Connect with us

Maqedonia e Veriut

Shpërbërja e Kuvendit, qindra pr/ligje pa epilog

Published

on

Shpërndarja e Kuvendit la pa epilog rreth 150 propozim-ligje, marrëveshje ndërshtetërore, ndërkombëtare por edhe interpretime autentike.

Në mesin e tyre janë propozim-Ligji për lojërat e fatit, rritja e rrogave të profesorëve, masat e reja kundër ndotjes, propozim-Ligji për lobim etj.

Kjo sipas ish deputet Naser Ziberit, njohës i çështjeve juridike është rezultat i nxitjes për ta shpërndarë Kuvendin. Për fatin e propozimeve të mbetura në procedurë, Ziberi thotë se duhet prononcohet Qeveria e ardhshme.

“Të gjitha ato propozime që kanë mbetur në procedurë parlamentare pas konstituimit të organeve të reja dhe qeverisë së re, Qeveria do të duhet të njofton organet e Kuvendit respektivisht kryetarin e Kuvendit se cilat propozime që janë në procedurë do ta vazhdojnë më tej procedimin, ndërsa për propozimet tjera për të cilët Qeveria e ardhshme konstaton se nuk paraqesin vullnetin e saj politik se si duhet rregulluar këto marrëdhënie, do t’i tërheq. Një pjesë të tyre mund t’i rregullojë dhe propozojë përsëri në Kuvend, ndërsa pjesa tjetër mund fare mos ta shoh dritën e aprovimit”- thotë Naser Ziberi, Ish deputet.

Fatin e njëjtë do ta kenë edhe e Marrëveshjet e pa ratifikuara. Sipas Ziberit, Qeveria e ardhshme duhet si fillim t’i përkushtohet marrëveshjeve që kanë të bëjnë me bashkëpunimin në planin ndërkombëtar.

“Edhe marrëveshjet ndërkombëtare ratifikohen me ligj, që është procedurë e njëjtë dhe propozues është Qeveria. Zakonisht këto propozim-ligje mbetën në procedurë dhe Qeveria cila do që të jetë mbetet pas këtyre ligjeve dhe të njëjtat duhet të vazhdojnë në procedurë parlamentare dhe të miratohen. Nuk besoj se ka ndonjë dilemë mbi të cilat Qeveria mund të krijojë bazë për kontestimin e tyre”- shtoi Naser Ziberi, Ish deputet.

Ndonëse pritej, në fazën e amendamenteve ngeci propozim-Ligji për lojërat e fatit. Komisioni për financa dhe buxhet u thirr dy herë, por si pasojë e mungesës së kuorumit, amendamentet nuk u shqyrtuan.

Në lexim të dytë mbeti edhe propozim-Ligji për Akademinë për gjykatës dhe prokurorë, ndërsa pa nevojë të miratuar ngeci propozim-Ligji për letërnjoftimet me të cilin deputetët e Lëvizjes Besa kushtëzuan votat për Ligjin e Prokurorisë Publike.

Pak minuta para shpërndarjes, me kërkesë të deputetëve të shumicës u miratuan Ligji për mediat dhe ai për themelimin e Inspektoratit për zbatimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve./Alsat

Continue Reading

Lajme

Taravari: Lëvizja BESA ka treguar dinjitet, as nuk u ulën me Zaevin dhe Ahmetin

Published

on

Sekretari gjeneral i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari në emisionin Click Plus ka folur për koalicionet e ardhshme të Aleancës.
Sipas Taravarit Lëvizja Besa, ka dalë një parti serioze dhe me shumë kredibilitet, ai tha se Besa e mbajti besën dhe doli nga Qeveria dhe asnjëherë nuk pranoi të ulet me Zaevin për të biseduar, njofton Monitor.mk

Sekretari gjeneral i ASH-së, Arben Taravari ka shtuar se largimi i Besës dhe dorëheqja e Hoxhës nga pozita e ministrit e ka befasuar në aspekt pozitiv./Monitor.mk/

Continue Reading

Lajme

Arben Taravari për vendimin e Alternativës: Kanë zhgënjyer votuesit që na besuan

Published

on

Qytetari na ka votuar dhe na ka besuar se ne nuk do të bëhemi bashkë me BDI-në. Kështu tha Arben Taravari, në emisionin Clik Plus, ku ka shtuar sërish se Alternativa është subjekt i veçantë dhe se vendimet i marrin vetë, përcjell in7

“Ne pas rrëzimit të Qeverisë kemi pasur ide të formojnë një shumicë stabile dhe të formohet programi për qeverisje të re. Shumica ka qenë për ta rrëzuar këtë regjim hibrid. Freedom Hous Maqedoninë e ka karakterizu si regjim hibrid”, u shpreh Taravari.

Taravari tha se Aleanca për Shqiptarët vazhdon si subjekt i vetëm, ndërsa Alternativa ka vendosur vet.

“Ka zhgënjim prej votuesit, që ka votuar së bashku AAA-ASH. Marrëveshja është për katër vjet. Kështu e kanë vendosur që të jenë bashkë me BDI-në, me Thaçin, LSDM. Unë e di se anëtari i rëndomtë nuk i vjen mirë. Në asnjë moment nuk mund të them asgjë të keqe për një parti që kemi bashkëpunuar shumë mirë. Nuk mund të them të keqe diçka për Bekim Salin dhe as për Afrim Gashi, pasi kemi pasur bashkëpunim të mirë”, deklaroi Arben Taravari./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Taravari: Për tre orë u mblodhën 61 deputet, pa shantazhe dhe kërcënime

Published

on

Sekretari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, duke folur për mocionin për votëbesimin e Qeverisë tha se për tre orë ishin mbledhur 61 nënshkrime, përcjell in7

“Iniciativa ka qenë e ndërsjellët në koordinim në mes dy tre partive. Një parti në ora 10:00 ka thënë që do të nënshkruaj dhe më pas është tërhequr. Në mëngjes kur jemi koordinuar kanë qenë 63 si potencial për të nënshkruar. Atë ditë për tre orë janë mbledhur 61 nënshkrime. Asnjë nuk ka qenë i shantazhuar”, u shpreh Taravari.

Taravari tha se kanë pasur takim të përbashkët me Mickoskin dhe se nuk kanë hatërmbejtje me njëri tjetrin për mos kalimin e votëbesimit për Qeverinë.

“Më 5 nëntor kemi pasur 60 deputetë që kanë ardhur të votojnë. Sa ka pasur ana tjetër, se njëri nuk e dishim se ku është 59? Pse nuk i lëshuan që të debatojnë. A e dini pse s’ka pasur debat? Sepse janë frikësuar se njëri prej deputetëve të asaj pakice, mos të votoje”, tha Arben Taravari.

Ai pyeti se në një shtet a është normal që të mos sigurohet deputeti./in7.tv/

Continue Reading

Aktuale