Connect with us

Maqedonia e Veriut

A do të ketë trio parazgjedhore Zaev, Kasami e Thaçi!

Published

on

Shumë dilema dhe pikëpyetje lindin pas njoftimit se është e mundur që për herë të parë në Maqedoninë Plurale të arrihet një koalicion parazgjedhor midis partive të bllokut maqedonas dhe bllokut shqiptar për zgjedhjet parlamentare të caktuara për më 12 prill.

Edhe pse LSDM, PDSH dhe Lëvizja Besa po i dërgojnë zëra njëra-tjetrës se janë të hapur për bashkëpunimin zgjedhor, ende nuk është e sigurt nëse koalicioni midis këtyre tre partive, përfshirë edhe partnerët e koalicionit të LSDM-së, shkruan plusinfo, përcjell in7.

Fillimisht si LSDM-ja, ashtu edhe PDSH-ja dhe Lëvizja Besa, përveç vullnetit për bashkëpunim të mundshëm, janë mjaft të përmbajtur në vlerësimet e rezultatit, të paktën siç thonë ata, derisa të takohen dhe të vendosin ofertën e koalicionit të mundshëm në tavolinë.

Takimet mes Zaevit dhe Kasamit dhe Zaevit dhe Thaçit pritet që të realizohen diku nga fundi i kësaj jave ose në fillim të javës tjetër.Tre liderët Zaev, Kasami dhe Thaçi tashmë kanë deklaruar se janë të gatshëm për bashkëpunim reciprok.

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zeqiri, dje në emisionin “24 Analiza”, ka thënë se bashkëpunimi parazgjedhor me BDl-në nuk është në agjendën e tyre, duke lënë kështu derën e hapur për një bashkëpunim me Lëvizjen Besa dhe PDSH, një gjë të tillë e ka konfirmuar edhe Menduh Thaçi ditë më parë ku ka thënë se i ishte ofruar hapur për të bashkëpunuar me LSDM-në.

Edhe Kasami kishte thënë më herët se është i gatshëm për një koalicion me LSDM-në dhe nëse ka ofertë të mirë edhe mund të pranohet. Thaçi, ndërkohë, ka thënë se është i gatshëm për një koalicion parazgjedhor me LSDM-në, por me kushtin që BDl të mos jetë pjesë e qeverisë së re dhe se ai të bëhet zv / kryeministër. Kreu i PDSH-së kohët e fundit për “Zërin e Amerikës”, ka thënë se ai nuk po i mbyll derën një koalicioni parazgjedhor me LSDM-në.

Sidoqoftë, në koalicionin eventual maqedonaso-shqiptar, palët tashmë po shqyrtojnë atë që do të fitojnë ose humbasin nga një marrëveshje e tillë. LSDM-ja është e qartë se ata nuk po flasin për kushtëzim dhe linja të kuqe dhe se do të ketë marrëveshje nëse ata udhëhiqen nga interesat e përbashkëta dhe harmonizohen programatikisht.

Nuk është hera e parë në skenën politike maqedonase që të bëhet një përpjekje për bashkëpunim parazgjedhor midis partive nga blloket politike maqedonase dhe shqiptare. Një përpjekje e pasuksesshme për një bashkëpunim të tillë u tentua në vitin 2006, kur në atë kohë udhëheqësi i LSDM-së, Vlado Buçkovski i ofroi kryetarit të BDl, Ali Ahmetit, bashkëpunimin parazgjedhor për zgjedhjet parlamentare. Bashkëpunimi u hodh poshtë nga Ahmeti me arsyetimin se ishte shumë herët dhe se disa gjëra nuk duhen nxituar të bëhet para se të piqen rrethanat në vend.

Praktika ka treguar që partitë në të dy kampuset kanë më shumë të ngjarë të bien dakord kur bëhet fjalë për zgjedhjet lokale ose presidenciale. LSDM dhe BDl në zgjedhjet lokale të vitit 2017 shkuan me disa kandidatë të përbashkët për kryetar komunash. Partnerët qeveritarë në zgjedhjet presidenciale vitin e kaluar dolën bashkarisht me Stevo Pendarovski si një kandidat i përbashkët për kreun e shtetit.

