Connect with us

Lajme

Shpëtim Pollozhani për in7: Koalicioni Besa – LSDM i panatyrshëm

Published

on

Lëvizja Besa dhe Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë gjatë ditës së somte nënshkruan koalicionin parazgjedhor, i pari mes një partie shqiptare dhe një maqedonase. Koalicioni i tillë po përflitej prej disa javësh, ndërsa u kurorëzua sot në një ceremoni solemne, shkruan in7.

Të dy krerët e partive, Zaev dhe Kasami e quajtën si një hap të rënbdësishëm në politikën e vendit, ndërsa koalicionin si koalicion evropian dhe fitues të zgjedhjeve të 12 Prillit.
Nga ana tjetër, ky koalicion ka ngjallur debat të madh në medie, rrjete sociale apo edhe në ambiente të ndryshme në vend.
Sipas veprimtarit të çështjes kombëtare, Shpëtim Pollozhani, i cili është njohës i mirë i rrethanave politike në vend, ky koalicion ështël i panatyrshëm dhe nuk do të ketë sukses sa i përket interesave kombëtare të shqiptarëve. Këtë sipas tij e kanë provuar më herët edhe funksionarët e deritanishëm shqiptarë të LSDM-së, si Muhamed Zekiri, Edmond Ademi dhe Gjylymsere Kasapi. LSDM sipas tij është parti e dëshmuar etnocentrike, prandaj koalicionimi me një parti shqiptare që thirret në “besë”, nuk do të ecë.

“Po nuk e di, unë t’i kisha pyetur ato, të themi të Besës, a u nisën ato nga fakti se çfarë rezultatesh dhanë për çështjen kombëtare ato të tre Muhamed Zekiri, Edmond Ademi edhe Gjylymsere Kasapi që ishin me LSDM’në. Të njëjtin kontribut do ta japë edhe Besa e Bilall Kasamit. Për çështjen kombëtare – zero, për të drejtat qytetare dhe për shtetin – po, shumë. Por unë mendoj se elektorati do ta thotë të vetën. Nuk është një koalicion i natyrshëm për momentin. Me gjithë këto probleme kombëtare tonat, me një parti që i bie telit të unitarizmit dhe etnocentrizmit, ky koalicion nuk shkon”, u shpreh për in7, veprimtari Shpëtim Pollozhani.

Pollozhani është njëri ndër organizatorët e protestave të fundit të realizuara në Shkup dhe Tetovë, ku kanë kërkuar drejtësi për shqiptarët e dënuar politikisht, përfshirë këtu edhe të burgosurit e rastit “Lagjja e Trimave”. Në këto protesta, përveç tjerëve, kanë marrë pjesë edhe krerët e Lëvizjes Besa./in7.tv/

Continue Reading

Bota

Aeroplanit i shpërthen goma gjatë aterrimit, pasagjerët në Nepal detyrohen ta shtyjnë (Video)

Published

on

Pasagjerët që po udhëtonin me një aeroplan të vogël të aviokompanisë nga Nepali, Tara Air, janë detyruar të shtyjnë aeroplanin nga pista, pasi që derisa po zbriste në pistë i kishte shpërthyer njëra gomë.

Pasagjerët e aeroplanit me 19 ulëse janë filmuar duke e shtyrë fluturaken që kishte “ngecur” në aeroportin Bajura në Kolit të Nepalit.

Personeli i aeroportit kanë vrapuar menjëherë që t’i ndihmojnë në “pilotimin” e fluturakes deri në pistë, derisa aeroplanët tjerë po qëndronin prapa tij – duke pritur që kaosi i krijuar të zhduket.

Ky aeroport nuk ka makineri për situata të tilla, kështu janë detyruar të mbështeten në pasagjerët zemërgjerë që u dolën në ndihmë.

Continue Reading

Lajme

ASH mban Kuvendin e degës në Manastir, falemenderohen dhe dëgjohen sugjerimet e strukturave

Published

on

Dega e Aleancës për Shqiptarët në Manastir ka mbajtur sonte Kuvendin e degës në të cilin është raportuar për zgjedhjet e fundit lokale dhe aktivitetet që planifikohen në vijim, përcjell in7

Pas mbledhjes së Kuvendit të degës së Aleancës për Shqiptarët në Manastir, nënkryetari Remzi Mehmedi dhe deputeti Syrija Rashidi realizuan një bashkëbisedim me strukturat lokale.
Përfaqësuesit e Kresisë Qendrore falemenderuan strukturat dhe aktivistët nga Manastiri për angazhimin në procesin e fundit zgjedhor dhe aktivitetet e përgjithshme partiake, ndërsa dëgjuan edhe sugjerimet dhe propozimet e ndërsjella për veprimtarinë e mëtejme.
Falemenderim për çdo anëtarë dhe aktivist që ka kontribuar në proceset e deritanishme dhe gadishmërinë për avancimin e betejave politike, thuhet në njoftimin e Aleancës për Shqiptarët./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Mariçiq demanton Alternativën: BE-ja nuk ka mekanizma për hetim të rasteve gjyqësore në Maqedoni

Published

on

Në marrëveshjen të cilën e nënshkruan lideri i LSDM-së Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës, Afrim Gashi qëndron se do të ketë hetim ndërkombëtarë të disa rasteve gjyqësore si “Lagjja e Trimave”, “Monstra”, “Alfa” dhe “Almiri i vogël”.

Sonte ministri i Drejtësisë, Bojan Mariçiq në ClickPlus në TV21 shpjegoi se çfarë do të thotë kjo:

“Me sa di unë, këto janë rastet që janë diskutuar dhe që janë përfshirë në marrëveshjen e liderëve të dy partive. Është e logjikshme që shkaktuan një numër të madh reagimesh dhe kur të hyjmë në thelbin e çështjes do të shohim se me këtë marrëveshje nuk mund të ndikojnë në ato raste. Publiku nuk ka hapësirë për shqetësim se faktori politik, se pushteti do të përzihet në rrjedhën apo në vendime. Ne kemi pasur edhe më herët kur partitë politike kanë kërkuar monitorim, kemi pasur situata dhe me kërkesë të VMRO-DPMNE-së, kur është negociuar Ligji për Prokurorinë Publike, qeveria ka kërkuar monitorim për rastet e korrupsionit të lartë”, tha Mariçiq.

Mariçiq bëri të ditur se tashmë kanë kërkuar nga BE-ja që të kryejë ndonjë lloj hetimi, ndërsa u janë përgjigjur se nuk kanë mekanizma për të kryer hetime, por vetëm për të formuar ekip që do të monitorojë rastet. Ndërsa i njëjti monitorim sipas Mariçiq ka filluar në korrik ndërsa janë monitoruar 20 raste të tilla.

Të tjera: Mariçiq: Ata që janë të pakënaqur me vendimet gjyqësore për disa raste, t’i drejtohen Këshillit Gjyqësor.

Continue Reading

Aktuale