Connect with us

Argëtim

Si ta kuptosh që ka rënë në dashuri, bazuar në shenjën e horoskopit

Published

on

Na duhet vetëm shenja e tij/saj dhe pastaj analizojeni vetë!

Dashi

Ju jeni plot me jetë dhe keni shumë energji. Jeni shumë të logjikshëm në çdo aspekt të jetës dhe një kokë e mirë për shpatullat tuaja. Si një lider i lindur, ju pëlqen të jeni nën kontroll të lidhjes tuaj dhe të mbani partnerin duke pritur. Kur të gjeni dashurinë, ju do të mendoni logjikisht ashtu si me gjithçka tjetër. Dashuria juaj është e qëndrueshme, e ngrohtë dhe e ndritshme si shenjë e zjarrit që jeni.

Demi

Ashtu si demi dhe ju do donit të kishit kontrollin, por ju jeni gjithashtu një pinjoll i kënaqësisë. Kur kimia fizike është pasionante dhe e nxehtë, ju keni tendencën të bini shumë shpejt. Jeni një person shumë i ndjeshëm i cili është në kontakt me trupin.
Kur jeni në një marrëdhënie të qëndrueshme, ju shkoni me rrjedhën. Shijoni kënaqësinë e gjërave në jetë. Ju keni një natyrë të qetë, të qëndrueshme dhe të vendosur.

Binjakët

Ju jeni shumë i këndshëm: një person i talentuar për të bërë biseda dhe keni gjithmonë ide të këndshme. Bëni gjithmonë përshtypje me dijen dhe optimizmin tuaj për gjithçka.
Mirëpo jeni një romantik i pashpresë. Binjakëve nuk u pëlqen të jenë vetëm, për këtë arsye, kur bien në dashuri, të lindurit e kësaj shenje kanë tendencën që të lidhen shumë me partnerin. Duhet t’i kujtoni vetvetes që të mos jeni nevojtar, sepse kur jeni të dashuruar e vetmja gjë që do të doni është që të shpenzoni çdo sekondë me partnerin. Ju e dini që komunikimi i shpeshtë dhe i shëndetshëm është çelësi i një marrëdhënieje funksionale.

Gaforrja

Ju nuk jeni një budalla në dashuri. Kur bini në dashuri ju e bëni me gjithë shpirt, por sërish tregoheni të kujdesshëm.
Kur vjen fjala tek dashuria, ju jeni duke kërkuar një partner të vërtetë. Jeni të tërhequr ndaj njerëzve që kujdesen për peshën e tyre, janë ambiciozë dhe që udhëheqin veten. Ju jeni një dëgjues fantastik dhe me shumë sens humori. Partneri juaj nuk do të pushojë së qeshuri.

Luani

Ju nuk e keni problem të gjeni dashurinë falë energjisë tuaj magnetike, karizmës, vetëbesimit dhe ngrohtësisë. Jeni një partner besnik dhe kur dashuroheni, dashuroheni me shpirt. Përfundimisht ju pëlqeni lirinë, por kur “bllokoheni” me dikë, kjo do të jetë për një kohë të gjatë.
Mund të behëni pak xheloz dhe mbrojtës territori. Ju e vlerësoni dashurinë mbi çdo gjë tjetër dhe keni nevojë t’ju tregojnë sesa ju adhurojnë. Luanët në përgjithësi janë pak egoist, por në këtë rast mund të jetë një cilësi e dashur.

Virgjeresha

Ju përpiqeni të luani bukur në dashuri, por në fakt jeni të tmerruar nga vuajtja për të. Jeni të vështirë për t’u kuptuar, por e ndjeni dashurinë intensivisht.
Ndonjëherë personat që ju rrethojnë ndihen të frustruar sepse nuk janë të sigurt se çfarë ndodh në mendjen tuaj të shqetësuar. Dashuria ju konsumon. E keni më të lehtë të bëni llogari, të jeni akuzues dhe xheloz më shumë se i qetë dhe i lumtur. Ju jeni i këndshëm, i duruar dhe i lehtë për t’u dashuruar dhe duhet ta mbani mend këtë.

