Connect with us

Lajme

Elezi: Përmes transparencës së borxhit publik, luftojmë kundër keqinformimit

Published

on

Nga sot e tutje, qytetarët kanë mundësinë të informohen për borxhin publik përmes mjetit të ri të transparencës realizuar nga ana e Ministrisë së Financave me mbështetjen e IRI dhe USAID. Faqja detajon borxhin, lëvizjen e tij sipas viteve, ripagimet e tij, tërheqjet e tij për vitin 2020 dhe si do të financohet. Zëvendësministrja e Financave, Shiret Elezi tregon se përmes transparencës së plotë fiskale, qytetarët do të jenë në gjendje të identifikojnë lajme të rreme që abuzohen për përfitime politike.

“Mbroj fuqishëm transparencën fiskale dhe edukimin e taksapaguesve pra qytetarëve në financat publike, dokumentet kryesore të buxhetit, të cilat unë mendoj se janë veçanërisht të rëndësishme për qytetarët. Pavarësisht nga njohuritë ekonomike të tyre, të dhënat paraqiten dhe sistemohen në një mënyrë të thjeshtë dhe të kuptueshme, në mënyrë që të jenë të qarta. Me këtë paraqitje të kuptueshme lehtë të të dhënave të borxhit publik, ne kemi besim se do të kontribojë në zvogëlimin e mashtrimeve të borxhit publik, niveleve dhe qëndrueshmërisë dhe gjithashtu do të kontribojë në edukimin financiar për opinionin e gjerë”, thekson Elezi.

Platforma përbëhet nga pesë pjesë: borxhi publik dhe përbërësit e tij, lëvizja e borxheve sipas viteve, financimi i borxhit publik në vitin 2020, emetimi i letrave me vlerë dhe pjesa edukative.

Faqja ofron të dhëna për fondet e tërhequra në tregjet e brendshme dhe të huaja gjatë vitit 2020, por gjithashtu se borxhet e vjetra dhe të huaja mbi 700 milion euro duhet të shlyhen.

Për të rritur transparencën fiskale të platformës, janë publikuar të dhëna më parë të pabotuara, siç është borxhi i ndërmarrjeve publike për secilin vend si dhe huazimi i pritshëm si dhe huazimet dhe pagesat nga ndërmarrjet publike.

“Instrumentet e financimit të borxhit – letrat me vlerë të qeverisë dhe eurobonove janë shpjeguar gjithashtu në detaje. Në periudhën e kaluar për çdo ankand kishte lajme se shteti kishte marrë hua një shumë të caktuar. Të nesërmen, kur bëhet kthimi i borxhin të vjetër nga emetimi i letrave me vlerë më herët, nuk mbartet për opinionin. Dhe e vërteta se sa para u tërhoqën në bazë të këtij ankandi është në mes. Kjo është shuma që kemi lëshuar minus sasinë që u kthyem të nesërmen ose ndonjë nga ditët në vijim. Për më tepër, tani letrat me vlerë të qeverisë kanë historikisht nivelin më të ulët të interesit dhe janë një nga burimet më të lira për financimin e deficitit buxhetor”, sqaron Elezi duke shtuar se nëse për letrat shtetërore me vlerë 12 mujore norma e interesit para ishte 8%, tani është 0.5%.

Të dhënat për të gjitha eurobonot e emetuara deri më tani me normat e interesit dhe kur ato janë dhënë për shkak të ripagimit. Nëse klikojmë në ripagimet e Eurobonit, kemi të gjitha obligacionet, pasi ato janë maturuar. Siç mund ta shihni, këtë vit, në 2021, 2023 dhe 2025, do të ripaguhen eurobonat në shumën e 1 miliard dhe 628 milion euro.

