Connect with us

Lajmet kryesore

Makthi ‘Koronavirus’, fundi i ëndrrës së Evropës!

Published

on

Për Evropën, koronavirusi nuk mund të kishte ardhur në një kohë më të keqe.

Ky ishte viti që Bashkimi Evropian kishte shpresuar të riparonte dhe rigjallëronte qëllimin e tij, për të hapur kufijtë e brendshëm. Por rastet e virusit janë shfaqur pothuajse çdo ditë në vendet e reja evropiane, në Spanjë, Greqi, Kroaci, Francë, Zvicër dhe, të mërkurën, në Gjermani.

Ndërkohë që çështja përkeqësohet, thirrjet për mbylljen e kufijve janë shtuar më shumë, me sa parashikohet nga e djathta dhe populistët, që nuk kanë qenë kurrë pro-politikës së kufijve të hapur të bllokut.

Deri më tani asnjë vend nuk e ka ndërmarrë atë hap drastik, por zyrtarët evropianë paralajmëruan se kjo mund të ndryshojë shumë shpejt. Të mërkurën, zyrtari më i lartë i bllokut për sëmundjet ngjitëse tha se Evropa duhej të përgatitej për llojin e krizës që ka goditur kontinentin.

“Vlerësimi ynë aktual është se ne me siguri do të shohim një situatë të ngjashme në vendet e tjera në Evropë, dhe se situata mund të ndryshojë nga një vend në tjetrin,” tha zyrtari, Andrea Ammon, drejtor i Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve.

Ndërsa ajo kërkoi koordinim midis anëtarëve të Bashkimit Evropian, ajo nuk ndaloi së rekomanduari që ata të fillojnë të mbyllin kufijtë e tyre.

Lëvizja e lirë e njerëzve dhe e mallrave është një gurthemel i Bashkimit Evropian.

Sidoqoftë, çelësi është fjala “e përkohshme”. Një vend mund të pezullojë rregullat, por duhet të shpjegojë pse po e bën atë, dhe në teori nuk mund të kryejë kontrolle kufitare për më shumë se dy vjet, sipas rregullave ekzistuese.

Në atë që ekspertët argumentojnë është një abuzim i rregullave, Gjermania, Franca, Suedia, Danimarka, Austri dhe Norvegjia kanë hequr praktikisht Shengen dhe kanë kontrolluar pasaportat e udhëtarëve që vijnë nga shtetet e tjera anëtare, duke përdorur manovrat ligjore për të anashkaluar kufirin.

Eric Ciotti, një parlamentar francezbëri thirrje për kontrolle të përforcuara kufitare “para se të jetë vonë.” Marine Le Pen, udhëheqësja e partisë së ekstremit të djathtë, bëri thirrje gjithashtu për mbylljen e kufijve me Italinë.

Dhe në Zvicër, e cila nuk është anëtare e Bashkimit Evropian, Lorenzo Quadri i krahut të djathtë Lega dei Ticinesi, bëri thirrje për një politikë për “dyer të mbyllura”.

Shumë kohë para virusit, shumë nacionalistë, të udhëhequr nga kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, ishin ankuar se Evropa nuk mund të kishte kufij të brendshëm të hapur nëse kufijtë e saj të jashtëm ishin të dobët, duke lejuar azilkërkuesit të hynin të pakontrolluar.

Komisioni Evropian ishte duke u përpjekur të përgatisë një plan për të rregulluar sistemin e azilit të Evropës, duke përfshirë forcimin e Frontex, agjensisë kufitare të Bashkimit Evropian, duke shtuar stafin dhe fondet.

Por plani po përballet me rezistencë sepse synon gjithashtu krijimin e një sistemi për shpërndarjen e azilkërkuesve.

Ndërkohë, Gjermania dëshiron që të gjitha vendet të marrin refugjatë, pavarësisht nëse u pëlqen apo jo. Greqia do që azilkërkuesit të largohen shpejt nga qendrat e paraburgimit. Italia nuk do që anijet e shpëtimit të sjellin refugjatë në portet e saj. Lista e ankesave vazhdon.

Zyrtarët evropianë që po punojnë për rregullat e migracionit thonë se virusi është një pengesë për përpjekjet e tyre, pasi u ofron populistëve një mundësi tjetër për të theksuar rëndësinë e kontrolleve kombëtare të kufijve.

De Somer, nga Qendra e Politikave Evropiane, është më optimiste. Ajo mendon se edhe nëse kontrollet kufitare janë rivendosur për shkak të virusit, mund të jetë një mundësi për të treguar se Shengen është fleksibël dhe mund të shërbejë për t’i mbrojtur qytetarët.

“Nëse ekspertët shëndetësorë dhe komisioni e rekomandojnë këtë, atëherë kjo do të tregonte se sistemi në të vërtetë mund të funksionojë edhe në kohë krize,” tha ajo.

Matina Stevis-Gridneff është korrespodentja e Brukselit për The New York Times, që mbulon Bashkimin Evropian. Ajo iu bashkua The Times pasi mbuloi Afrikën Lindore për Wall Street Journal për pesë vjet.

