Connect with us

Maqedonia e Veriut

Vazhdon gjykimi për “Llaskarcën”

Published

on

Një javë pas përvjetorit të tragjedisë në afërsi të fshatit Llaskarcë, në Gjykatën penale është caktuar seancë e re kundër gjashtë të akuzuarve për fatkeqësinë e madhe rrugore të shkaktuar nga autobusi i kompanisë “Durmo turs”.

Në seancën e fundit për këtë lëndë u prezantuan raportet nga eksperët e Mjekësisë ligjore dhe psikiatri, në të cilat ceket se vozitësi, tani i akuzuar Manoil Trifunovski, ka qenë i sëmurë nga diabeti, por kjo nuk ka qenë shkak për pengesë të kryerjes së obligimeve të punës.

Më 13 shkurt të vitit të kaluar, rreth orës 16:30, pas pikë pagesës “Gllumovë”, në drejtimin rrugor Shkup – Tetovë, autobusi i “Durmo tursit” doli nga rruga, në të cilën fatkeqësi jetën e humbën 16 persona, ndërsa mbi 35 kaluan me lëndime të rënda.

Continue Reading

Lajme

A do të ketë vaksinim të detyrueshëm? – Flet Filipçe

Published

on

By

A do të ketë vaksinim të detyrueshëm? – Flet Filipçe

Masa për vaksinim të detyrueshëm për momentin nuk do të zbatohet, tha ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, shkruan Alsat.

“Ne kemi arritur në përfundimin se kjo ngre pyetje shumë serioze në lidhje me atë se si dikush që nuk do të pranonte të vaksinohej do të ndëshkohej përfundimisht. Nga ana tjetër është një barrë e madhe financiare. Do të shohim se çfarë do të jetë shtrirja e vaksinimit me këtë rekomandim nëpërmjet mjekëve të familjes. “Ne jemi të gatshëm të japim rekomandime të tjera”, tha Filipçe./ Alsat.mk

Continue Reading

Lajme

Nga dita e sotme ndalohet përdorimi i qeseve plastike!

Published

on

By

Nga dita e sotme ndalohet përdorimi i qeseve plastike!

Shkup, 1 dhjetor – Që nga dita e sotme, me ligj ndalohet përdorimi i qeseve të plastikës. Do të shiten vetëm qese plastike të biodegradueshme me çmim prej 15 denarëve.

Sipas Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinorë, mjetet financiare që do të mblidhen, do të shkojnë në fondin me të cilin do të investohet në mjedisin jetësorë.

Prej sot gjithashtu objektet e hotelerisë e kanë të ndaluar të përdorin plastikë në zonat e mbrojtura si në Pelister, Mavrovë, Mali Sharr, etj.

Continue Reading

Lajme

Grubi provokon Alternativën: Ne kemi marrëveshje me LSDM-në

Published

on

By

Zëvendëskryeministri Artan Grubi duke folur për të ardhmen e qeverisë potencoi se ata si parti kanë një marrëveshje me aleatin e tyre, përkatësisht me LSDM-në, për të qeverisur vendin për 4 vjet.

Zgjedhjet lokale nuk mund të kenë pasoja për qeverisjen qendrore, mazhoranca është stabile, tha Grubi.

Ai tha se me Zaevin janë arritur shumë marrëveshje dhe shumë hapa për ta çuar vendin përpara, ku Zaevi ka qenë figura kryesore për të çuar integrimin e vendit përpara. Këto komente Grubi i bëri në Tv Alsat.

Continue Reading

Aktuale