Peshorja

Ju jeni shumë të organizuar dhe të orientuar ndaj qëllimeve. Kur bie fjala për dashurinë, ju do të jeni të lumtur me ose pa të. Prandaj kurrë nuk vendosni dhe do dilnit vetëm me atë që është i duhuri për ju dhe që ju trajton me respekt.
Keni tendencën t’i bëni të presin gjatë të dashuruarit me ju përpara se të bini dakord.
Sensi i fortë i vetëvlerësimit nuk do t’ju lejojë që t’i përqaseni takimeve në mënyrë tjetër. Kur bini në dashuri, prioriteti juaj është të ruani paqen dhe harmominë në marrëdhënie. Preferoni komunikimin dhe bisedat e logjikshme.

Akrepi

Ju jeni person shumë seksual dhe i zjarrtë që ka tendencën të mendojë për trupin përpara zemrës. Dashuria është gjithçka për ju. Jeni shumë pasionant dhe marrëdhënia juaj karakterizohet nga drama dhe agresioni.
Jeni shumë kokëfortë dhe përpiqeni të bëni gjithçka sipas mënyrës tuaj. Jeni më të prirur të qetësoheni kur jeni të dashuruar. Një Peshk ose Gaforre mund t’ju luftojë shumë mirë intensitetin tuaj.

Shigjetari

Për ju dashuria është një aventurë. Jeni një shpirt i lirë dhe nuk frikësoheni nga asgjë. Kur bini në dashuri, bini me pak rezerva. Keni tendencën të ndiqni zemrën tuaj. Inteligjenca juaj e lartë zakonisht ju drejton tek një partner inteligjent me të njëjtat shije për udhëtime dhe eksperienca të reja.
Rrallëherë ju pëlqen të qëndroni në një vend për një kohë të gjatë. Ju do të vendosni për dikë i cili nuk dëshiron të vendos.

Bricjapi

Ju nuk keni kohë për marrëdhënie që nuk ju çojnë askund. Do të preferonit të punonit për diçka (si e ardhmja me dikë për të cilin jeni të sigurt), pasi jeni të aftë të shihni një pamje të plotë. I merrni gjërat në jetë shumë seriozisht dhe keni pak durim për partnerët që nuk bëjnë të njëjtën gjë. Jeni të orientuar drejt familjes, kërkoni të sistemoheni dhe të jetoni në mënyrë të rehatshme, një jetë të lumtur.
Ju doni të bini në dashuri, por i rrini larg pasionit të çmendur. Ju do të donit që partneri juaj të ishte dhe miku më i mirë.

Ujori

Ju keni një zemër të madhe. Kur bini në dashuri jepni të gjithë vëmendjen dhe kohën. Vetësakrifikimi juaj ju bën një të dashur të mrekullueshëm. Ju nuk mund të jetoni pa një lloj dashurie që të jetë ekstreme, e nxehtë, pasionante.

Peshqit

Ju jeni i pëlqyeshëm, i ëmbël dhe elastik. Jeni gjithashtu pak i ndjeshëm dhe i përjetoni shumë dhimbjet. Keni frikë mos ju thyhet zemra, por më shumë frikësoheni nëse nuk bini në dashuri. Kur jeni i dashuruar, një argument me partnerin tuaj do të jetë aftësia juaj për të shkatërruar gjithë ditën. Juve nuk ju pëlqen t’i mërzisni njerëzit dhe bëni kompromise për nevojat tuaja me të dashurit. Duhet të jeni të kujdesshëm të mos humbisni veten tuaj në këtë mënyrë./Anabel

Continue Reading

Argëtim

Ja cila është rruga më e rrezikshme në botë

Published

on

By

Ja cila është rruga më e rrezikshme në botë

Camino de las Yungas”, e njohur sot si “Rruga e vdekjes”, është një nga rrugët publike më të rrezikshme në botë dhe aktualisht destinacioni kryesor turistik në La Paz të Bolivisë.

