Connect with us

Shëndeti

Qepa, ilaç për shumë sëmundje

Published

on

Ilaçet natyrale janë më të mirat kur është fjala për zgjidhjen e problemeve shëndetësore. Nuk keni nevojë për mjekim të veçantë, kur natyra është pajisur me shumë bimë të cilat lehtë mund t’ju shërojnë.Kështu janë qepët. Ato mund të rregullojnë shumë probleme shëndetësore.

Kollitja

Prej qepëve mund ta krijoni një shurup shumë efektiv për kollin (edhe pse era e gojës normalisht nuk do të jetë e mirë). Keni koll? Atëherë zieni një qepë dhe pini lëngun e saj!

Qepë për temperaturë dhe ethe

Kjo metodë është shumë e mirë për fëmijë! Një dush i ftohtë është mjaft traumatizues për t’i larguar ethet, sidomos për bebet. Një mënyrë më e mirë është që të prisni një qepë në feta dhe pasi të shkoni në shtrat ju apo fëmijët tuaj, të vendosni fetën nën këmbë dhe ta vishni çorapen. Ethet do të kalojnë shpejtë!

Keni grip? Mos u brengosni!

Qepët mbajnë erë dhe ju bëjnë të lotoni kur i preni. Por, kjo bimë e mahnitshme e shëron gripin në mënyrën më natyrale të mundshme. Zieni një çaj qepe ose thjeshtë hajeni një qepë të freskët dhe shikojeni se si do të përmirësoheni brenda pak orëve.

Qepë për dhimbje veshi

Nëse keni dhimbje veshi, qepa është zgjidhja ideale. Thjeshtë merreni një qepë, qërojeni dhe merrjani pjesën e njohur si “zemra”. Më pas, vendoseni atë në vesh para gjumit dhe do ta shihni se në mëngjes dhimbja është zhdukur!

Kur ju thumbon bleta

Qepët janë mjaft të mira, sidomos gjatë verës kur bletët janë të aktivizuara dhe sillen rreth e rrotull për t’ju thumbuar. Nëse ju thumbon një bletë, thjeshtë merreni pjesën më të bardhë të qepës dhe vendoseni në vendin e thumbimit. Do ta shihni se vendi ku ju ka thumbuar bleta nuk do të ënjtet dhe do të shërohet më shpejtë se zakonisht.

Continue Reading

Shëndeti

Ja pse duhet të mbani këmbët në ujë të vakët para gjumit

Published

on

Gjyshet kishin shumë të drejtë që para gjumin mbanin këmbët në një legen me ujë të vakët.

Mjekët e mjeksisë tradicionale besojnë se pastrami i këmbëve me ujë të vakët relakson të gjithë trupin dhe ndihmon në kurimin e disa sëmundjeve.

Kjo metodë e lashtë ka ndikim shumë të madh te gratë.

Ndihmon në infertilitet, mosfunksionimin seksual, problemeve të menopauzës, cikleve të parregullta dhe dhimbjeve menstruale.

Përveç kësaj, uji i ngrohtë rrit qarkullimin e gjakut në trup, ndihmon gratë që kanë dhimbje të venave, normalizon presionin e gjakut, ul sheqerin në gjak dhe forcon imunitetin.

Gjithashtu, uji i ngrohtë përmison jetën intime të grave dhe burrave.

Si të aplikoni këtë procedurë?

Merrni një enë të madhe dhe mbusheni me ujë deri kur të mbulohen kyçet e këmbës. Mbushni me ujë 38-42 gradë Celsius. Shtoni ujë të nxehtë, në mënyrë që për gjysmë ore, për aq kohë sa ngrohni këmbët, uji të jetë gjithmonë i ngrohtë.

Ngrohni këmbët 30 minuta para gjumit dhe kështu me radhë për tre muaj rresht, çdo natë. Ju mund të shtoni xhenxhefil në banjë dhe ai do të forcojë imunitetin tuaj.

Nëse shtoni një lugë gjelle kripë dhe një lugë gjelle sodë buke në ujë – do të pastroni trupin nga toksinat dhe do të normalizoni sheqerin në gjak.

Nëse i zhytni këmbët në çaj të bërë nga një përzierje e kantonit, kamomilit, kalendulës, nenexhikut dhe balsamit të limonit – do të zgjidhni shumicën e problemeve shëndetësore.

Continue Reading

Shëndeti

Shkencëtarët kanë dalë me një zbulim që mund ta ndalojë COVID-in

Published

on

Shkencëtarët në Universitetin Case Western Reserve, Duke dhe Rutgers kanë identifikuar përbërës në gjenomën e koronavirusit që kanë potencialin të bllokojnë aftësinë e tij riprodhuese.

“Ne arritëm në përfundimin se forma unike e gjenomës së ARN-së së virusit përfaqëson një mundësi për të synuar molekulat e vogla që mund të kenë potencialin për të ngadalësuar aftësinë e virusit për t’u përhapur,” tha Blanton S. Tolbert, Rudolf dhe Susan Rance, profesor i kimisë në Case Western Reserve, një nga studiuesit që drejton projektin.

Amanda Hargrove, një profesoreshë e kimisë në Universitetin Duke, tha në një deklaratë për shtyp se dokumenti ofron potencial terapeutik të pashfrytëzuar për të luftuar COVID-19.

“Këto janë molekulat e para me aktivitet antiviral për të synuar viruset e ARN-së, kështu që është një mekanizëm krejt i ri në këtë kuptim,” tha ajo.

