Connect with us

Maqedonia e Veriut

Padi penale kundër një personi për pjesëmarrje në ushtri të huaj

Published

on

Sektori për luftë kundër terrorizmit, ekstremizmit të dhunshëm dhe radikalizmit pranë MPB-së, në prokurorinë themelore publike për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit dje parashtroi padi penale kundër një personi nga Shkupi për “pjesëmarrje në ushtri të huaj, polici, formacione paraushtarake apo parapolicore”.

Njëherit, i paraqituri, siç theksojnë nga MPB, me qëllim që të largohet drejt Sirisë për të marrë pjesë në ushtrinë e huaj “Xhabhat al Nusra” (e shpallur si organizatë terroriste nga ana e OKB-së në vitin 2013), përmes aplikacioneve të internetit për komunikim ka realizuar kontakte me dy persona – shtetas të Maqedonisë së Veriut, njëri prej të cilëve ndodhej në Siri, ndërsa tjetri i kthyer nga Siria. Nga ana e këtyre personave, ceket në kumtesë, i është dhënë garancë (teskie) për inkuadrim në organizatën e cekur terroriste dhe janë marrë vesh se do ta informojnë për kohën e nisjes dhe mënyrën e arritjes së tij në Siri.

“Më 1 nëntor 2019, i paraqituri me autobus është larguar nga territori i RMV-së përmes vendkalimit kufitar Bogorodicë, përderisa më 02.11.2019 ka realizuar hyrje në R. e Turqisë, prej ku përmes kushteve të krijuara është dashur ilegalisht ta kalojë kufirin dhe të pranohet nga ana e dy personave të panjohur, Më 06.11.2019 gjatë tentimit që ilegalisht ta kalojë kufirin turk-sirian, A.B. është arrestuar nga ana e organeve turke të sigurisë, është privuar nga liria dhe është vendosur në Qendrën për mënjanim në Hataj, R. e Turqisë në afërsi të kufirit me Sirinë, kështu që vepra penale ka mbetur në tentativë”, thuhet në kumtesë.

Gjatë privimit të tij nga liria, theksojnë nga MPB, ai ka qenë pa dokumente identifikimi, në mënyrë të rrejshme është prezantuar dhe ka thënë se ka ndër mend të udhëtojë drejt Alepos, Siri.

Nga MPB theksojnë se pas bashkëpunimit të realizuar ndërkombëtar policor dhe në bashkëpunim me Ambasadën e RMV-së në Ankara, është konfirmuar identiteti i tij, është dhënë listë udhëtimi dhe A.B. është deportuar në vendkalimin kufitar aeroporti “Shkup”, ku është marrë dhe arrestuar në SP Kisella Vodë.

Nga atje kumtojnë se dhe pas urdhërit të dhënë nga Gjykatësi për procedurë paraprake është kryer bastisje në shtëpinë e A.B., me ç’rast janë gjetur dhe janë marrë nëntë telefona celularë, një SIM kartelë, dy USB dhe një kompjuter.

Continue Reading

Lajme

ASH mban Kuvendin e degës në Manastir, falemenderohen dhe dëgjohen sugjerimet e strukturave

Published

on

Dega e Aleancës për Shqiptarët në Manastir ka mbajtur sonte Kuvendin e degës në të cilin është raportuar për zgjedhjet e fundit lokale dhe aktivitetet që planifikohen në vijim, përcjell in7

Pas mbledhjes së Kuvendit të degës së Aleancës për Shqiptarët në Manastir, nënkryetari Remzi Mehmedi dhe deputeti Syrija Rashidi realizuan një bashkëbisedim me strukturat lokale.
Përfaqësuesit e Kresisë Qendrore falemenderuan strukturat dhe aktivistët nga Manastiri për angazhimin në procesin e fundit zgjedhor dhe aktivitetet e përgjithshme partiake, ndërsa dëgjuan edhe sugjerimet dhe propozimet e ndërsjella për veprimtarinë e mëtejme.
Falemenderim për çdo anëtarë dhe aktivist që ka kontribuar në proceset e deritanishme dhe gadishmërinë për avancimin e betejave politike, thuhet në njoftimin e Aleancës për Shqiptarët./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Mariçiq demanton Alternativën: BE-ja nuk ka mekanizma për hetim të rasteve gjyqësore në Maqedoni

Published

on

Në marrëveshjen të cilën e nënshkruan lideri i LSDM-së Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës, Afrim Gashi qëndron se do të ketë hetim ndërkombëtarë të disa rasteve gjyqësore si “Lagjja e Trimave”, “Monstra”, “Alfa” dhe “Almiri i vogël”.

Sonte ministri i Drejtësisë, Bojan Mariçiq në ClickPlus në TV21 shpjegoi se çfarë do të thotë kjo:

“Me sa di unë, këto janë rastet që janë diskutuar dhe që janë përfshirë në marrëveshjen e liderëve të dy partive. Është e logjikshme që shkaktuan një numër të madh reagimesh dhe kur të hyjmë në thelbin e çështjes do të shohim se me këtë marrëveshje nuk mund të ndikojnë në ato raste. Publiku nuk ka hapësirë për shqetësim se faktori politik, se pushteti do të përzihet në rrjedhën apo në vendime. Ne kemi pasur edhe më herët kur partitë politike kanë kërkuar monitorim, kemi pasur situata dhe me kërkesë të VMRO-DPMNE-së, kur është negociuar Ligji për Prokurorinë Publike, qeveria ka kërkuar monitorim për rastet e korrupsionit të lartë”, tha Mariçiq.

Mariçiq bëri të ditur se tashmë kanë kërkuar nga BE-ja që të kryejë ndonjë lloj hetimi, ndërsa u janë përgjigjur se nuk kanë mekanizma për të kryer hetime, por vetëm për të formuar ekip që do të monitorojë rastet. Ndërsa i njëjti monitorim sipas Mariçiq ka filluar në korrik ndërsa janë monitoruar 20 raste të tilla.

Të tjera: Mariçiq: Ata që janë të pakënaqur me vendimet gjyqësore për disa raste, t’i drejtohen Këshillit Gjyqësor.

Continue Reading

Lajme

Një familje nga Maqedonia e Veriut dëbohet nga Gjermania

Published

on

Në kuadër të masave të intensifikuara të kontrollit dhe kërkimit në zonën kufitare me Francën, efektivët e policisë federale gjermane kanë kontrolluar dje në mesditë një familje nga Maqedonia në një parking në BAB 5, afër Achernit.

Rezultoi se autoritetet përgjegjëse të imigracionit kishin lëshuar një urdhërarrest dëbimi ndaj të gjithë personave, pasi ata nuk kishin përmbushur ende kërkesën për t’u larguar nga Gjermania, informon portali Shtegu. Meqenëse kishin pasaporta të vlefshme, ata u deportuan në vendin e tyre me një fluturim nëpërmjet aeroportit Karlsruhe/Baden-Baden mbrëmjen e djeshme pas përfundimit të masave policore./Shtegu/

Continue Reading

Aktuale