Connect with us

Maqedonia e Veriut

Teuta Arifi do të drejton Shtabin zgjedhor të BDI-së në Tetovë

Published

on

Kryetarja aktuale e komunës së Tetovës, znj. Teuta Arifi, mori mbështetjen e BDI-së, për t’i pri fushatës zgjedhore në Tetovë, me rastin e procesit zgjedhor që do të mbahen më 12 prill 2020. – informon Bashkii Demokratik për Integrim.

Zonja Arifi, në karrierën e saj të gjatë në politikë, si deputete, kryetare e Tetovës për dy mandate dhe shumë funksione tjera me rëndësi për shtetin dhe Tetovën, e shquar me kapacitetin e saj akademik dhe intelektual, një nga gratë më të angazhuara ndër shqiptar, garanton fitore.

Fitorja në fushatën zgjedhore, është e lidhur jo vetëm me vizionin e liderit dhe strategjinë e udhëhequr nga subjekti politik, por edhe nga ndikimi që kanë drejtuesit e fushatave lokale, me ndikim të fuqishëm në nivelin qendror.

Këtë fitore, do ta garantoj, një nga bijat më të shquara të Tetovës, Teuta Arifi, e mirënjohur për qasjen e saj pozitive ndaj interesit nacional, thellësisë së dijeve nëpërmjet veprave shkencore dhe akademike, si pasardhëse e shquar e idealeve të Motrave Qiriazi.

Teuta Arifi në krye të fushatës, do të projektoj dhe hartoj strategjinë e BDI-së dhe liderit të saj Ali Ahmeti, ashtu që gjithëpërfshirja në procesin zgjedhor, prezantimi i denjë i vizionit të këtij subjekti prijës të interesit nacional këtu, pranë çdo qytetari dhe familje, lagjeje e komunës së Tetovës, si rruga e vetme e fitores së shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut, si rruga pa alternativë e vlerave euro-atlantike.- thuhet në kumtesën e BDI-së.

Continue Reading

Lajme

ASH mban Kuvendin e degës në Manastir, falemenderohen dhe dëgjohen sugjerimet e strukturave

Published

on

Dega e Aleancës për Shqiptarët në Manastir ka mbajtur sonte Kuvendin e degës në të cilin është raportuar për zgjedhjet e fundit lokale dhe aktivitetet që planifikohen në vijim, përcjell in7

Pas mbledhjes së Kuvendit të degës së Aleancës për Shqiptarët në Manastir, nënkryetari Remzi Mehmedi dhe deputeti Syrija Rashidi realizuan një bashkëbisedim me strukturat lokale.
Përfaqësuesit e Kresisë Qendrore falemenderuan strukturat dhe aktivistët nga Manastiri për angazhimin në procesin e fundit zgjedhor dhe aktivitetet e përgjithshme partiake, ndërsa dëgjuan edhe sugjerimet dhe propozimet e ndërsjella për veprimtarinë e mëtejme.
Falemenderim për çdo anëtarë dhe aktivist që ka kontribuar në proceset e deritanishme dhe gadishmërinë për avancimin e betejave politike, thuhet në njoftimin e Aleancës për Shqiptarët./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Mariçiq demanton Alternativën: BE-ja nuk ka mekanizma për hetim të rasteve gjyqësore në Maqedoni

Published

on

Në marrëveshjen të cilën e nënshkruan lideri i LSDM-së Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës, Afrim Gashi qëndron se do të ketë hetim ndërkombëtarë të disa rasteve gjyqësore si “Lagjja e Trimave”, “Monstra”, “Alfa” dhe “Almiri i vogël”.

Sonte ministri i Drejtësisë, Bojan Mariçiq në ClickPlus në TV21 shpjegoi se çfarë do të thotë kjo:

“Me sa di unë, këto janë rastet që janë diskutuar dhe që janë përfshirë në marrëveshjen e liderëve të dy partive. Është e logjikshme që shkaktuan një numër të madh reagimesh dhe kur të hyjmë në thelbin e çështjes do të shohim se me këtë marrëveshje nuk mund të ndikojnë në ato raste. Publiku nuk ka hapësirë për shqetësim se faktori politik, se pushteti do të përzihet në rrjedhën apo në vendime. Ne kemi pasur edhe më herët kur partitë politike kanë kërkuar monitorim, kemi pasur situata dhe me kërkesë të VMRO-DPMNE-së, kur është negociuar Ligji për Prokurorinë Publike, qeveria ka kërkuar monitorim për rastet e korrupsionit të lartë”, tha Mariçiq.

Mariçiq bëri të ditur se tashmë kanë kërkuar nga BE-ja që të kryejë ndonjë lloj hetimi, ndërsa u janë përgjigjur se nuk kanë mekanizma për të kryer hetime, por vetëm për të formuar ekip që do të monitorojë rastet. Ndërsa i njëjti monitorim sipas Mariçiq ka filluar në korrik ndërsa janë monitoruar 20 raste të tilla.

Të tjera: Mariçiq: Ata që janë të pakënaqur me vendimet gjyqësore për disa raste, t’i drejtohen Këshillit Gjyqësor.

Continue Reading

Lajme

Një familje nga Maqedonia e Veriut dëbohet nga Gjermania

Published

on

Në kuadër të masave të intensifikuara të kontrollit dhe kërkimit në zonën kufitare me Francën, efektivët e policisë federale gjermane kanë kontrolluar dje në mesditë një familje nga Maqedonia në një parking në BAB 5, afër Achernit.

Rezultoi se autoritetet përgjegjëse të imigracionit kishin lëshuar një urdhërarrest dëbimi ndaj të gjithë personave, pasi ata nuk kishin përmbushur ende kërkesën për t’u larguar nga Gjermania, informon portali Shtegu. Meqenëse kishin pasaporta të vlefshme, ata u deportuan në vendin e tyre me një fluturim nëpërmjet aeroportit Karlsruhe/Baden-Baden mbrëmjen e djeshme pas përfundimit të masave policore./Shtegu/

Continue Reading

Aktuale