Me gjatësi 64 kilometra, ajo ishte dikur e vetmja rrugë që lidhte qytetet La Paz dhe Coroico në rajonin e Yungas.

200 deri në 300 persona humbnin jetën në këtë rrugë çdo vit, prandaj në vitin 1995 u shpall si më e rrezikshmja në botë. Për shkak të këtij emërtimi, ajo fitoi popullaritet të madh në mbarë botën.
Ndërkohë në trasenë e dytë është ndërtuar një rrugë e re dhe e vjetra është përdorur për qëllime turistike vitet e fundit.

Sot vizitohet më së shumti nga çiklistët dhe të apasionuarit pas adrenalinës dhe çdo vit kalojnë rreth 25 mijë turistë.

Udhëheqësi turistik lokal Diego Del Carpio tregon se para se të mbërrijnë në rrugë, ata fillimisht vizitojnë faltoren Apacheta.

Pasi marrim lejen, ne ngasim biçikletat në rrugë. Ne shohim një peizazh 180 gradë dhe dëshmojmë formimin e akullnajave për shkak të proceseve gjeologjike dhe ndryshimit të motit.

Zbritja nëpër rrugë zgjat disa orë, duke filluar nga një lartësi prej 4.670 metrash dhe duke përfunduar në 1.100 metra në Yolosa.

Është gati tre metra e gjerë, pa gardh dhe asgjë që do t’i ofronte ndonjë siguri automjeteve. Aksidenti më i rëndë rrugor në Bolivi ndodhi në korrik të vitit 1983 pikërisht në këtë rrugë kur një autobus ra në një humnerë ku humbën jetën 100 persona.

Continue Reading

Argëtim

Historia e pulës pa kokë, që “shokoi” shkencën

Published

on

Shtatëdhjetë vjet më parë, një fermer i preu kokën një pule, por ajo refuzoi që të ngordhte. Mike, siç u quajt pula, mbijetoi për 18 muaj dhe u bë e famshme. Por si mbijetoi kaq shumë?

Më 10 shtator të vitit 1945, Lloyd Olsen dhe gruaja e tij, Clara, po prisnin pulat e fermës së tyre në Fruita, Kolorado.

Ai u priste kokat pulave, e shoqja i pastronte.

Por një nga 40 a 50 pulat e prera, nuk sillej si të tjerat.

“Ajo ishte akoma gjallë dhe ecte vërdallë,” thotë stërnipi i çiftit, Troy Waters, edhe ai fermer në Fruita. Pula shkelmonte dhe vraponte, dhe nuk ndalonte.

Njihuni me 42 vjeçarin që fle 300 ditë të vitit, vuan nga sëmundja e rrallë

Ata e vendosën në një arkë të vjetër mollësh për të kaluar natën. Kur Lloyd Olsen u ngrit mëngjesin tjetër, për të parë se çfarë kishte ndodhur, “pa se ajo gjëja e mallkuar ishte gjallë akoma,” thotë Waters.

“Është pjesë e historisë së çuditshme të familjes sonë,” thotë Christa, gruaja e Waters.

Waters e kishte dëgjuar historinë kur ishte i vogël, kur stërgjyshi i tij erdhi të jetonte me familjen e tyre, pasi ishte i sëmurë.

I moshuari fliste për orë të tëra për pulën. Fjalët nisën të përhapen në mbarë zonën për mrekullinë e zogut pa kokë.

Një gazetë lokale dërgoi një reporter për të intervistuar Olsen dhe dy vite më vonë, një promovues cirku, Hope Wade, shkoi atje.

Ai kishte një propozim të thjeshtë: nxirreni në cirk dhe bëni para. Fillimisht ata vizituan Universitetin e Jutah, ku pula iu nënshtrua disa testeve.

Thuhej se shkencëtarët e universitetit ua prenë kokën shumë pulave të tjera për të parë nëse do mbijetonin.

Pikërisht këtu revista Life u njoh me historinë e pulës së mrekullisë Mike.

Ndërkohë Lloyd, Clara dhe Mike nisën një turnr në SHBA. Ata shkuan nga Kalifornia në Arizona dhe Hope Wade e mori Mike në turne në pjesën juglindore të vendit kur çifti duhej të kthehej në fermë për të korrurat.

