Connect with us

Lajmet kryesore

S’ka maska në barnatore, janë harxhuar, deficit edhe të dezinfektuesve me alkool

Published

on

Nuk ka maska e as dezinfektues nëpër barnatore. Shitësit nëpër barnatore nuk kishin informacion as kur mund të arrijnë maska dhe dezinfektues.

“A keni një maskë? Jo nuk kemi asgjë, asgjë nga maska, as ato me filtër. Kur u harxhuan dhe kur do të merrni? Nuk e dimë kur do të marrim sepse barnatoret e tjerë nuk kanë, jo vetëm ne. Nuk e dini kur do të arrijnë tjera? Jo nuk kam informacion të tillë. A keni alkool dezinfektues? Jo nuk kemi asgjë? Jo nuk kemi alkool, asgjë s’kemi. Edhe ajo është harxhuar. Po dhe akoma s’ka arritur”, potencon një qytetare.

“A keni një maskë të thjeshtë? Jo nuk kemi. Kur do të arrijnë? Mund të arrijnë por nuk mund t’ju garantoj, pas orës 18. Por alkool? Jo nuk kemi asgjë, vetëm faculeta antiseptike, nuk kemi asgjë tjetër”, theksoi një qytetare tjetër.

Edhe pse në Maqedoni nuk ka asnjë person të prekur nga korona virus në barnatoret nuk ka maska e as dezinfektues me alkool. Edhe pse Ministria e shëndetësisë doli me rekomandime për mbrojte të higjienës personale me dezinfektim me alkool, shkruan TV21, përcjell in7.

Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe për deficitin e dezinfektuesve nëpër barnatore tha se dje ka pasur problem por është intervenuar në Entin Doganor për bartjen e dezinfektuesve nëpër barnatore. Ai shtoi se ka mungesë të maskave në të gjithë rajonin ndërsa ministria posedon maska të mjaftueshme për personelin shëndetësor.

Epidemiologija Lulzime Bajrami tha se maskat kirurgjikale janë masë e mirë preventive për kontakt jo shumë të afërt me të sëmurin me korona virusin.

“Unë sot pyeta në një barnatore nuk kishte maska. Të them të drejtën nuk e di pse e gjithë kjo panik nuk ka nevojë. Por megjithatë maska kirurgjikale është një mase e mirë preventive për kontakt jo shumë të afërt me të sëmurin me korona virusin”, thekson Lulzime Bajrami, epidemiologe.

Ndryshe në mbledhjen e fundit Qeveria obligoi Ministrinë e Shëndetësisë që urgjentisht të siguron sasi të konsiderueshme të maskave, dorezave, mjeteve dezinfektuese dhe veshjeve mbrojtëse për institucionet e sistemit për menaxhimin e integruar të kufijve me qëllim mbrojtjen e personelit si dhe të sigurojë mjete dezinfektuese dhe sapunë për shkollat dhe çerdhet e vendit.

Continue Reading

Komente

Ziadin Sela: “Rexhail Qerimi, na dogji zemrat të gjithëve me ikjen e tij të parakohshme nga kjo botë”

Published

on

By

Ziadin Sela në facebook:

Edhe një tragjedi e madhe që vjen si pasojë e padrejtësisë dhe diskriminimit të këtij sistemi të kapur nga krimi dhe korrupsioni.

Rexhail Qerimi, na dogji zemrat të gjithëve me ikjen e tij të parakohshme nga kjo botë.

Nuk iu lejua të shijojë lirinë dhe drejtësinë, të cilën gjithë opinioni e pa se ai e meritoi më shumë se çdo kush tjetër.

Si çdo shqiptar në këtë shtet, ndjehem i neveritur dhe thellësisht i revoltuar nga lajmi për vdekjen e Rexhail Qerimit, i cili mbahej në burgun e Idrizovës për më tepër se një dekadë, i dënuar padrejtësisht në rastin “Alfa”.

Rasti “Alfa” do të ngelet një ndër rastet më eklatante të montuara politike kundër shqiptarëve, në të cilin tre të pafajshëm, pa asnjë provë materiale, u dënuan me burg të përjetshëm pas ekzekutimit nga një grup ende i panjohur, të një polici shqiptar të njësitit “Alfa” në parkingun e fakultetit matematiko-natyror në vitin 2008.

Për vite me radhë, politika dhe drejtësia ia hudhën fajin njëra-tjetrës për mbajtjen e këtyre qytetarëve të pafajshëm, duke injoruar dëshmitë materiale dhe konkluzionet e ekspertizës ndërkombëtare të video materialit nga kamerat e sigurisë që dëshmojnë pafajësinë e Rexhailit dhe të dënuarve të tjerë. Për pasojë, rasti nuk gjeti epilogun e drejtë dhe shqiptarët sot kanë një martir të ri të drejtësisë së verbër dhe selektive, të instaluar për vite më radhë nga shteti i kapur që ka shndërruar shqiptarin në fajtorin kujdestar për çdo krim të pasqaruar e të montuar.

Vdekja e Rexhailit na rikujton edhe njëherë falimentimin e shtetit të së drejtës dhe nevojën urgjente për të siguruar një gjyqësor të pavarur, efikas dhe të drejtë. Kjo mund të arrihet vetëm përmes vetingut në gjyqësor për të eliminuar ndërhyrjet politike, sjelljet bllokuese, joetike dhe shpeshherë korruptive të gjyqtarëve dhe prokurorëve.

Përballë këtij falimentimi, vazhdojmë të besojmë se zgjidhja e vetme për rastet e montuara politike dhe të korrupsionit të nivelit të lartë ngelet krijimi i një misioni evropian për shtetin e së drejtës, që do të ketë për mision kryesor rishikimin e procedurave gjyqësore në lidhje me këto raste.

Familjes së Rexhailit i shprehim ngushëllimet tona më të sinqerta. Bashkëndjejmë dhimbjen e tyre dhe u kërkojmë falje që nuk kemi mundur të bëjmë më tepër për lirimin e tij dhe të gjithë shqiptarëve të pafajshëm.

Drejtësia ka dështuar për Rexhailin dhe ajo do të vonojë për të pafajshmit e tjerë që po mbahen padrejtësisht në burgjet tona, por Aleanca për Shqiptarët zotohet se drejtësia nuk do të harrojë.

Continue Reading

Lajme

“Avokat i Popullit ku je?” – Shpëtim Pollozhani reagon pas vdekjes tragjike të Rexhail Qerimit në burg

Published

on

By

“Avokat i Popullit ku je?” – Shpëtim Pollozhani reagon pas vdekjes tragjike të Rexhail Qerimit në burg

Shpëtim Pollozhani në facebook:

AVOKATI I ,,POPULLIT” KU JE?

EDHE NJË I BURGOSUR POLITIK VDIQ NË BURGUN E IDRIZOVËS DUKE PRITUR DREJTËSI MBI 14 VJETË!

Continue Reading

Lajme

“Unë nuk kam 11 milionë euro për me dal prej burgu” – Ja çka thoshte Rexhail Qerimi disa ditë më parë

Published

on

By

“Unë nuk kam 11 milionë euro për me dal prej burgu” – Ja çka thoshte Rexhail Qerimi disa ditë më parë

Rexhail Opaja i dënuar me burgim të përjetshëm mesazh politikanve:

“Unë si kam 11 milion euro për me dale prej burgu, por kam pafajsinë dhe gjithë ato dëshmi që s’po merren për bazë e vuj 14 vite i pafajshëm n’burg”

Continue Reading

Aktuale