Por publiku gjithashtu kujton përpjekjen e dështuar për bashkëpunimin parazgjedhor midis LSDM-së dhe PDSH-së në zgjedhjet lokale të 2012-ës. Pastaj, disa ditë para njoftimit zyrtar të kandidatëve për kryetar të komunave, Thaçi theu marrëveshjen e koalicionit me liderin e atëhershëm të LSDM-së, Branko Crvenkovski./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

15 të vdekur dhe 436 të infektuar me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut

Published

on

By

15 të vdekur dhe 436 të infektuar me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 3 mijë e 447 testime të realizuara, 436 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin korona.

Instituti i Shëndetit Publik në 24 orët e fundit ka regjistruar 336 pacientë të shëruar, ndërkaq 15 pacientë e kanë humbur betejën me Covid-19./21Media

Continue Reading

Lajme

Dimitar Kovaçevski do të kandidohet për kryetar të LSDM-së

Published

on

By

Dimitar Kovaçevski do të kandidohet për kryetar të LSDM-së

Shkup, 27 nëntor – Zëvendësministri i Financave dhe anëtar i Këshillit qendror të LSDM-së, Dimitar Kovaçevski ka deklaruar se do të kandidohet për lider të partisë, pasi LSDM-ja dje e ka konfirmuar dorëheqjen e kryetarit të partisë Zoran Zaev dhe ka shpallë zgjedhje brendapartiake në rrugë të votimit të drejtpërdrejtë.

“Në afatin prej shtatë ditësh do të përpiloj program dhe do të iniciojë kandidaturë për kryetar. LSDM është parti me potencial të madh kadrovik dhe ka numër të madh anëtarësh të njohur që do të ishin kandidatë të shkëlqyeshëm. Procedura është demokratike dhe secili që përmbush kushtet mund të kandidohet. Ajo që është me rëndësi, të gjithë duhet të bashkohemi rreth kryetarit të zgjedhur”, ka thënë Kovaçevski për “Fokus”.

LSDM-ja më 12 dhjetor do të zgjedh liderin e ri që duhet ta zëvendësojë Zoran Zaevin i cili dha dorëheqje. Zëdhënësja e LSDM-së, Bogdanka Kuzeska pas mbledhjes së Këshillit qendror ka deklaruar se procedura për zgjedhjen e liderit të ri fillon sot dhe do të zgjasë shtatë ditë.

Këshilli qendror, siç tha ajo, ka konstatuar se për dorëheqjen e iniciuar të Zaevit në parti nevojitet të fillojë proces për zgjedhje brendapartiake. Kandidimi fillon prej sot dhe do të zgjas një javë, ndërsa të drejtë të paraqiten kanë të gjithë anëtarët e LSDM-së që plotësojnë kriteret e parapara me statutin e partisë. Mundësi për votim do të kenë të gjithë anëtarët e LSDM-së që aktivisht do të regjistrohen në hallkën onlajn.

Continue Reading

Lajme

Çeliku: Njerëzit e ndershëm të distancohen nga Alternativa që zgjodhi interesin personal

Published

on

By

Çeliku: Njerëzit e ndershëm të distancohen nga Alternativa që zgjodhi interesin personal

Gjithnjë e më shumë shtohen zërata brenda Alternativës që ky subjekt po bën gabim fatal me vendimin për pjesëmarrje në Qeveri.

Në këtë vijë është edhe profesoresha universitare Gjyla Çeliku e cila më herët madje qenë përkrahëse e Alternativës.

“Alternativa u acaruan pse përkrahëm Bilallin e Besës në Tetovë, por ama për pushtet u bashkuan me Kastriot Rexhepin, ish deputet i Besës dhe përçarës i Besës së mëhershme dhe të tashmes. Tash si e definoni ju këtë hap politik? Unë s’mund të shkel mbi interesat e popullit, por partitë nuk pyesin interesin e popullit, por të tyre. Shkelin mbi parimet e tyre, mbi deklarat e tyre dhe mbi popullin. Nejse, hap i keq. Hap pa etikë. Hap interesi! Populli barin më nuk e ha, as dele nuk është. Bile juve të partisë që nuk ju pëlqen hapi i tyre, lirisht shkëputeni sepse nuk është marre, por madhështi!

P.S. Vetë e kanë thënë “Nuk kishte faj Bilalli sa kishte Kastrioti”, shkruan mes tjerash Çeliku.

Continue Reading

Aktuale