Connect with us

Lajmet kryesore

Thaçi në 12-vjetorin e Pavarësisë: Kosova është faktor i stabilitetit në rajon

Published

on

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka uruar 12-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës.

Përmes një postimi në Facebook ai ka shkruar se sot Kosova feston ditën më të veçantë në historinë e saj të re, ditën e shpalljes së Pavarësisë.

Thaçi thotë se për të ardhur deri te 17 shkurti 2008 u deshën përpjekje, mund dhe sakrifica të mëdha për shumë breza me radhë.

“Në fund të shekullit të njëzet populli ynë me luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe me përkrahjen e fuqishme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të shteteve të Europës, tërë botës demokratike e liridashëse, me intervenimin e NATO-s u çlirua përfundimisht nga okupimi dhe represioni i Serbisë. Brenda një periudhe tranzicioni, në bashkërendim me miqtë ndërkombëtarë, Kosova shpalli Pavarësinë dhe brenda një kohe të shkurtër u njoh nga shtetet më të fuqishme të botës, nga demokracitë më të avancuara të globit”, ka shkruar ai.

Presidenti lavdëron punën e institucioneve të Kosovës për punën e bërë për këto 12 vite

“Kosova ka arritur të jetë pjesë e shumë institucioneve ndërkombëtare, me synim të qartë për integrim të plotë në BE, NATO dhe KB. Për shtetin e Kosovës dhe qytetarët e saj integrimi në institucionet euroatlantike mbetet e vetmja alternativë. Kosova ka gatishmëri që të jap kontributin e saj në arritjen e normalizimit të marrëdhënieve me shtetin e Serbisë, përmes ndërmjetësimit të BE-së dhe ndihmës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës”, ka thënë ai.

Ai thotë se edhe në këtë përvjetor, si gjithmonë Kosova shpreh falënderimet e thella dhe mirënjohje për shtetet mike, që e përkrahën në ditët e vështira, për shtetet mike që e ndihmuan dhe e ndihmojnë edhe në këtë fazë drejt procesit të integrimeve euroatlantike.

“Kosova nuk harron kurrë sakrificën e mijëra dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, invalidëve, të mijëra martirëve dhe të qytetarëve që u sakrifikuan për lirinë dhe Pavarësinë e saj. Kosova ka hyrë në dekadën e dytë të pavarësisë me besim, shpresë dhe bindje për një ardhmëri më të mirë dhe më të sigurt”, ka thënë ai./inFokus

Continue Reading

Lajme

Bujar Osmani rehaton baxhanakun në MPJ, paga 500 euro

Published

on

By

Amir Loki baxhanaku i Ministrit të Punëve të Jashtme Bujar Osmani, në nëntor të vitit 2020 është punësuar në Ministrinë e Punëve të Jashtme ku Ministër është Osmani.

Rroga e tij mujore është 30,000 denarë në muaj (500 euro).

Nuk dihet nëse baxhanaku i Bujar Osmanit është transferuar nga ndonjë institucion tjetër apo është punësuar për her të parë në MPJ./infomagazin.net

Burimi

Continue Reading

Lajme

A do të ketë rritje të çmimit të rrymës?

Published

on

By

Oferta që EMV-ja duhet t’ia japë furnizuesit universal do të jetë në një nivel që nuk do të shkaktojë rritje të konsiderueshme të çmimit të energjisë elektrike, tha sot ministri i Financave Fatmir Besimi, duke mos dashur që të kalkuloj me numra, por ka nënvizuar se këtë do ta thotë Komisioni Rregullator për Energji.

“Sa i përket çmimit të energjisë elektrike, ne i kemi dhënë EMV-së gati pesë miliardë për të siguruar burime shtesë për prodhimin e energjisë elektrike ose furnizimin me energji elektrike për tregun e rregullt. Siç është paralajmëruar, do të ketë ofertë nga EMV për furnizuesin universal të energjisë elektrike, e cila sipas atyre vlerësimeve, me siguri do të jetë në një nivel që nuk do të shkaktojë rritje të konsiderueshme të çmimit të energjisë elektrike”. Deklaroi Fatmir Besimi, ministër i Financave.

Sa i përket rritjes së çmimeve në tregun botëror dhe atë vendas, Besimi tha se një gjë e tillë nuk pritet të vazhdojë nga gjysma e dytë e vitit të ardhshëm.

“Ne e ndjekim analizën në mbarë botën ku inflacioni pritet të stabilizohet në gjysmën e dytë të vitit, dhe projeksionet tona janë që për vitin e ardhshëm inflacioni të jetë 2.4 për qind dhe nga viti 2023 të stabilizohet në dy për qind. Vitin 2020 do ta mbyllim me inflacion prej tre për qind”, deklaroi Besimi.

Ngrirja e çmimeve të produkteve ushqimore bazë, sipas Besimit, duhet të shihet si masë e përkohshme, ndërsa sa i përket propozimit për ngrirjen e marzhit, tha se varësisht nga nevojat që do të dalin do të hartohen edhe masat.

Continue Reading

Lajme

Sela: Pse BDI nuk u distancua nga ngjarjet e 27 prillit?

Published

on

By

Sela: Pse BDI nuk u distancua nga ngjarjet e 27 prillit?

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela pyetjes së distancimit të VMRO-DPMNE-së nga ndodhitë e 27 prillit ju kundërpërgjigj me një kundër pyetje: A u distancua nga këto ngjarje BDI-ja?

“U deshtë që të ndodhë një bashkëpunim i tillë që ata ta përmendin 27 prillin. Gjatë zgjedhjeve lokale ato duke u marrë personalisht me mua edhe njëherë e dëshmuan implikim direkt të tyre në ngjarjet e 27 prillit, duke e ditur se ministër të punëve të brendshëm ishte kuadër i tyre”, tha Sela.

Ai shtoi se debati që u zhvilluar për bashkëpunimin ose jo me opozitën maqedonase, duke ditur se ka qenë implikimi i tij, fjalën e fundit edhe si kryetar edhe si njeri i prekur direkt e kishte ai.

“Por çdoherë e kam thënë me qindra herë. Personalja ime nuk do të bëhet pengesë për demokracinë e vendit. Personalja ime nuk do të bëhet pengesë për mbylljen e perspektivës dhe nevojës për ndryshim që ka kjo shoqëri e sidomos ajo shqiptare, dhe për sa kohë është personale dhe unë shkel vetëm mbi veten dhe jo mbi tjetër, mbi ndonjë tjetër, kushdo coftë ai, qoftë edhe individ, po, unë do ta kapërdi këtë në emër t kthimit të shpresës dhe ndryshimit në shoqëri”, tha Sela.

Continue Reading

Aktuale