Connect with us

Maqedonia e Veriut

Gordan Gërlliq – Radman: Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria merituan datë për negociata

Published

on

Presim që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të marrin datë për negociata, sepse ato ishin dy vendet të cilat e merituan këtë, deklaroi sot ministri kroat i Punëve të Jashtme dhe Punë Evropiane Gordan Gërlliq-Radman, para fillimit të Konferencës në Selanik dedikuar perspektivave evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Gërlliq-Radman, vendi i të cilit është kryesues aktual me BE-në, theksoi se në Union ka klimë pozitive për pranim të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, që, sipas tij, do të ishte rendi më logjik i ngjarjeve.

Ai potencoi se kjo Konferencë është hyrje e mirë për Samitin BE-Ballkani Perëndimor që duhet të mbahet në Zagreb në maj dhe i reflekton prioritetet dhe aspiratat kroate për integrim të vendeve të Ballkanit Perëndimor në Union.

Sipas shefit të diplomacisë kroate, perspektiva evropiane është e kapshme për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor dhe Kroacia do të punojë në të ardhmen e tyre në BE.

Rreth mundësisë për bllokada nga disa vende anëtare të procesit të anëtarësimit, Gërliq-Radman theksoi se Bashkimi Evropian është familje dhe duhet të respektohet mendimi i secilit. Megjithatë, sipas tij, duhet të merret parasysh interesi i BE-së në kushte të klimës së re gjeopolitike, e për këtë Unioni ka interes të sigurt që Ballkani Perëndimor të jetë pjesë e bllokut.

Continue Reading

Lajme

Të premten do të arrijnë në Shkup 45 viktimat e aksidentit tragjik në Bullgari

Published

on

By

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut për “Alsat” konfirmojnë se 45 trupat e pajetë të tragjedisë që ndodhi javën e kaluar në Bullgari, pritet të vijnë të premten më 3 dhjetor në mëngjes në Aeroportin e Shkupit.

Po këtë ditë, 45 trupat e viktimave do t’u dorëzohen familjarëve dhe pritet të bëhen edhe ceremonitë mortore.

Ndërsa analizat e ADN-së, kanë përfunduar sot dhe të 45 trupat janë identifikuar.

Nga Instituti i Mjekësisë Ligjore, gjithashtu konfirmojnë se në Sofje janë kryer të gjitha metodat krahasimore gjenetike të marra nga strishot e familjarëve dhe si rrjedhojë të gjithë trupat e pajetë tanimë kanë emra dhe dihet se cilës familje i përkasin.

Continue Reading

Lajme

A do të ketë vaksinim të detyrueshëm? – Flet Filipçe

Published

on

By

A do të ketë vaksinim të detyrueshëm? – Flet Filipçe

Masa për vaksinim të detyrueshëm për momentin nuk do të zbatohet, tha ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, shkruan Alsat.

“Ne kemi arritur në përfundimin se kjo ngre pyetje shumë serioze në lidhje me atë se si dikush që nuk do të pranonte të vaksinohej do të ndëshkohej përfundimisht. Nga ana tjetër është një barrë e madhe financiare. Do të shohim se çfarë do të jetë shtrirja e vaksinimit me këtë rekomandim nëpërmjet mjekëve të familjes. “Ne jemi të gatshëm të japim rekomandime të tjera”, tha Filipçe./ Alsat.mk

Continue Reading

Lajme

Nga dita e sotme ndalohet përdorimi i qeseve plastike!

Published

on

By

Nga dita e sotme ndalohet përdorimi i qeseve plastike!

Shkup, 1 dhjetor – Që nga dita e sotme, me ligj ndalohet përdorimi i qeseve të plastikës. Do të shiten vetëm qese plastike të biodegradueshme me çmim prej 15 denarëve.

Sipas Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinorë, mjetet financiare që do të mblidhen, do të shkojnë në fondin me të cilin do të investohet në mjedisin jetësorë.

Prej sot gjithashtu objektet e hotelerisë e kanë të ndaluar të përdorin plastikë në zonat e mbrojtura si në Pelister, Mavrovë, Mali Sharr, etj.

Continue Reading

Aktuale