Connect with us

Teknologji

Apple do të lejojë fshirjen e aplikacioneve të bezdisshme në telefonin tuaj

Published

on

Apple më në fund do t’ju lejojë të fshini të gjitha ato aplikacione të bezdisshme të paracaktuar.

Tani gjiganti i teknologjisë është përfolur se po planifikon një ndryshim të madh i cili do t’i lejojë njerëzit të zgjedhin softuerët e kompanive të tjera për të shërbyer si aplikacionet e tyre të paracaktuara, raporton “Metro”, transmeton lajmi.net.

Apple është kritikuar për dhënien e aplikacioneve të veta në platformat e tij. Ekziston një logjikë për këtë strategji sepse Apple mund të mbajë një kontroll më të rreptë në aplikacione dhe të sigurohet që ata punojnë siç duhet në çdo kohë.

Shumë njerëz janë të kënaqur me këtë qasje sepse kjo do të thotë që aplikacionet mund të instalohen lehtësisht dhe thjesht të funksionojnë. Megjithatë, ajo kufizon lirinë në dispozicion të përdoruesve, të cilët shpesh shtyhen drejt përdorimit të aplikacioneve të Apple.

Aplikacionet e paracaktuar janë ato që kryejnë automatikisht detyra në mënyrë që, për shembull, nëse klikoni në një lidhje në internet në një mesazh me tekst, ajo do të hapet në Safari.

Mund të fshini aplikacionet e Apple dhe Safari nga iPhone tuaj, por ky ndryshim do të marrë një hap më tej duke lejuar që aplikacione e ndryshme të jenë shërbimet tuaja të paracaktuara. /Lajmi.net/

Continue Reading

Teknologji

Njihuni me vajzën shqiptare që ka rrëmbyer vëmendjen e Bill Gates, u rendit e dyta në konkursin botëror

Published

on

Shqiptarët po shkëlqejnë kudo në botë. Veçanërisht gjenerata e të rinjve.

Së fundmi kryeministri Edi Rama ka bërë publike një shembull frymëzimi, të një vajzë të re e cila punon si programuese online.

Bëhet fjalë për 20 vjeçaren durrsake Xhulia Kurti që ka rrëmbyer vëmendjen e liderëve të zhvillimit teknologjik botëror si Bill Gates e të tjerë, me pasionin për teknologjinë.

“RESPEKT Xhulia, 20 vjeçarja durrsake që ka rrëmbyer vëmendjen e liderëve të zhvillimit teknologjik botëror si Bill Gates e të tjerë, me pasionin për teknologjinë është shembull frymëzues i ndryshimit që di të sjellë gjenerata e shqiptarëve të rinj, kreativë e inovativë

Ajo është renditur e dyta në konkursin botëror të projekteve teknologjike, ku ka impresionuar jurinë me projektin e saj për komunikimin dhe shkëmbimin e materialeve pa internet apo wifi

Vetë Xhulia tregon si u rendit e dyta në konkursin botëror të projekteve teknologjike, ku ka impresionuar jurinë me projektin e saj për komunikimin dhe shkëmbimin e materialeve pa internet po Wifi.

“Modeli më i mirë i suksesit që unë kam është Steve Jobs dhe do doja shumë të arrija në hapat e tij. Ky pasion ka lindur herët që në vitin 2008, pasi qasja ime me internetin ka qënë shumë e hershme në internet-kafenë e babait tim. Aty mësova si të programoja dhe aty kam marrë frymëzimin e parë”, rrëfen Xhulia.

Continue Reading

Teknologji

Twitter përgaditet për veçori të reja, përfshihet “dislike”

Published

on

Twitter për iOS tani po përgatitet të lansojë një veçori të re që ringjall diçka që YouTube sapo hoqi: mospëlqimin (dislike). Me këtë, Twitter po nxjerr “vota kundër”, që tashmë është një veçori që Reddit po përdor.

Sipas 9to5Mac, Twitter është i zënë këtë vit pasi kompania po lanson veçori të reja para fundvitit. Kompania pritet të ketë shumë surpriza të tjera.

Inxhinieri Nima Owji tha se përdoruesit mund të jenë shumë afër datës së publikimit të “Reactions” në Twitter. Tipari i reagimeve ishte ende duke u testuar për disa muaj dhe më në fund është vendosur të lansohet së shpejti.

Twitter po sjell katër reagime të reja, përkatësisht “fytyrë duke menduar”, “lot gëzimi”, “duart duartrokitje” dhe një “fytyrë që qan”. Funksioni është krijuar për t’i ndihmuar përdoruesit të tregojnë më mirë se si bisedat i bëjnë ata të ndihen dhe t’u japë atyre një “kuptim më të mirë” se si po pranohen Tweet-et.

Continue Reading

Teknologji

Për 60-vjetorin e Renault 4, vjen versioni fluturues

Published

on

Në kuadër të festës së 60-vjetorit të Renault 4L, Renault prezantoi një surprizë të madhe, e ajo është “versioni” fluturues i kësaj veture.

“Vetura është bërë tërësisht nga fibra karboni, por ka ruajtur të njëjtat linja. Është forcuar më tej për shkak të koncepteve të reja si shtytja ose lëvizshmëria”, tha Renault në një deklaratë.

I quajtur Renault AIR4, projekti u zhvillua me ndihmën e The Arsenale. Veturës iu dha një bateri litium-polimer 22,000 mAh që fuqizon katër helikë.

Këto helika gjenerojnë gjithsej 380 kg shtytje.

Shpejtësia maksimale e ngritjes është 14 m/s, por për arsye sigurie është e kufizuar në 4 m/s, ndërsa shpejtësia maksimale e fluturimit është 26 m/s.

Renault 4L fluturues mund të arrijë një lartësi prej 700 metrash, këndi maksimal është 70 gradë dhe shpejtësia e uljes është 3 m / s.

Versioni rrugor i Renault 4L me rrota vjen së shpejti si një makinë elektrike.

Continue Reading

Aktuale