Përkthyer dhe përshtatur nga The New York Times/in7.tv

Continue Reading

Lajme

Të premten do të arrijnë në Shkup 45 viktimat e aksidentit tragjik në Bullgari

Published

on

By

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut për “Alsat” konfirmojnë se 45 trupat e pajetë të tragjedisë që ndodhi javën e kaluar në Bullgari, pritet të vijnë të premten më 3 dhjetor në mëngjes në Aeroportin e Shkupit.

Po këtë ditë, 45 trupat e viktimave do t’u dorëzohen familjarëve dhe pritet të bëhen edhe ceremonitë mortore.

Ndërsa analizat e ADN-së, kanë përfunduar sot dhe të 45 trupat janë identifikuar.

Nga Instituti i Mjekësisë Ligjore, gjithashtu konfirmojnë se në Sofje janë kryer të gjitha metodat krahasimore gjenetike të marra nga strishot e familjarëve dhe si rrjedhojë të gjithë trupat e pajetë tanimë kanë emra dhe dihet se cilës familje i përkasin.

Continue Reading

Lajme

Shkolla në Jabollçishtë të Çashkës mund të mbetet pa mësimdhënës

Published

on

By

Shkolla në Jabollçishtë të Çashkës mund të mbetet pa mësimdhënës

Melihate Rustemi/Alsat

Shkolla fillore “Liria” në fshatin Jabollçishtë të komunës Çashkë të Velesit rrezikon të mbetet pa kuadër mësimor. Janë të shumta lëndët ku ka mungesë të mësimdhënësve, qoftë në grupin klasor poashtu edhe në atë lëndor. Drejtori Jusuf Ahmeti apelon mësimdhënësit e papunë të paraqiten në këtë shkollë, që sipas tij, plotëson të gjitha kushtet për zhvillim të mirëfilltë të procesit edukativo arsimor.

“Nëse bëjmë një kronologji, shkolla jonë vazhdimisht ka pas nevojë për mësimdhënës prej komunave tjera dhe na kanë ndihmuar. Mirëpo, tash kemi nevojë më tepër dhe fokusin e kemi te shkencat ekzakte, matematikë, fizikë, kimi, informatikë dhe për ciklin e ulët, grupi klasor”, deklaroi Jusuf Ahmeti, drejtor I sh.f “ Liria” Jabollçishtë.

Gjithashtu, drejtori Ahmeti bëri me dije se për mësimdhënësit është i siguruar qëndrimi në fshat gjatë ditëve të punës si dhe pagesa e transportit.

“Në kuadër të shkollës kemi edhe 6 mësimdhënës të cilët vijnë nga komunat tjera, gjegjësisht nga Shkupi dhe Kumanova. Organizimin, udhëtimin prej Velesit deri në fshat dhe banimin brenda javës, prej ditës së hënë e deri të premten ne e organizojmë, domethënë banojnë në ato banesat. Kështu që, me ngrohje, me udhëtim e siguri ua kemi mundësuar si shkollë fillore, ti kenë kushtet minimum të mira”, tha Jusuf Ahmeti, drejtor I sh.f “ Liria” Jabollçishtë.

Në shkollën fillore “Liria” të këtij fshati mësojnë mbi 800 nxënës. Siç tha drejtori Ahmeti, konkursi me afat të caktuar për mësimdhënësit e interesuar do të jetë i hapur deri më 1 dhjetor, me mundësi për zgjatje të afatit konkurrues./Alsat.mk

Continue Reading

Bota

Rivali i Macronit për president e nis fushatën me video kundër myslimanëve duke u falur

Published

on

By

Rivali i Macronit për president e nis fushatën me video kundër myslimanëve duke u falur

Komentuesi i së djathtës ekstreme, Eric Zemmour, të martën e publikoi kandidaturën e tij për president të Francës. Në videon e njoftimit ai paraqiti burra myslimanë duke u falur dhe u bëri thirrje përkrahësve të tij që t’ua marrin Francën “pakicave që e shtypin shumicën”.

Ish-gazetari i dënuar për nxitje të urrejtjes është bërë njëri nga kandidatët kryesorë për ta sfiduar politikanen Marine Le Pen, kryetare e partisë së të djathtës ekstreme, “Rassemblent National”, për ta siguruar garën në rundin e dytë kundër presidentit të tanishëm, Emmanuel Macron.

“Për një kohë të gjatë kam qenë i lumtur me rolin e gazetarit, por nuk besoj më që një politikan do ta ketë guximin për ta shpëtuar vendin nga fati tragjik që e pret, prandaj kam vendosur që të garoj në zgjedhjet presidenciale”, tha Zemmour në një video të publikuar në rrjete sociale.

Kritikat e tij të ashpra ndaj Islamit dhe migracionit i kanë siguruar përkrahje edhe nga baza e votuesve të Le Penit, edhe nga e djathta tradicionale konservatore, shkruan Reuters.

Në llogarinë e tij zyrtare në Facebook, Zemmour publikoi një video ku, mes tjerash, shihen disa myslimanë duke u falur në rrugë.

“Ndiheni sikur nuk jeni më në shtetin që dikur e njihnit. Jeni të huaj në vendin tuaj”, u drejtohet Zemmour përkrahësve në video.

Continue Reading

Aktuale