Connect with us

Lajme

Zhbogar pret zgjedhje korrekte, ndërsa fushata zgjedhore të përqendrohet në çështjet reale

Published

on

Komisioni Evropian para pak kohësh edhe një herë e përsëriti rekomandimin dhe bindjen e tij se është koha që të hapen negociatat me vendin tuaj, gjegjësisht me Republikën e Maqedonisë së Veriut, theksoi euroambasadori Samuel Zhbogar gjatë vizitës së tij të parë në Probishtip.

Ai vuri re se tetorin e kaluar vendet anëtare të BE-së kërkuan metodologji të re, gjegjësisht proces të ri të hapjes së negociatave me vendet të cilat kërkojnë të hynë në BE.

“Në atë kontekst Komisioni Evropian përgatiti dokument, i cili tani është në proces të diskutimit mes vendeve anëtare të BE-së. Ne shpresojmë se edhe ai kusht ose parakusht ose ajo pengesë së shpejti do të hiqet me qëllim që të mundemi që vendet anëtare të hapin ose të japin datë për negociata”, tha Zhbogar.

I pyetur se çka duhet të bëjë Republika e Maqedonisë së Veriut që të hyjë në BE”, Zhbogar theksoi se ende ka punë të cilat vendi duhet t’i përmbushë.

“Ka shumë punë të cilat vendi juaj duhet t’i përmbushë dhe pikërisht për këtë shkak ekziston proces i zgjerimit dhe në këtë moment nuk mund të hyni në BE. Së pari do të duhej ekonomia juaj, shoqëria juaj, mjedisi jetësor dhe institucionet shtetërore të gjitha të përgatiten që të hyjnë në BE dhe pikërisht për këtë ekziston proces i negociatave me qëllim që të përgatiteni. Me një fjalë vendi juaj duhet t’i zbatojë standardet e BE-së”, tha Zhbogari.

I pyetur se si e sheh procesin zgjedhor, i cili është para Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zhbogari u përgjigj se pret të ketë zgjedhje korrekte dhe demokratike, si edhe deri më tani.

“Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut sapo u shpërnda dhe siç thatë ju tashmë po hymë në periudhë zgjedhjesh. Atë që e pamë të gjithë gjatë zgjedhjeve të kaluara, qofshin ato zgjedhje presidenciale ose parlamentare, në njëfarë mënyre i rrit pritshmëritë shumë lartë. Sepse të gjitha ato ishin zbatuar në mënyrë perfekte, të përkryer, ne si Bashkim Evropian nuk presim asgjë më pak, e as më ulët se ato pritshmëri, gjegjësisht nga mënyra siç ishin zbatuar zgjedhjet e kaluara. Ne shpresojmë se këto zgjedhje do të jenë të lira, dhe se do të jenë korrekte”, tha Zhbogar.

Ai tha se pret që fushata zgjedhore të përqendrohet në çështjet reale, për të cilat sot edhe ka biseduar me të rinjtë e Probishtipit, që kanë lidhje me arsimin, shëndetësinë, emigrimin, ndërsa çështjet politike të dominojnë më pak.

“Kështu që ne si BE shpresojmë se retorika e ashpër ndërmjet partive politike do të ulet dhe se politikanët do të munden përfundimisht të përqendrohen në çështje ose rezultate reale që të mund të ofrojnë për qytetarët e tyre”, tha Zhbogari.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Lëvizja BESA ka treguar dinjitet, as nuk u ulën me Zaevin dhe Ahmetin

Published

on

Sekretari gjeneral i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari në emisionin Click Plus ka folur për koalicionet e ardhshme të Aleancës.
Sipas Taravarit Lëvizja Besa, ka dalë një parti serioze dhe me shumë kredibilitet, ai tha se Besa e mbajti besën dhe doli nga Qeveria dhe asnjëherë nuk pranoi të ulet me Zaevin për të biseduar, njofton Monitor.mk

