Connect with us

Maqedonia e Veriut

VMRO-DPMNE: Pas 12- të prillit, Maqedoninë e pret një bum infrastrukturor

Published

on

Pas 12-të prillit vijon rindërtimi i Maqedonisë në çdo fushë. Lidhja infrastrukturore do të jetë në plan të parë.

Në periudhën e ardhshme pas zgjedhjeve do të investohen 2 miliardë euro në infrastrukturë.

Qeveria e VMRO-DPMNE-së planifikon të ndërtojë një autostradë të re nga Shkupi deri në Manastir, duke zvogëluar kështu kohën e vozitjes me automjet midis këtyre dy qyteteve në një orë e gjysmë.

Vijon një rindërtim i plotë i rrugëve rajonale. Me projekt për vendosjen e 1.000 kilometrave asfalt të ri, nuk do të ketë rrugë që nuk do të asfaltohet.

Janë parashikuar 150 kilometra rrugë eksprese. Kumanovë – kufiri me Bullgarinë, Shtip – Radovish, Kavadar – Prilep, Manastir – kufiri me Greqinë dhe Strumicë – Kufiri me Bullgarinë.

Ndërtimi i hekurudhave të reja nga Manastiri deri në kufirin me Greqinë dhe nga Kumanova deri në kufirin me Bullgarinë.

Do të hapen fluturime shtesë nga aeroporti i Shkupit drejt të gjitha kryeqyteteve në Evropë, si dhe destinacione përtej oqeaneve.

300 milionë euro do të ndahen për rrjetet e reja të ujësjellësit dhe kanalizimeve, ndërsa kadastra do të digjitalizohet plotësisht, për zero korrupsion.

Maqedoninë e pret një bum infrastrukturor. Po vjen rindërtimi. Më shumë për të gjithë.

Qendra e komunikimeve e VMRO-DPMNE-së

Continue Reading

Lajme

ASH mban Kuvendin e degës në Manastir, falemenderohen dhe dëgjohen sugjerimet e strukturave

Published

on

Dega e Aleancës për Shqiptarët në Manastir ka mbajtur sonte Kuvendin e degës në të cilin është raportuar për zgjedhjet e fundit lokale dhe aktivitetet që planifikohen në vijim, përcjell in7

Pas mbledhjes së Kuvendit të degës së Aleancës për Shqiptarët në Manastir, nënkryetari Remzi Mehmedi dhe deputeti Syrija Rashidi realizuan një bashkëbisedim me strukturat lokale.
Përfaqësuesit e Kresisë Qendrore falemenderuan strukturat dhe aktivistët nga Manastiri për angazhimin në procesin e fundit zgjedhor dhe aktivitetet e përgjithshme partiake, ndërsa dëgjuan edhe sugjerimet dhe propozimet e ndërsjella për veprimtarinë e mëtejme.
Falemenderim për çdo anëtarë dhe aktivist që ka kontribuar në proceset e deritanishme dhe gadishmërinë për avancimin e betejave politike, thuhet në njoftimin e Aleancës për Shqiptarët./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Mariçiq demanton Alternativën: BE-ja nuk ka mekanizma për hetim të rasteve gjyqësore në Maqedoni

Published

on

Në marrëveshjen të cilën e nënshkruan lideri i LSDM-së Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës, Afrim Gashi qëndron se do të ketë hetim ndërkombëtarë të disa rasteve gjyqësore si “Lagjja e Trimave”, “Monstra”, “Alfa” dhe “Almiri i vogël”.

Sonte ministri i Drejtësisë, Bojan Mariçiq në ClickPlus në TV21 shpjegoi se çfarë do të thotë kjo:

“Me sa di unë, këto janë rastet që janë diskutuar dhe që janë përfshirë në marrëveshjen e liderëve të dy partive. Është e logjikshme që shkaktuan një numër të madh reagimesh dhe kur të hyjmë në thelbin e çështjes do të shohim se me këtë marrëveshje nuk mund të ndikojnë në ato raste. Publiku nuk ka hapësirë për shqetësim se faktori politik, se pushteti do të përzihet në rrjedhën apo në vendime. Ne kemi pasur edhe më herët kur partitë politike kanë kërkuar monitorim, kemi pasur situata dhe me kërkesë të VMRO-DPMNE-së, kur është negociuar Ligji për Prokurorinë Publike, qeveria ka kërkuar monitorim për rastet e korrupsionit të lartë”, tha Mariçiq.

Mariçiq bëri të ditur se tashmë kanë kërkuar nga BE-ja që të kryejë ndonjë lloj hetimi, ndërsa u janë përgjigjur se nuk kanë mekanizma për të kryer hetime, por vetëm për të formuar ekip që do të monitorojë rastet. Ndërsa i njëjti monitorim sipas Mariçiq ka filluar në korrik ndërsa janë monitoruar 20 raste të tilla.

Të tjera: Mariçiq: Ata që janë të pakënaqur me vendimet gjyqësore për disa raste, t’i drejtohen Këshillit Gjyqësor.

Continue Reading

Lajme

Një familje nga Maqedonia e Veriut dëbohet nga Gjermania

Published

on

Në kuadër të masave të intensifikuara të kontrollit dhe kërkimit në zonën kufitare me Francën, efektivët e policisë federale gjermane kanë kontrolluar dje në mesditë një familje nga Maqedonia në një parking në BAB 5, afër Achernit.

Rezultoi se autoritetet përgjegjëse të imigracionit kishin lëshuar një urdhërarrest dëbimi ndaj të gjithë personave, pasi ata nuk kishin përmbushur ende kërkesën për t’u larguar nga Gjermania, informon portali Shtegu. Meqenëse kishin pasaporta të vlefshme, ata u deportuan në vendin e tyre me një fluturim nëpërmjet aeroportit Karlsruhe/Baden-Baden mbrëmjen e djeshme pas përfundimit të masave policore./Shtegu/

Continue Reading

Aktuale