Connect with us

Bota

Sami Musa, shqiptari i parë që synon postin e deputetit në Gjermani

Published

on

Sami Musa është shqiptari i parë që po synon të bëhet deputet në Gjermani. Ai synon t’i marrë votat me logon e partisë Social Demokrate (SPD), derisa, garon në Hamburg.

Platforma e tij ka në prioritet të drejtat e emigrantëve dhe hapjen e sa më shumë kurseve të gjuhës shqipe

E diela është ditë zgjedhjesh në Gjermani. Në Hamburg të Gjermanisë do të zhvillohen zgjedhjet për kryetarin e ri të bashkisë së qytetit, si dhe edhe për parlamentin e landit. Mes kandidatëve është edhe shqiptari Sami Musa.

Ai do të kandidojë për një nga 121 vendet e parlamentit të landit të Hamburgut, zgjedhje të cilat bëhen çdo pesë vjet. Musa është kandidati i parë shqiptar për zgjedhje lokale të Hamburgut. Në një intervistë për “Shekullin” Sami Musën, tregon me detaje platformën mbështetëse për komunitetin shqiptare me të drejtë vote në këtë vend.

Në këtë intervistë ai thotë se mundësit për fitore tashmë janë në dorën e pjesëmarrësve shqiptarë të cilët kanë të drejt vote. Numri i votimit në adresë të tij është 54, nga Partia Socialdemokrate Gjermane SPD.

“Nuk mund të them për mundësitë e fitores pasi vendimi varet nga pjesëmarrja e shqiptarëve me të drejtë vote, me pjesëmarrjen e tyre në zgjedhje në Hamburg. Nëse gjithë qytetarët shqiptarë me të drejtën e votës, e shfrytëzojnë rastin sonte e nesër dhe votojnë, ose jo, kjo varet nga ata vet, me pjesëmarrjen e tyre në votë. Unë shpresoj dhe besoj te të gjithë”, deklaron ai.

Më tej thotë se deri më tani ka pasur gjithmonë përkrahje nga shqiptarët, teksa premton se do t’i përfaqësoj denjësisht nëse arrtin të fitojë.

Platforma

Musa thotë se shqetësimet dhe problemet e emigrantëve shqiptarë në këtë zonë do të përfaqësohen denjësisht. “Në platformën e programit tim në këto zgjedhje ku unë kandidoj si deputetë për të përfaqësuar bashkëvendësit e mi për periudhën 2020-2025, janë të shumta. Një fokus të veçantë do të jetë gjuha shqipe. Në çdo shkollë ku numri i fëmijëve shqiptarë kalon një numër të nxënësve të ketë mësim të gjuhës shqipe.

Hamburgu të ketë programin plotësues në kanalin e H I në gjuhën shqipe ( 2 herë në javë). Në ministrinë e punëve të brendshme, të ketë materiale udhëzuese për plotësimin e dokumentacionit në gjuhën shqipe. Të zhvillohen platforma për mos asimilimin e emigrantëve si dhe të ndihmohen bashkëvendësit në integrimin e mëtejshëm në shtetin demokratik të Hamburgut”, thotë ai, teksa kërkon votat e çdo shqiptari.

Continue Reading

Bota

Aeroplanit i shpërthen goma gjatë aterrimit, pasagjerët në Nepal detyrohen ta shtyjnë (Video)

Published

on

Pasagjerët që po udhëtonin me një aeroplan të vogël të aviokompanisë nga Nepali, Tara Air, janë detyruar të shtyjnë aeroplanin nga pista, pasi që derisa po zbriste në pistë i kishte shpërthyer njëra gomë.

Pasagjerët e aeroplanit me 19 ulëse janë filmuar duke e shtyrë fluturaken që kishte “ngecur” në aeroportin Bajura në Kolit të Nepalit.

Personeli i aeroportit kanë vrapuar menjëherë që t’i ndihmojnë në “pilotimin” e fluturakes deri në pistë, derisa aeroplanët tjerë po qëndronin prapa tij – duke pritur që kaosi i krijuar të zhduket.

Ky aeroport nuk ka makineri për situata të tilla, kështu janë detyruar të mbështeten në pasagjerët zemërgjerë që u dolën në ndihmë.

Continue Reading

Bota

Ndjekje si në filma: Polici në motor gjuan me revole në drejtim të automjetit që po ikte

Published

on

By

A keni parë ndonjëherë një rast të tillë në jetën reale?

Të gjithë i duam filmat aksion, me ndjekje me makina, të shtëna armësh dhe polic të pamboshtur, por këto gjëra nuk janë vetëm në filma… Jeta reale fatkeqësisht është plot me raste të tilla ku shpesh humben jetë, shkruan lajmi.net.

Një prej këtyre rasteve është bërë viral tani, ku shihet një ploc duke ndjekur një kriminel i cili po arratiset me makinë, ndërsa polici është në motoçikletën e tij zyrtare.

Polici përdorë armën e tij zyrtare 2 herë, deri sa arrinë ta ndaloj makinën, dhe aty intervenojnë edhe policët e tjerë në kapjen e kriminelit.

Me të vërtetë mbresëlënësë!

Continue Reading

Bota

Edhe 256 afganë largohen nga Kosova drejt Kanadasë

Published

on

By

Edhe 256 afganë të cilët ishin duke qëndruar në Kosovë tash e një kohë janë larguar për në Kanada.Këtë e ka bërë të ditur Ministria e Punëve të Brendshme me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook”.

“Sot ju uruam lamtumirën 265 miqve tanë afganë, të cilët sot herët në mëngjes u larguan nga Prishtina për në Kanada”, thuhet në njoftim.Nga Ministria thonë se ishte kënaqësi t’i mirëpritnin dhe t’ju tregonin mikpritjen e vendit.“Po punojmë pandërprerë me partneren tonë, @USEmbPristina që mysafirët nga kampi Liya të mund të largohen nga Kosova dhe t’ia fillojnë jetës së re”, thuhet në njoftimin e MPB-së.

Continue Reading

Aktuale