Connect with us

Bota

Greqia konfirmon rastin e katërt me koronavirus

Published

on

Në Greqi është konfirmuar edhe rasti i katërt me Covid-19. Bëhet fjalë për një 36-vjeçare që sapo është kthyer nga Italia e Veriut dhe ka shfaqur simptoma të lehta të gripit.

Sipas protokollit të parashikuar, edhe ajo po trajtohet në spitalin Atikon të kryeqytetit grek. Specialistët presin edhe raste të tjera të koronavirusit duke këshilluar njerëzit të mos shfaqin shenja paniku dhe të marrin masa mbrojtjeje.

Shumë shkolla të vendit do të jenë të mbyllura sot për t’u dezinfektuar si një masë parandaluese. Ndërkohë reagime të mëdha në shumë bashki të vendit ka shkaktuar vendimi i qeverisë për anulimin e festimeve të karnavaleve, pasi dëmi ekonomik i bizneseve do të jetë i madh. Shqetësimi më i madh shprehet sa i përket sezonit të Pashkës, pasi dihet se sjell të ardhura të mëdha në sektorin e turizmit.

Kryeministri Mitsotakis ka deklaruar se Greqia do të rrisë kontrollet në pikat kufitare detare, tokësore dhe në aeroporte, sidomos sa u përket udhëtarëve që vijnë nga vendet ku ka raste me koronavirus. Ndërkohë numri i personave që kanë humbur jetën nga gripi i zakonshëm ka shkuar në 77, 15 janë regjistruar vetëm javën e fundit.

Continue Reading

Bota

Aeroplanit i shpërthen goma gjatë aterrimit, pasagjerët në Nepal detyrohen ta shtyjnë (Video)

Published

on

Pasagjerët që po udhëtonin me një aeroplan të vogël të aviokompanisë nga Nepali, Tara Air, janë detyruar të shtyjnë aeroplanin nga pista, pasi që derisa po zbriste në pistë i kishte shpërthyer njëra gomë.

Pasagjerët e aeroplanit me 19 ulëse janë filmuar duke e shtyrë fluturaken që kishte “ngecur” në aeroportin Bajura në Kolit të Nepalit.

Personeli i aeroportit kanë vrapuar menjëherë që t’i ndihmojnë në “pilotimin” e fluturakes deri në pistë, derisa aeroplanët tjerë po qëndronin prapa tij – duke pritur që kaosi i krijuar të zhduket.

Ky aeroport nuk ka makineri për situata të tilla, kështu janë detyruar të mbështeten në pasagjerët zemërgjerë që u dolën në ndihmë.

Continue Reading

Bota

Ndjekje si në filma: Polici në motor gjuan me revole në drejtim të automjetit që po ikte

Published

on

By

A keni parë ndonjëherë një rast të tillë në jetën reale?

Të gjithë i duam filmat aksion, me ndjekje me makina, të shtëna armësh dhe polic të pamboshtur, por këto gjëra nuk janë vetëm në filma… Jeta reale fatkeqësisht është plot me raste të tilla ku shpesh humben jetë, shkruan lajmi.net.

Një prej këtyre rasteve është bërë viral tani, ku shihet një ploc duke ndjekur një kriminel i cili po arratiset me makinë, ndërsa polici është në motoçikletën e tij zyrtare.

Polici përdorë armën e tij zyrtare 2 herë, deri sa arrinë ta ndaloj makinën, dhe aty intervenojnë edhe policët e tjerë në kapjen e kriminelit.

Me të vërtetë mbresëlënësë!

Continue Reading

Bota

Edhe 256 afganë largohen nga Kosova drejt Kanadasë

Published

on

By

Edhe 256 afganë të cilët ishin duke qëndruar në Kosovë tash e një kohë janë larguar për në Kanada.Këtë e ka bërë të ditur Ministria e Punëve të Brendshme me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook”.

“Sot ju uruam lamtumirën 265 miqve tanë afganë, të cilët sot herët në mëngjes u larguan nga Prishtina për në Kanada”, thuhet në njoftim.Nga Ministria thonë se ishte kënaqësi t’i mirëpritnin dhe t’ju tregonin mikpritjen e vendit.“Po punojmë pandërprerë me partneren tonë, @USEmbPristina që mysafirët nga kampi Liya të mund të largohen nga Kosova dhe t’ia fillojnë jetës së re”, thuhet në njoftimin e MPB-së.

Continue Reading

Aktuale