaluar të përdorin plastikë në zonat e mbrojtura si në Pelister, Mavrovë, Mali Sharr, etj.

Continue Reading

Lajme

Grubi provokon Alternativën: Ne kemi marrëveshje me LSDM-në

Published

on

By

Zëvendëskryeministri Artan Grubi duke folur për të ardhmen e qeverisë potencoi se ata si parti kanë një marrëveshje me aleatin e tyre, përkatësisht me LSDM-në, për të qeverisur vendin për 4 vjet.

Zgjedhjet lokale nuk mund të kenë pasoja për qeverisjen qendrore, mazhoranca është stabile, tha Grubi.

Ai tha se me Zaevin janë arritur shumë marrëveshje dhe shumë hapa për ta çuar vendin përpara, ku Zaevi ka qenë figura kryesore për të çuar integrimin e vendit përpara. Këto komente Grubi i bëri në Tv Alsat.

Continue Reading

Aktuale