Connect with us

Maqedonia e Veriut

Shkup, një udhëtar nga Dubani është duke u testuar për Koronavirus

Published

on

Udhëtari që është kthyer nga Dubai dhe i cili ka simptoma të ngjashme të gripit është hospitalizuar në Klinikën infektive dhe për më pak se tre orë do të jenë gati rezultatet nëse bëhet fjalë për koronaviru.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sot deklaroi se udhëtari është kthyer para disa ditëve në vend pas qëndrimit gjashtë ditor në Dubai.

“Ka simptoma të ngjashme të gripit. Janë bërë teste dhe për më pak se tre orë do të jenë gati rezultatet. Inkuadrohet me tërë kujdesin si për rast të dyshuar nga koronavirusi”, ka thënë Filipçe.

Apeloi deri tek të gjithë të cilët vijnë nga rajonet kritike t’u përmbahen rekomandimeve në udhëzim dhe nëse ndjenë çfarëdo simptoma të mos shëtisin nëpër institucionet shëndetësore, por të paraqiten në telefonat në Institutin për shëndet publik.

Sipas Filipçe, sistemi shëndetësor është i gatshëm dhe se disponon me numër të mjaftueshëm të krevateve, maskave, mantilave dhe pajisjeve të nevojshme.

Në Klinikën infektive mbrëmë është pranuar edhe një udhëtar nga Milano në Shkup me fluturimin e pasdites të “Uizerit”. Pacienti është testuar dhe nuk ka koronavirus, konfirmuan nga Ministria e Shëndetësisë. Ai ka pasur pasqyrë të lehtë klinike, nuk ka temperaturë të lartë dhe gjendja e tij është stabile.

Ai ka kaluar përmes kamerës termale, e cila tek ai nuk ka diagnostifikuar simptomologji të sëmundjes. Simptomat e para i ka ndjerë pas ardhjes në shtëpi, pas çka është paraqitur në Klinikën infektive në Shkup dhe është pranuar në orën 22:00. Nga arritja e tij në klinikë, pacienti është vendosur në izolim, pas çka i janë bërë teste në pajtim me protokollin e konfirmuar.

Nga MSH-ja thonë se me sy hapur e ndjekin situatën dhe në vazhdimësi veprohet sipas rekomandimeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ndërsa prej sot zbatohen edhe masa të reja të përforcuara për parandalim nga koronavirusi.

Continue Reading

Lajme

A do të ketë vaksinim të detyrueshëm? – Flet Filipçe

Published

on

By

A do të ketë vaksinim të detyrueshëm? – Flet Filipçe

Masa për vaksinim të detyrueshëm për momentin nuk do të zbatohet, tha ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, shkruan Alsat.

“Ne kemi arritur në përfundimin se kjo ngre pyetje shumë serioze në lidhje me atë se si dikush që nuk do të pranonte të vaksinohej do të ndëshkohej përfundimisht. Nga ana tjetër është një barrë e madhe financiare. Do të shohim se çfarë do të jetë shtrirja e vaksinimit me këtë rekomandim nëpërmjet mjekëve të familjes. “Ne jemi të gatshëm të japim rekomandime të tjera”, tha Filipçe./ Alsat.mk

Continue Reading

Lajme

Nga dita e sotme ndalohet përdorimi i qeseve plastike!

Published

on

By

Nga dita e sotme ndalohet përdorimi i qeseve plastike!

Shkup, 1 dhjetor – Që nga dita e sotme, me ligj ndalohet përdorimi i qeseve të plastikës. Do të shiten vetëm qese plastike të biodegradueshme me çmim prej 15 denarëve.

Sipas Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinorë, mjetet financiare që do të mblidhen, do të shkojnë në fondin me të cilin do të investohet në mjedisin jetësorë.

Prej sot gjithashtu objektet e hotelerisë e kanë të ndaluar të përdorin plastikë në zonat e mbrojtura si në Pelister, Mavrovë, Mali Sharr, etj.

Continue Reading

Lajme

Grubi provokon Alternativën: Ne kemi marrëveshje me LSDM-në

Published

on

By

Zëvendëskryeministri Artan Grubi duke folur për të ardhmen e qeverisë potencoi se ata si parti kanë një marrëveshje me aleatin e tyre, përkatësisht me LSDM-në, për të qeverisur vendin për 4 vjet.

Zgjedhjet lokale nuk mund të kenë pasoja për qeverisjen qendrore, mazhoranca është stabile, tha Grubi.

Ai tha se me Zaevin janë arritur shumë marrëveshje dhe shumë hapa për ta çuar vendin përpara, ku Zaevi ka qenë figura kryesore për të çuar integrimin e vendit përpara. Këto komente Grubi i bëri në Tv Alsat.

Continue Reading

Aktuale