Connect with us

Maqedonia e Veriut

Mickoski bëri thirrje për protestë nga Prokuroria deri tek Gjykata Supreme

Published

on

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski sot në konferencë shtypi i thirri nesër në protestë anëtarët e partisë dhe të gjithë qytetarët, e cila do të fillojë në orën 18 para Prokurorisë në skelën e lumit Vardar e deri tek Gjykata Supreme.

Mickoski kërkoi përgjegjësi nga ish-kryeministri dhe lider i LSDM-së, Zoran Zaev pas audioincizimit të publikuar dje në të cilin dëgjohet se si Zaevi flet për Ligjin për Prokurorinë Publike dhe Gjykatën Supreme.

Sipas Mickoskit, Zaevi publikisht e ka pranuar autenticitetin e audio incizimit.

“Audioincizimi në esencë dëshmon se Zaev është fajtor për padrejtësinë dhe se këtu kryesore janë tri gjëra që zbulohen. Fillimisht, kemi pranim publik se Zaevi e ka keqpërdorur pozitën zyrtare duke i diktuar vendime Gjykatës Supreme. Së dyti, ai publikisht e pranon se janë duke u tërhequr rastet dhe se atë strategji të tijën e di edhe PSP dhe Katica Janeva e cila ka qenë e vetëdijshme për të gjithë këtë dhe së treti, skema se si të bien rastet ka qenë e qartë ose ligj për Prokurorinë ose “tras – tras” vendim të Gjykatës Supreme. Do të thotë përveç kryeministër ka qenë edhe gjykatës edhe prokuror”, tha Mickoski në konferencë shtypi.

Lideri i VMRO-DPMNE-së akuzoi se Prokuroria shtetërore për të gjithë këtë hesht sikurse edhe të gjithë kompetentët e tjerë.

Continue Reading

Lajme

A do të ketë vaksinim të detyrueshëm? – Flet Filipçe

Published

on

By

A do të ketë vaksinim të detyrueshëm? – Flet Filipçe

Masa për vaksinim të detyrueshëm për momentin nuk do të zbatohet, tha ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, shkruan Alsat.

“Ne kemi arritur në përfundimin se kjo ngre pyetje shumë serioze në lidhje me atë se si dikush që nuk do të pranonte të vaksinohej do të ndëshkohej përfundimisht. Nga ana tjetër është një barrë e madhe financiare. Do të shohim se çfarë do të jetë shtrirja e vaksinimit me këtë rekomandim nëpërmjet mjekëve të familjes. “Ne jemi të gatshëm të japim rekomandime të tjera”, tha Filipçe./ Alsat.mk

Continue Reading

Lajme

Nga dita e sotme ndalohet përdorimi i qeseve plastike!

Published

on

By

Nga dita e sotme ndalohet përdorimi i qeseve plastike!

Shkup, 1 dhjetor – Që nga dita e sotme, me ligj ndalohet përdorimi i qeseve të plastikës. Do të shiten vetëm qese plastike të biodegradueshme me çmim prej 15 denarëve.

Sipas Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinorë, mjetet financiare që do të mblidhen, do të shkojnë në fondin me të cilin do të investohet në mjedisin jetësorë.

Prej sot gjithashtu objektet e hotelerisë e kanë të ndaluar të përdorin plastikë në zonat e mbrojtura si në Pelister, Mavrovë, Mali Sharr, etj.

Continue Reading

Lajme

Grubi provokon Alternativën: Ne kemi marrëveshje me LSDM-në

Published

on

By

Zëvendëskryeministri Artan Grubi duke folur për të ardhmen e qeverisë potencoi se ata si parti kanë një marrëveshje me aleatin e tyre, përkatësisht me LSDM-në, për të qeverisur vendin për 4 vjet.

Zgjedhjet lokale nuk mund të kenë pasoja për qeverisjen qendrore, mazhoranca është stabile, tha Grubi.

Ai tha se me Zaevin janë arritur shumë marrëveshje dhe shumë hapa për ta çuar vendin përpara, ku Zaevi ka qenë figura kryesore për të çuar integrimin e vendit përpara. Këto komente Grubi i bëri në Tv Alsat.

Continue Reading

Aktuale