Connect with us

Argëtim

Horoskopi ditor, e shtunë 22 shkurt 2020

Published

on

Dashi

Do jeni te vendosur sot ta ndryshoni rutinën e jetës suaj ne çift ne mënyrë qe te ndiheni akoma me mire ne krahët e atij qe dashuroheni. Yjet do i keni pranë dhe do ja dilni mbanë me sukses. Beqaret do dashurohen koke e këmbë me një person qe sapo do e njohin. gjendja financiare do filloje dalëngadalë te përmirësohet. Do ndiheni edhe me te qete tashme.
Demi

Edhe pse keni një lidhje te qëndrueshme mire është te mos luani shume me zjarrin gjate kësaj dite. Pa e kuptuar situata mund t’iu dale jashtë kontrollit. Beqaret do ndihen me ne fund gati t’i pranojnë ftesat qe kane kohe qe ju bëhen dhe te fillojnë një lidhje. Gjendja financiare do jete përgjithësisht e mire. Nuk do ketë aspak probleme apo vështirësi.
Binjaket

Planetët do ndikojnë negativisht sot ne jetën tuaj ne çift prandaj është mire qe t’i bëni sytë katër dhe te tregoheni te kujdesshëm me ato qe do i thoni partnerit. Beqaret do kenë edhe takime edhe mundësi për aventura, mjafton qe t’i shfrytëzojnë ato sa me shume. Ne planin financiar mos prisni qe situata te përmirësohet menjëherë sepse kjo nuk ka për te ndodhur.
Gaforrja

Dite rutine do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Nuk do jeni ne humorin e duhur për te provuar eksperienca te reja. Beqaret nuk do e mbajnë për asnjë moment mendjen tek krijimi i një lidhjeje, por papritura do kenë surpriza. Ne planin financiar duhet te merrni disa vendime te cilat do ndikojnë mjaft tek e ardhmja. Do dini si t’i menaxhoni paratë.
Luani

Do merreni vesh me se miri me atë qe keni ne krah sot dhe se bashku do mendoni edhe për te ardhmen. Te gjithë do ju kenë zili për bashkëpunimin. Beqaret do tërheqin vëmendjen e te gjithëve, por nuk do ndihen ende gati te pranojnë propozime. Financat do jene te ekuilibruara për pjesën me te madhe. Mjafton një menaxhim me i mire qe situata te përmirësohet me tepër.
Virgjeresha

Nëse keni nevoje për me shume ngrohtësi ne jetën tuaj ne çift duhet qe t’ia thoni partnerit tuaj dhe jo te prisni qe ai ta kuptoje vete. Si do jete plot me angazhime dhe nuk do mendoje detajet. Beqaret do takojnë disa persona qe do iu sjellin lumturinë dhe begatinë ne jetën e tyre. Për te përmirësuar financat nuk duhet te luani me zjarrin apo me lojërat e fatit.
Peshorja

Te dashuruarit do ndihen mire ashtu si janë dhe nuk do kërkojnë asgjë me tepër. Partneri do ju përgatisë edhe disa surpriza te vogla. Për beqaret klima yjore do jete shume me e ngrohte se kohet e fundit dhe mundësitë për te krijuar një lidhje goxha te mëdha. Nëse doni qe financat te jene te mira, duhet t’i dëgjoni me kujdes këshillat qe do iu jepen nga te afërmit.
Akrepi

Do ndiheni me te dashuruar se kurrë me pare gjate kësaj dite dhe do i bëni disa propozime te çmendura personit qe keni ne krah. Edhe beqaret me ne fund do e bëjnë për vete atë qe kane pëlqyer prej kohesh. Çdo gjë do iu duket me e bukur sot. Me financat tregohuni te kujdesshëm sepse ne një moment ose ne një tjetër do përballeni me vështirësi.
Shigjetari

Dite shume e mire kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Do kaloni çaste te lumtura me partnerin dhe asgjë nuk ka për te shkuar keq. Beqaret do kenë mundësi pa fund për njohje te reja, por asnjeri nuk do iu pëlqejë aq sa duhet. Ne planin financiar do kryeni transaksione dhe investime te rëndësishme duke qene se gjendja do jete e favorshme.
Bricjapi

Sot do filloje një etape shume e bukur për jetën tuaj sentimentale. Do merreni vesh për mrekulli me atë qe keni ne krah dhe do ndiheni gati te ndërmerrni sfida. Beqaret ende nuk do jene gati te ndryshojnë status, prandaj do mbeten vetëm. Financat do jene me te mira. Me ndihmën e disa familjareve do arrini t’i kaloni edhe vështirësitë e dikurshme dhe do jeni te qete.
Ujori

