Connect with us

Lajmet kryesore

Turqia, e vetme në luftën për Sirinë

Published

on

Pas pothuajse një dekade luftërash të brendshme, kriza siriane po kalon në një konflikt më të gjerë: Turqia dhe Siria janë në prag të luftës konvencionale. Epiqendra e këtij konfrontimi është Idlib, ku regjimi i diktatorit sirian Bashar al-Asad po bën përpjekje për të marrë kontrollin territorial mbi veriperëndimin e vendit.

Bombardimi i popullatës civile, ka bërë që shumë njerëz brenda vendit ë lëvizin drejt kufirit turk nga frika.

Turqia tashmë është pritëse e 3.6 milion refugjatëve sirianë, me siguri në kufirin e aftësisë së saj absorbuese. AK, partia në pushtet e shikon reagimin popullor kundër refugjatëve sirianë si një arsye kryesore për humbjet e saj në zgjedhje në disa zona të mëdha metropolitane vitin e kaluar.

Erdogan ka lëshuar një ultimatum, duke kërkuar që forcat e regjimit të heqin dorë nga përfitimet e tyre të fundit territoriale para fundit të shkurtit. Mosrespektimi mund të shkaktojë një konfrontim të drejtpërdrejtë ushtarak midis Turqisë dhe Sirisë, me pasoja katastrofike për rajonin dhe më gjerë.

Ndërkohë, regjimi i Asadit vazhdon të përparojë, i nxitur nga mbështetja ruse, si ushtarake, ashtu edhe diplomatike.

Përballë një përshkallëzimi të tillë, Erdogan duket se po shpreson që të ndodhin dy gjëra: së pari, që shfaqja e forcës e shfaqur nga lëvizja e njësive të ushtrisë turke do të frikësojë Asadin; dhe së dyti, që në fund të fundit Presidenti rus Vladimir Putin, nuk do të ndryshojë marrëdhëniet e Rusisë me Turqinë për shkak të kësaj.

Afrimi midis Ankarasë dhe Moskës, ka qenë një nga dinamikat e habitshme rajonale të viteve të kaluara, duke bërë që disa në perëndim të spekulojnë për një riorientim strategjik turk drejt Rusisë dhe larg nga Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut.

Por konflikti i drejtpërdrejtë turko-sirian mund të shkaktojë dëme të qëndrueshme në marrëdhënien Erdogan-Putin.

Pra, duket se Turqia qëndron vetëm përballë krizave humanitare dhe ushtarake në kufirin e saj jugor. Kjo është disi një paradoks për një vend që mbetet një aleat kryesor për sigurinë e Perëndimit. Është gjithashtu një tregues i kostos së diplomacisë së paduruar të Turqisë së viteve të fundit.

Continue Reading

Lajme

Të premten do të arrijnë në Shkup 45 viktimat e aksidentit tragjik në Bullgari

Published

on

By

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut për “Alsat” konfirmojnë se 45 trupat e pajetë të tragjedisë që ndodhi javën e kaluar në Bullgari, pritet të vijnë të premten më 3 dhjetor në mëngjes në Aeroportin e Shkupit.

Po këtë ditë, 45 trupat e viktimave do t’u dorëzohen familjarëve dhe pritet të bëhen edhe ceremonitë mortore.

Ndërsa analizat e ADN-së, kanë përfunduar sot dhe të 45 trupat janë identifikuar.

Nga Instituti i Mjekësisë Ligjore, gjithashtu konfirmojnë se në Sofje janë kryer të gjitha metodat krahasimore gjenetike të marra nga strishot e familjarëve dhe si rrjedhojë të gjithë trupat e pajetë tanimë kanë emra dhe dihet se cilës familje i përkasin.

