Connect with us

Maqedonia e Veriut

Zgjedhjet, 242 media dëshirojnë të publikojnë reklama politike

Published

on

Në Regjistrin e mediave të cilat japin shërbime për reklamim të paguar politik në zgjedhjet e ardhshme do të regjistrohen 242 media, prej të cilave 159 portale, 39 radiostacione, 32 televizione dhe 12 gazeta, informojnë nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KShZ).

Mediat e Maqedonisë së Veriut kanë qenë të obliguar që deri më 21 shkurt të dorëzojnë edhe çmimore për reklamim të paguar politik për zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Mediat të cilat nuk janë regjistruar në Regjistrin e mediave në KShZ nuk do të kenë të drejtë të shfrytëzojnë mjete financiare për reklamim të paguar politik për zgjedhjet e 12 prillit, të cilat janë të siguruara nga buxheti i shtetit.

Njëkohësisht, KShZ e ka publikuar çmimoren sipas të cilës do të paguhen publikimet parazgjedhore të partive nëpër media. Sipas ndryshimeve të Kodit Zgjedhor, çmimi më i lartë që mediat mund ta caktojnë për reklamim të paguar politik nuk mundet të jetë më i lartë se çmimi mesatar i arritur në 5 ciklet zgjedhore të fundit.

Mënyra e re e funksionimit të reklamimit të paguar politik në periudhën parazgjedhore hasi në reagime negative nga ekspertët dhe vetë shtëpitë mediatike në vend.

Dejan Georgievski, kryetar i Qendrës për Zhvillim të Mediave, theksoi se çmimi i hapësirës reklamuese në media nuk duhet që të kufizohet. Njëkohësisht ai theksoi se reklamim i paguar politik në media në periudhën parazgjedhore me para publike është tërësisht i papranueshëm dhe nuk mundet të arsyetohet në asnjë mënyrë.

Televizionet të parët reaguan pas publikimit të çmimores së KShZ-së. Menaxhmenti i shtëpive mediatike televizive akuzoi se KShZ u ofron çmime të lira mediave, duke mos e pasur parasysh shikueshmërinë e çdo televizionet dhe dallimet në çmimet për transmetim të reklamave në orët goditëse kundrejt kohës së transmetimit të programit televiziv.

Continue Reading

Lajme

15 të vdekur dhe 436 të infektuar me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut

Published

on

By

15 të vdekur dhe 436 të infektuar me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 3 mijë e 447 testime të realizuara, 436 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin korona.

Instituti i Shëndetit Publik në 24 orët e fundit ka regjistruar 336 pacientë të shëruar, ndërkaq 15 pacientë e kanë humbur betejën me Covid-19./21Media

Continue Reading

Lajme

Dimitar Kovaçevski do të kandidohet për kryetar të LSDM-së

Published

on

By

Dimitar Kovaçevski do të kandidohet për kryetar të LSDM-së

Shkup, 27 nëntor – Zëvendësministri i Financave dhe anëtar i Këshillit qendror të LSDM-së, Dimitar Kovaçevski ka deklaruar se do të kandidohet për lider të partisë, pasi LSDM-ja dje e ka konfirmuar dorëheqjen e kryetarit të partisë Zoran Zaev dhe ka shpallë zgjedhje brendapartiake në rrugë të votimit të drejtpërdrejtë.

“Në afatin prej shtatë ditësh do të përpiloj program dhe do të iniciojë kandidaturë për kryetar. LSDM është parti me potencial të madh kadrovik dhe ka numër të madh anëtarësh të njohur që do të ishin kandidatë të shkëlqyeshëm. Procedura është demokratike dhe secili që përmbush kushtet mund të kandidohet. Ajo që është me rëndësi, të gjithë duhet të bashkohemi rreth kryetarit të zgjedhur”, ka thënë Kovaçevski për “Fokus”.

LSDM-ja më 12 dhjetor do të zgjedh liderin e ri që duhet ta zëvendësojë Zoran Zaevin i cili dha dorëheqje. Zëdhënësja e LSDM-së, Bogdanka Kuzeska pas mbledhjes së Këshillit qendror ka deklaruar se procedura për zgjedhjen e liderit të ri fillon sot dhe do të zgjasë shtatë ditë.

Këshilli qendror, siç tha ajo, ka konstatuar se për dorëheqjen e iniciuar të Zaevit në parti nevojitet të fillojë proces për zgjedhje brendapartiake. Kandidimi fillon prej sot dhe do të zgjas një javë, ndërsa të drejtë të paraqiten kanë të gjithë anëtarët e LSDM-së që plotësojnë kriteret e parapara me statutin e partisë. Mundësi për votim do të kenë të gjithë anëtarët e LSDM-së që aktivisht do të regjistrohen në hallkën onlajn.

Continue Reading

Lajme

Çeliku: Njerëzit e ndershëm të distancohen nga Alternativa që zgjodhi interesin personal

Published

on

By

Çeliku: Njerëzit e ndershëm të distancohen nga Alternativa që zgjodhi interesin personal

Gjithnjë e më shumë shtohen zërata brenda Alternativës që ky subjekt po bën gabim fatal me vendimin për pjesëmarrje në Qeveri.

Në këtë vijë është edhe profesoresha universitare Gjyla Çeliku e cila më herët madje qenë përkrahëse e Alternativës.

“Alternativa u acaruan pse përkrahëm Bilallin e Besës në Tetovë, por ama për pushtet u bashkuan me Kastriot Rexhepin, ish deputet i Besës dhe përçarës i Besës së mëhershme dhe të tashmes. Tash si e definoni ju këtë hap politik? Unë s’mund të shkel mbi interesat e popullit, por partitë nuk pyesin interesin e popullit, por të tyre. Shkelin mbi parimet e tyre, mbi deklarat e tyre dhe mbi popullin. Nejse, hap i keq. Hap pa etikë. Hap interesi! Populli barin më nuk e ha, as dele nuk është. Bile juve të partisë që nuk ju pëlqen hapi i tyre, lirisht shkëputeni sepse nuk është marre, por madhështi!

P.S. Vetë e kanë thënë “Nuk kishte faj Bilalli sa kishte Kastrioti”, shkruan mes tjerash Çeliku.

Continue Reading

Aktuale