Studiuesit kanë vënë në dukje gjithashtu se zbulimi mund të çojë në trajtim për viruse të tjera të ardhshme.

Ata zbuluan se sythe dhe zgjatimet e ARN-së që identifikuan mbetën të pandryshuara nga evolucioni i koronaviruseve të lidhura te lakuriqët, minjtë dhe njerëzit, duke përfshirë ato që shkaktuan epidemitë SARS dhe MERS.

Për të infektuar qelizat, koronavirusi duhet të depërtojë, të jep udhëzimet e tij gjenetike në formën e ARN-së dhe të rrëmbejë makinerinë molekulare të asaj qelize për të bërë kopje të reja të vetvetes.

Qeliza e infektuar bëhet një fabrikë virusesh, duke lexuar 30.000 “germa” nukleotide të kodit gjenetik të virusit dhe duke lëshuar proteinat e nevojshme për t’u shumuar dhe përhapur virusi.

Shumica e barnave antivirale, duke përfshirë remdesivirin dhe molnupiravirin, të vetmet medikamente antivirale të miratuara ose që konsiderohen nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA-së për t’u miratuar për mbrojtjen kundër COVID-19, funksionojnë duke u lidhur me këto proteina.

Por shkencëtarët dhe ekipi i tyre kanë marrë një qasje të ndryshme.

Ata identifikuan molekulat e para që mund të synojnë palosjet e zinxhirëve të ARN-së që janë në strukturën komplekse 3D të vetë gjenomit viral.

Studimi i ri bazohet në kërkimin e kryer për herë të parë nga profesor Hargrove, profesor Tolbert dhe të tjerë në vitin 2020.

Ekipi ka hulumtuar tashmë kandidatët e mundshëm për barna për të luftuar një virus tjetër ARN – enterovirus 71, një shkak i zakonshëm i sëmundjes së duarve, këmbëve dhe gojës te fëmijët.

Grupi identifikoi një klasë molekulash të vogla të quajtura amiloride që mund të lidhen me palosje të ngjashme me kapëse flokësh në materialin gjenetik të virusit dhe të pengojnë riprodhimin e tij.

Duke përdorur modelimin kompjuterik dhe një teknikë të quajtur spektroskopia e rezonancës magnetike bërthamore, studiuesit ishin në gjendje të analizonin këto struktura 3D të ARN-së dhe të përcaktonin se ku lidhen përbërjet kimike.

Studiuesit janë duke pritur për një patentë për metodën e tyre dhe synojnë të modifikojnë përbërjet për ta bërë atë më të fortë, dhe më pas të kryejnë testime te kafshët “për të parë nëse ky mund të jetë një kandidat i mundshëm për ilaçin”, tha Hargrove, sipas Technology.

Gjetjet e tyre u publikuan në revistën Science Advances.

Continue Reading

Shëndeti

Kafeja mund të zvogëlojë rrezikun për t’u prekur nga kjo sëmundje, zbulon një studim i ri

Published

on

Nëse keni menduar që të hiqni dorë nga pirja e kafesë në mëngjës, lexoni këtë artikull para se të merrni këtë vendim.

Një studim i fundit, ka gjetur se kafeja parandalon një sëmundje nga e cila preken sot një numër i madh i njerëzve në botë.

Sipas shkencëtarëve, ky informacion është i rëndësishëm për njerëzit në të dyzetat dhe të pesëdhjetat e tyre.

Sipas një studimi të botuar në revistën Frontiers in Aging Neuroscience, konsumi më i lartë i kafesë lidhet me një rrezik më të ulët të dëmtimit të kujtesës, i cili edhe i paraprin sëmundjes së Alzheimerit.

Përgjatë dhjetë vjetësh, studiuesit studiuan zakonet e konsumimit të kafesë dhe shëndetin kognitiv të 227 të rriturve australianë normalë të moshuar.

Ata gjetën se pirja e kafes kishte ndihmuar ata që të zvogëlonin rrezikun për t’u prekur nga sëmundja e Alzheimerit.

Sipas studiuesve, procesi ka të ngjarë të lidhet me mënyrën se si kafeja parandalon grumbullimin e amiloidit. Pllakat amiloide janë forma të pllakave që dëmtojnë neuronet në tru dhe shoqërohen me sëmundjen e Alzheimerit dhe dëmtimin kognitiv. Është lidhur gjithashtu me një reduktim të vëllimit të hipokampusit, pjesës së trurit që formon kujtesën.

Sipas Andrea Dunn, RD, një dietologe në departamentin e gastroenterologjisë, hepatologjisë dhe ushqimit të Cleveland Clinic, kafeina luan rol të madh në kujtesë.

“Kafja përmban rreth një mijë përbërës të ndryshëm botanikë dhe është burimi i vetëm më i mirë i antioksidantëve në dietën amerikane,” thotë ajo, duke vënë në dukje se hulumtimet kanë lidhur përbërësit në kafe me një rrezik të reduktuar të sëmundjeve si diabeti i tipit 2, sëmundjet e mëlçisë dhe disa lloje të kancerit.

Moderimi është thelbësor, ashtu siç është me ushqimet dhe pijet e tjera. Një studim që shqyrtoi të dhënat nga mbi 350,000 njerëz zbuloi se konsumimi i një deri në dy filxhanë kafe në ditë lidhej me përfitimet për shëndetin e zemrës, por se përfitimet u zbehën me rritjen e sasisë së kafesë së konsumuar.

Marrja e kafeinës duhet të kufizohet në 400 mg në ditë në të gjitha pijet.

Continue Reading

Aktuale