Do jeni te vendosur te bëni ndryshime rrënjësore sot ne jetën tuaj ne çift dhe keni për t’ia dale mbanë. Si ju ashtu edhe ai qe keni ne krah do jeni ne humorin e duhur. Beqaret do ndihen gati për te pranuar ftesat qe do ju bëhen edhe sikur te jene vetëm për aventura kalimtare. Ne planin financiar do e keni shume te vështirë te ruani ekuilibrin.
Peshqit

Fale ndikimit dhe shtysës qe do iu japë Merkuri, sot do bëni disa ndryshime rrënjësore ne jetën tuaj ne çift. Sigurisht për gjithçka do bini njëherë dakord me partnerin. Beqaret do takojnë qe ne mëngjes persona qe do ua shtojnë dëshirën për te krijuar një familje. Ne planin financiar mund te përballeni me vështirësi te mëdha për shkak te pamaturisë kohet e fundit.

Continue Reading

Argëtim

Momenti kur dhia vjedh dokumente nga zyrat e qeverisë (Video)

Published

on

Një dhi hyri në një zyrë qeveritare në Indi dhe u largua me një dosje plot me letra.

Videoja e filmuar jashtë zyrës së Sekretarit të Panchayat në Chaubepur, tregon një punonjës që ndjek dhinë ndërsa ajo mban dosjen me letra në gojë.

Dëshmitarët thanë se dhia kishte hyrë në ndërtesë ndërsa punonjësit po punonin jashtë dhe u largua me letra nga një zyrë ku ruhen dokumentet në lidhje me projektet e zhvillimit të fshatit.

Në fund, punonjësit gjetën shumicën e letrave, por disa ishin përtypur./abcnews.al/

Continue Reading

Argëtim

Vetëm një grusht me euro, si të blini shtëpi të lirë në Itali

Published

on

By

Vetëm një grusht me euro, si të blini shtëpi të lirë në Itali

Të blesh një shtëpi që nuk kushton shumë në Itali është një perspektivë tërheqëse për shumë të huaj. Ndërsa disa kanë qenë mjaft të guximshëm për të ndërmarrë këtë hap dhe për të blerë një shtëpi me çmim nga një deri në disa mijëra euro në një fshat rural italian, të tjerët ka të ngjarë të jenë penguar nga frika se diçka nuk shkon, shkruan CNN

Kur vjen puna për të dhënë këshilla të paçmueshme për këtë temë të veçantë, askush nuk është më i mirë se ata që e kanë bërë vetë. Në janar, qyteti italian Biccari mbushi titujt kryesorë kur filloi të shesë shtëpi të rrënuara prej një euro dhe shtëpi që kishin nevojë për rregullime minimale – kjo e fundit ishte më e suksesshmja.

Kryebashkiaku Gianfilippo Mignogna zgjodhi të shesë shtëpitë në një përpjekje për të ringjallur qytetin e heshtur, i cili ka shënuar rënie të popullsisë gjatë viteve të fundit. Mariano Russo, një argjentinas me origjinë italiane, bleu një shtëpi komode prej 55 metra katrorë, dykatëshe në Biccari për 7,000 €.

Shtëpia e Rusos u rinovua kur u shit, madje edhe muret ishin të sapo lyera dhe ka një tarracë panoramike, ndërsa hyrja ndodhet në një rrugicë piktoreske të qendrës historike të qytetit. Përveç çmimit të blerjes, noteri për aktin e blerjes i kushtoi atij një shtesë prej 3,000 €.

Blerësit duhet të jenë gjithashtu të vetëdijshëm për çdo dëmtim ndaj palëve të treta që mund të jenë shkaktuar nga ish-pronarët e shtëpisë përpara se të nënshkruajnë aktin e blerjes. Gjetja e një agjenti efikas është një faktor kyç për Rolf Bauer, një inxhinier në pension nga Gjermania, kur filloi të kërkonte për shtëpi në Biccari.

“Më pëlqen atmosfera e fshatit, besoj se fati më dërgoi këtu. Shkova me makinë në Puglia këtë verë për të zgjedhur një shtëpi dhe ishte qyteti i parë ku u ndala. Ishte perfekt,” tha Bauer, i cili pagoi 30,000 € për shtëpinë e tij të rinovuar.