Platforma është në dispozicion në gjuhën shqipe, maqedone dhe angleze.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Lëvizja BESA ka treguar dinjitet, as nuk u ulën me Zaevin dhe Ahmetin

Published

on

Sekretari gjeneral i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari në emisionin Click Plus ka folur për koalicionet e ardhshme të Aleancës.
Sipas Taravarit Lëvizja Besa, ka dalë një parti serioze dhe me shumë kredibilitet, ai tha se Besa e mbajti besën dhe doli nga Qeveria dhe asnjëherë nuk pranoi të ulet me Zaevin për të biseduar, njofton Monitor.mk

Sekretari gjeneral i ASH-së, Arben Taravari ka shtuar se largimi i Besës dhe dorëheqja e Hoxhës nga pozita e ministrit e ka befasuar në aspekt pozitiv./Monitor.mk/

Continue Reading

Kosovë

Bislimi: Odaloviq ka ardhur në Bruksel, por ka ndenjur në korridore

Published

on

Zëvendëskryeministri për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi, ka thënë se anëtari i ekipit negociator të Serbisë në dialog, Velko Odaloviq, nuk po merr pjesë në takimet mes dy delegacioneve në kryeqytetin evropian.

Më 15 qershor të këtij viti, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kishte kërkuar nga Serbia që ta heqë Odaloviqin nga ekipi negociator.

Sipas Bislimit, për të kaluarën e Odaloviqit Bashkimi Evropian nuk ka pasur informacione.

“Odaloviq nuk është pjesë e asnjë takimi ku jemi ne. Ne nuk kemi thënë që kemi probleme me përfaqësuesin e Serbisë, kemi probleme me personin Odaloviq, për të kaluarën e tij”, tha zëvendëskryeministri Besnik Bislimi në “Kallxo Përnime”.

Bislimi tha se Odaloviq ishte në listën e zezë të BE-së.

“Si duket në BE ka pasur një vakuum të madh informativ mbi të kaluarën e z. Odaloviq. Përfaqësuesit dhe negociuesit e Bashkimit Evropian as nuk kanë qenë të informuar që në vitin 2000 vetë Bashkimi Evropian e ka vendosur z. Odaloviq në listën e kuqe të personave apo të zezë, të personave që nuk mund të udhëtojnë drejt vendeve të BE-së”, deklaroi ai.

Ai ka përmendur edhe disa pretendime të tjera që, sipas tij, Odaloviqin e bëjnë jokredibil për të qenë pjesë e delegacionit në dialogun Kosovë-Serbi.

“Nuk kanë qenë të informuar mbi funksionet që ka qenë z. Odaloviq në vitet 1997-1999, nuk kanë qenë të informuar për faktin se z. Odaloviq ka qenë në listën e hetimeve nga administrata ndërkombëtare në Kosovë pas përfundimit të luftës dhe arsyet që kanë çu në pushimin e hetimeve ndaj tij. Nuk kanë qenë të informuar edhe me manipulimet e tokave që Odaloviq i ka bërë”, vlerësoi Besnik Bislimi.

Sipas Bislimit, i njëjti nuk ka hyrë asnjëherë në takimet mes dy shteteve në Bruksel.

“Bashkimi Evropian nuk i fton individët, i fton palët. BE e fton vetëm Petkoviqin, ai e cakton ekipin e tij. Odaloviq ka ardhur në Bruksel, por ka ndenjur në korridore”, deklaroi ai.

Continue Reading

Bota

SHBA-ja planifikon bojkot diplomatik të Lojërave Olimpike Dimërore në Pekin

Published

on

SHBA-ja ka njoftuar për një bojkot diplomatik të Lojërave Olimpike Dimërore në Pekin vitin e ardhshëm, raporton BBC.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se asnjë delegacion zyrtar nuk do të dërgohet në Lojërat Olimpike për shkak të shqetësimeve për shkeljet e të drejtave të njeriut në Kinë.

Por, sportistët amerikanë do të marrin pjesë dhe do të kenë përkrahjen e plotë të qeverisë.

Kina më herët ka thënë se do të marrë kundërmasa në rast të një bojkoti.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, muajin e kaluar ka thënë se po shqyrton mundësinë e bojkotit diplomatik të kësaj ngjarje.

Sekretarja për media e Shtëpisë së bardhë, Jen Psaki, ka konfirmuar bojkotin të hënën, duke thënë se derisa sportistët amerikanë do të kenë përkrahjen e plotë.

Continue Reading

Aktuale