Sekretari gjeneral i ASH-së, Arben Taravari ka shtuar se largimi i Besës dhe dorëheqja e Hoxhës nga pozita e ministrit e ka befasuar në aspekt pozitiv./Monitor.mk/

Continue Reading

Kosovë

Bislimi: Odaloviq ka ardhur në Bruksel, por ka ndenjur në korridore

Published

on

Zëvendëskryeministri për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi, ka thënë se anëtari i ekipit negociator të Serbisë në dialog, Velko Odaloviq, nuk po merr pjesë në takimet mes dy delegacioneve në kryeqytetin evropian.

Më 15 qershor të këtij viti, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kishte kërkuar nga Serbia që ta heqë Odaloviqin nga ekipi negociator.

Sipas Bislimit, për të kaluarën e Odaloviqit Bashkimi Evropian nuk ka pasur informacione.

“Odaloviq nuk është pjesë e asnjë takimi ku jemi ne. Ne nuk kemi thënë që kemi probleme me përfaqësuesin e Serbisë, kemi probleme me personin Odaloviq, për të kaluarën e tij”, tha zëvendëskryeministri Besnik Bislimi në “Kallxo Përnime”.

Bislimi tha se Odaloviq ishte në listën e zezë të BE-së.

“Si duket në BE ka pasur një vakuum të madh informativ mbi të kaluarën e z. Odaloviq. Përfaqësuesit dhe negociuesit e Bashkimit Evropian as nuk kanë qenë të informuar që në vitin 2000 vetë Bashkimi Evropian e ka vendosur z. Odaloviq në listën e kuqe të personave apo të zezë, të personave që nuk mund të udhëtojnë drejt vendeve të BE-së”, deklaroi ai.

Ai ka përmendur edhe disa pretendime të tjera që, sipas tij, Odaloviqin e bëjnë jokredibil për të qenë pjesë e delegacionit në dialogun Kosovë-Serbi.

“Nuk kanë qenë të informuar mbi funksionet që ka qenë z. Odaloviq në vitet 1997-1999, nuk kanë qenë të informuar për faktin se z. Odaloviq ka qenë në listën e hetimeve nga administrata ndërkombëtare në Kosovë pas përfundimit të luftës dhe arsyet që kanë çu në pushimin e hetimeve ndaj tij. Nuk kanë qenë të informuar edhe me manipulimet e tokave që Odaloviq i ka bërë”, vlerësoi Besnik Bislimi.

Sipas Bislimit, i njëjti nuk ka hyrë asnjëherë në takimet mes dy shteteve në Bruksel.

“Bashkimi Evropian nuk i fton individët, i fton palët. BE e fton vetëm Petkoviqin, ai e cakton ekipin e tij. Odaloviq ka ardhur në Bruksel, por ka ndenjur në korridore”, deklaroi ai.

Continue Reading

Bota

SHBA-ja planifikon bojkot diplomatik të Lojërave Olimpike Dimërore në Pekin

Published

on

SHBA-ja ka njoftuar për një bojkot diplomatik të Lojërave Olimpike Dimërore në Pekin vitin e ardhshëm, raporton BBC.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se asnjë delegacion zyrtar nuk do të dërgohet në Lojërat Olimpike për shkak të shqetësimeve për shkeljet e të drejtave të njeriut në Kinë.

Por, sportistët amerikanë do të marrin pjesë dhe do të kenë përkrahjen e plotë të qeverisë.

Kina më herët ka thënë se do të marrë kundërmasa në rast të një bojkoti.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, muajin e kaluar ka thënë se po shqyrton mundësinë e bojkotit diplomatik të kësaj ngjarje.

Sekretarja për media e Shtëpisë së bardhë, Jen Psaki, ka konfirmuar bojkotin të hënën, duke thënë se derisa sportistët amerikanë do të kenë përkrahjen e plotë.

Continue Reading

Aktuale