Continue Reading

Lajme

Shkolla në Jabollçishtë të Çashkës mund të mbetet pa mësimdhënës

Published

on

By

Shkolla në Jabollçishtë të Çashkës mund të mbetet pa mësimdhënës

Melihate Rustemi/Alsat

Shkolla fillore “Liria” në fshatin Jabollçishtë të komunës Çashkë të Velesit rrezikon të mbetet pa kuadër mësimor. Janë të shumta lëndët ku ka mungesë të mësimdhënësve, qoftë në grupin klasor poashtu edhe në atë lëndor. Drejtori Jusuf Ahmeti apelon mësimdhënësit e papunë të paraqiten në këtë shkollë, që sipas tij, plotëson të gjitha kushtet për zhvillim të mirëfilltë të procesit edukativo arsimor.

“Nëse bëjmë një kronologji, shkolla jonë vazhdimisht ka pas nevojë për mësimdhënës prej komunave tjera dhe na kanë ndihmuar. Mirëpo, tash kemi nevojë më tepër dhe fokusin e kemi te shkencat ekzakte, matematikë, fizikë, kimi, informatikë dhe për ciklin e ulët, grupi klasor”, deklaroi Jusuf Ahmeti, drejtor I sh.f “ Liria” Jabollçishtë.

Gjithashtu, drejtori Ahmeti bëri me dije se për mësimdhënësit është i siguruar qëndrimi në fshat gjatë ditëve të punës si dhe pagesa e transportit.

“Në kuadër të shkollës kemi edhe 6 mësimdhënës të cilët vijnë nga komunat tjera, gjegjësisht nga Shkupi dhe Kumanova. Organizimin, udhëtimin prej Velesit deri në fshat dhe banimin brenda javës, prej ditës së hënë e deri të premten ne e organizojmë, domethënë banojnë në ato banesat. Kështu që, me ngrohje, me udhëtim e siguri ua kemi mundësuar si shkollë fillore, ti kenë kushtet minimum të mira”, tha Jusuf Ahmeti, drejtor I sh.f “ Liria” Jabollçishtë.

Në shkollën fillore “Liria” të këtij fshati mësojnë mbi 800 nxënës. Siç tha drejtori Ahmeti, konkursi me afat të caktuar për mësimdhënësit e interesuar do të jetë i hapur deri më 1 dhjetor, me mundësi për zgjatje të afatit konkurrues./Alsat.mk

Continue Reading

Bota

Rivali i Macronit për president e nis fushatën me video kundër myslimanëve duke u falur

Published

on

By

Rivali i Macronit për president e nis fushatën me video kundër myslimanëve duke u falur

Komentuesi i së djathtës ekstreme, Eric Zemmour, të martën e publikoi kandidaturën e tij për president të Francës. Në videon e njoftimit ai paraqiti burra myslimanë duke u falur dhe u bëri thirrje përkrahësve të tij që t’ua marrin Francën “pakicave që e shtypin shumicën”.

Ish-gazetari i dënuar për nxitje të urrejtjes është bërë njëri nga kandidatët kryesorë për ta sfiduar politikanen Marine Le Pen, kryetare e partisë së të djathtës ekstreme, “Rassemblent National”, për ta siguruar garën në rundin e dytë kundër presidentit të tanishëm, Emmanuel Macron.

“Për një kohë të gjatë kam qenë i lumtur me rolin e gazetarit, por nuk besoj më që një politikan do ta ketë guximin për ta shpëtuar vendin nga fati tragjik që e pret, prandaj kam vendosur që të garoj në zgjedhjet presidenciale”, tha Zemmour në një video të publikuar në rrjete sociale.

Kritikat e tij të ashpra ndaj Islamit dhe migracionit i kanë siguruar përkrahje edhe nga baza e votuesve të Le Penit, edhe nga e djathta tradicionale konservatore, shkruan Reuters.

Në llogarinë e tij zyrtare në Facebook, Zemmour publikoi një video ku, mes tjerash, shihen disa myslimanë duke u falur në rrugë.

“Ndiheni sikur nuk jeni më në shtetin që dikur e njihnit. Jeni të huaj në vendin tuaj”, u drejtohet Zemmour përkrahësve në video.

Continue Reading

Aktuale