Udhëtimet e zogut janë dokumentuar me kujdes nga Clara në një libër të ruajtur me armë sot nga Waters.

Njerëz nga mbarë vendi shkruanin letra për ta, jo të gjitha pozitive. Njëri i krahasonte ata me nazistët. Pas turit të parë, familja Olsen e dërgoi Mike në një shfaqje në Feniks, Arizona, kur goditi katastrofa në verën e vitit 1947.

“Këtu ngordhi, në Feniks,” thotë Waters. Mike ushqehej më ushqim të lëngshëm dhe ujë, të cilin ia derdhnin direkt në ezofag. Ata ia pastronin me kujdes mukusin nga fyti.

Ata e ushqenin me pikatore dhe ia pastronin fytin me shiringë. Natën që ngordhi, ata u zgjuan në dhomën e motelit nga zhurmat e zogut që po mbytej. Ata kërkuan me shpejtësi një shiringë, por e kishin harruar në cirk.

Olsen nuk tregoi kurrë se çfarë u bë me zogun e ngordhur.

Por si mbijetoi kaq gjatë?

Gjëja që e habit Dr. Tom Smulders, një ekspert pulash në Universitetin e Njukasëllit, është fakti që zogu nuk nxori gjak.

Faktin që mund të jetonte pa kokë, ai e shpjegon lehtë. Një njeri mund të humbasë kokën dhe kjo nënkupton të humbasësh trurin.

Për një pulë është ndryshe.

“Do habiteshit po të shikonit sa të vogël e ka trurin”, thotë ai.

Ai është i përqendruar kryesisht prapa syve. Raportimet flasin se sqepi, fytyra dhe sytë e Mike ishin hequr me një të goditur.

Por Smulders mendon se rreth 80 për qind e trurit dhe gjithçka që kontrollon trupin e pulës, përfshi zemrën, frymëmarrjen dhe tretjen, mbeti e paprekur.

Në atë kohë u sugjerua se Mike mbijetoi për shkak se një pjesë e trurit i mbeti ngjitur me trupin.

Por përse nuk patën sukses ata që tentuan të rikrijojnë këtë rast? Duket se në rastin e Mike, prerja ishte fiks në vendin e duhur, duke krijuar një mpiksje që pengoi gjakderdhjen.

Thuhet se Olsen tentoi të ripërsërisë suksesin, por nuk ia doli. Kur u kthye në fermë, njerëzit i kërkon t’i qeraste me birra, pasi ishte bërë shumë i pasur.

Në fakt ai bëri pak para, bleu një korrëse bari dhe dy traktorë, duke zëvendësuar kalin dhe mushkën.

Po ashtu në atë kohë bleu edhe një kamionçinë Chevrolet. “Megjithatë pjesën tjetër të jetës e kaloi sërish si fermer,” thotë stërnipi i tij.

Continue Reading

Argëtim

UFO-t ekzistojnë, çfarë provash u gjetën në shpellë

Published

on

Disa skulptura me sy të mëdhenj dhe koka të zgjatura janë gjetur në një shpellë në Meksikë, ndërsa vjetërsia e tyre vlerësohet të jetë 5 mijë vjet.

Teorikët e konspiracionit pohojnë se këto artefakte të çuditshme iu takojnë jashtëtokësorëve që kanë vizituar Tokën para mijëra vjetësh, ose skulpturat janë bërë nga njerëzit, të cilët i kanë parë.

Disa nga skulpturat janë bërë nga materiale të njëjta, të cilat i kanë përdorur astekët e lashtë, si shkëmbi vullkanik dhe gurë të krijuar nga llava e ftohur, të cilët janë të ngjashëm me granitin. Në disa prej tyre shihen edhe mbetjet e ngjyrave.

Hulumtuesi Klaus Dona thotë se këto objekte të gjetura nuk mund të shpjegohen shkencërisht, pasi janë të pazakonshme dhe të çuditshme.

Continue Reading

Aktuale