Connect with us

Bota

Koronavirusi në Itali/ Ja imazhet që tregojnë 3 ditët e tmershme që kanë mbyllur njerëzit në shtëpi (FOTO)

Published

on

Italia ka njoftuar ditën e sotme për vdekjen e një personi të katërt nga koronavirusi, pasi vendi mori masa drastike të sigurisë për ndalimin e këtij virusi.

Një burrë 84-vjeçar u konfirmua sot i vdekur në Lombardi, në veri të Italisë. Tashmë 50 mijë njerëz janë izoluar në 11 komuna dhe shkollat e ngjarjet publike janë mbyllur.

Italia ka konfirmuar më shumë se 160 raste të virusit, deri tani numri më i madh jashtë Kinës, Japonisë dhe Koresë së Jugut.

Përhapja e koronavirusit në këtë shtet ka ngjallur frikë se turistët që kthehen nga Italia mund të dërgojnë spiralen e epidemisë në të gjithë Evropën.

Ndërkohë mediat e huaja kanë publikuar fotografi të ndryshme nga Italia gjatë këtyre tre ditëve të tmerrshme të përhapjes së koronavirusit që mori jetën e katër personave.

Fotot tregojnë sesi katedralja e famshme e Milanos është mbyllur për vizitorët si dhe baret e restoranetet përrreth janë urdhëruar që të mos hapen.

Gjithashtu supermarketet dhe trenat ishin bosh mëngjesin e sotëm, pasi italianët janë përgatitur që të qëndrojnë në shtëpi, për të mos u prekur nga koronavirusi.

Continue Reading

Bota

Aeroplanit i shpërthen goma gjatë aterrimit, pasagjerët në Nepal detyrohen ta shtyjnë (Video)

Published

on

Pasagjerët që po udhëtonin me një aeroplan të vogël të aviokompanisë nga Nepali, Tara Air, janë detyruar të shtyjnë aeroplanin nga pista, pasi që derisa po zbriste në pistë i kishte shpërthyer njëra gomë.

Pasagjerët e aeroplanit me 19 ulëse janë filmuar duke e shtyrë fluturaken që kishte “ngecur” në aeroportin Bajura në Kolit të Nepalit.

Personeli i aeroportit kanë vrapuar menjëherë që t’i ndihmojnë në “pilotimin” e fluturakes deri në pistë, derisa aeroplanët tjerë po qëndronin prapa tij – duke pritur që kaosi i krijuar të zhduket.

Ky aeroport nuk ka makineri për situata të tilla, kështu janë detyruar të mbështeten në pasagjerët zemërgjerë që u dolën në ndihmë.

Continue Reading

Bota

Ndjekje si në filma: Polici në motor gjuan me revole në drejtim të automjetit që po ikte

Published

on

By

A keni parë ndonjëherë një rast të tillë në jetën reale?

Të gjithë i duam filmat aksion, me ndjekje me makina, të shtëna armësh dhe polic të pamboshtur, por këto gjëra nuk janë vetëm në filma… Jeta reale fatkeqësisht është plot me raste të tilla ku shpesh humben jetë, shkruan lajmi.net.

Një prej këtyre rasteve është bërë viral tani, ku shihet një ploc duke ndjekur një kriminel i cili po arratiset me makinë, ndërsa polici është në motoçikletën e tij zyrtare.

Polici përdorë armën e tij zyrtare 2 herë, deri sa arrinë ta ndaloj makinën, dhe aty intervenojnë edhe policët e tjerë në kapjen e kriminelit.

Me të vërtetë mbresëlënësë!

Continue Reading

Bota

Edhe 256 afganë largohen nga Kosova drejt Kanadasë

Published

on

By

Edhe 256 afganë të cilët ishin duke qëndruar në Kosovë tash e një kohë janë larguar për në Kanada.Këtë e ka bërë të ditur Ministria e Punëve të Brendshme me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook”.

“Sot ju uruam lamtumirën 265 miqve tanë afganë, të cilët sot herët në mëngjes u larguan nga Prishtina për në Kanada”, thuhet në njoftim.Nga Ministria thonë se ishte kënaqësi t’i mirëpritnin dhe t’ju tregonin mikpritjen e vendit.“Po punojmë pandërprerë me partneren tonë, @USEmbPristina që mysafirët nga kampi Liya të mund të largohen nga Kosova dhe t’ia fillojnë jetës së re”, thuhet në njoftimin e MPB-së.

Continue Reading

Aktuale