Ai zgjodhi të blejë shtëpinë në Puglia dhe jo në Siçili, ku qytete të ndryshme shesin shtëpi për një euro.

“Sicilia është shumë larg në jug, plus nuk kam dashur kurrë një shtëpi që kushton një euro,” shpjegon ai. “Pasi kërkon shumë rregullime”.

Bauer, i cili ka prona të tjera në Europë, zbuloi se tarifat e agjentit – nën 500 euro ishin shumë më të ulëta se ato në vendet e tjera. Shtëpia e tij prej 150 metrash katrorë ka tre kate, me pamje panoramike dhe ka tavane të harkuar, një kuzhinë të madhe, një bodrum të madh dhe një shkallë prej guri që çon në hyrjen e përparme. Bauer rregulloi disa gjëra, si rregullimi i dyshemeve, përmirësimi i sistemit elektrik dhe vendosja e një dushi të ri. Ai ka në plan ta zëvendësojë dhomën e gjumit në katin e sipërm në një verandë.

Procesi i blerjes së një shtëpie të lirë në Biccari ishte pak më i komplikuar për Aksana Klimavets, një përkthyese ruse me bazë në Itali, e cila ndihmoi një biznesmene nga Moska për të blerë një shtëpi të vjetër për 15,000 €.

E vendosur në një rrugicë të ngushtë me kalldrëm, shtëpia trekatëshe u rinovua plotësisht. Por sipas Klimavets, gjetja e një noteri ishte tepër e vështirë, ndërsa procesi i shitjes zgjati disa muaj. Për të përshpejtuar procesin, klienti i Klimavets vendosi t’i dërgonte paratë noterit shumë përpara takimit të ri planifikuar për të nënshkruar marrëveshjen, që nënkuptonte blerjen e shtëpisë pa u parë, raporton abcnews.al

Pasi kjo u rregullua, kur ajo udhëtoi në Moskë për të nënshkruar aktin dhe zbuloi se noteri kishte vendosur aksidentalisht adresën e gabuar. Kur ajo dhe blerësi u takuan me pronarët, ata zbuluan se shtëpia kishte pesë trashëgimtarë.

“Ajo shtëpi ka një histori vërtet të gjatë, gjatë mbledhjes së aktit, noteri na lexoi listën e pronarëve të kaluar dhe tani jemi në kontakt me një trashëgimtar për të transferuar faturat e shërbimeve,” shpjegon ajo.

Pasi kaloi edhe këtë pengesë, pronarja e re më pas duhej të kalonte procesin e hapjes së një llogarie bankare në Itali, gjë që mund të jetë veçanërisht e vështirë për ata nga Rusia, përpara se të ishte në gjendje të paguante ndonjë faturë apo të shijonte pushimet e saj.

Por pavarësisht këtyre sfidave të shumta, Klimavets thaq se klientja e saj ka rënë në dashuri me rrugët e pastra dhe mjedisin e paprekur të Biccarit.

“Për rusët, Puglia është një destinacion kryesor”, shton ajo. “Është aeroporti ndërkombëtar në Bari dhe varri i Shën Nikollës, i cili është një vend pelegrinazhi ruso-ortodoks.”

Blerësja, një biznesmene e paidentifikuar, mezi pret të jetë të jetojë në shtëpinë e saj.

Continue Reading

Argëtim

Ky është qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar

Published

on

By

Tel Avivi është qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar falë rritjes së shpejtë të inflacionit që ka rritur koston e një game të tërë mallrash dhe shërbimesh në të gjithë botën në vazhdën e pandemisë së coronavirusit.

Sipas medieve të huaja, qyteti izraelit u ngjit me pesë vende në 12 muajt e fundit duke hequr titullin e padëshiruar nga fituesit e përbashkët të Parisit, Hong Kongut dhe Cyrihut, sipas sistemit të renditjes së përpiluar nga Njësia e Inteligjencës Economist (EIU).

Kryeqyteti francez renditet i dyti së bashku me Singaporin, derisa Cyrihu dhe Hong Kongu përbënin pjesën tjetër të pesëshes së parë.

New York-u ishte në vendin e gjashtë, Gjeneva në vend të shtatë, derisa Kopenhaga, Los Angeles dhe Osaka përmbyllin listën e Top 10.

Londra u ngrit në tre vende në pozitën e 17-të të renditjes vjetore.

Continue Reading

Aktuale