Connect with us

Shqipëri

Sali Berisha nën akuzë për vrasje, përse hesht për Haklajt e Tropojës

Published

on

Ish-kryeministri, Sali Berisha është vënë publikisht nën akuzë si fajtor për vrasjen e Hakljave dhe për serialin e ekzekutimeve që prodhoi 200 viktima në Tropojë.

Akuza e rëndë për Sali Berishën erdhi nga një dëshmitare e dorës së parë e ngjarjeve të pas viteve në ‘90 në Tropojë, ku mpleksja e politikës dhe interesave për pushtet, prodhoi një masakër të vërtetë.

Ishte pikërisht Zylfie Haklaj, e njohur ndryshe si “Shota” e Tropojës, e cila drejtoi gishtin tek Sali Berisha si përgjegjës për sagën e krimeve makabre dhe për vrasjen e vëllezërve të saj.

Në një intervistë të gjatë për TopStory, ku dha detaje të panjohura më parë për krimet që tronditën Tropojën dhe Shqipërinë, Zylfie Haklaj foli për rolin e ish-kryeministrit në vrasjet e Tropojës dhe gjakun e derdhur.

“Në familjen time ka 14 persona të vrarë dhe përgjegjës kryesor për këtë është Sali Berisha. Ne kërkojmë drejtësi, unë jetoj për të dëshmuar”, deklaroi Zylfie Haklaj.

Pse hesht i akuzuari për vrasje?

Sali Berisha, të cilin jemi mësuar të dëgjojmë të flasë për çdo gjë dhe të sulmojë këdo, për herë të parë ka mbyllur gojën. Ish-kryeministri ka folur disa herë për mediat, pas intervistës së Zylfie Haklajt, por ka zgjedhur të heshtë edhe pse akuzohet për vrasje.

Mbyllja e gojës së ish-kryeministrit i shton edhe më shumë dyshimet rreth rolit të tij, në krimet që përgjakën Tropojën.

Berisha ka zgjedhur të fshihet pas denoncimeve anonime të “qytetarit dixhital”, ku jemi mësuar që hapësirat me kanabis në Rusi të na i ofrojë si parcela në Vlorë apo Dukagjin, por kyç gojën kur ai personalisht akuzohet me emer dhe mbiemër si i përfshirë në vrasjet e Tropojës.

Sali Berisha, thirrjet për luftë civile

Përveç akuzave për vrasjet e Tropojës, Sali Berisha akuzohet se tentoi të fuste popullin në luftë civile. Zylfie Haklaj zbuloi për herë të parë mesazhet që ish-kryeministri i dërgonte familjes së saj, ku i kërkonte ndihmë për të sulmuar Jugun.

“Sali Berishës i rrezikohet pushteti si president dhe dërgon forca nga Garda, kryesisht Sokol Mulosmanin, kushëri i dajave tonë, për të takuar Fatmirin, për ti kërkuar mbështetjen e tij, dhe Fatmiri i thotë shprehimisht që as për Hamdiun nuk e bëjë këtë punë që të sulmoj Jugun, vëllezërit e jugut për të mbrojtur karrigen e presidentit”, rrëfen Zylfie Haklaj, Motra e Haklajve.

Kur flasim për mosbindje civile, nuk kemi nevojë t’u referohemi deklaratave të Zylfie Haklajt. Ish-kryeministri, nuk e ka problem (që dikur nga foltorja e Kuvendit, e sot nga studiot televizive) të bëjë thirrje për armatosje, dhunë dhe mosbindje civile. Mjaftojnë deklaratat e tij, që mund të gjenden lehtësisht në YouTube dhe në arkivat e televizioneve, që Sali Berisha të merret në hetim nga SPAK.

Continue Reading

Lajme

A është i korruptuar Sali Berisha? Përgjigjet Ervin Salianji

Published

on

“Nuk po e minon demokracinë Sali Berisha? Plotësisht. Të gjithë trashëgimia e Berishës, po dëmtohen tani. A është i korruptuar do e shikojmë…”

Deputeti i PD, Ervin Salianji ka komentuar sërish sa i përket situatës brenda partisë Demokratike ku sigurisht tema kryesore ka qenë debate rreth shpalljes non-grata të Sali Berishës.

I pyetur nëse Berisha është i korruptuar, Salianji nuk është përgjigjur në mënyrë direkte porn ë vend të kësaj ka vendosur të pohojë se sipas tij ish kryeministri po minonte demokracinë në vend duke dëmtuar kështu edhe trashëgiminë e tij politike, shkruan abcnews.

Deputeti i PD, Ervin Salianji:

Fakti që ka një vendimmarrje të qartë, përgjigja është e qartë. Vendimi flet në këtë rast. Është artikuluar qartë kur pranohen si arbitër SHBA. E pranon edhe për Penallti dhe për Karton të Kuq. Padiskutim Basha po provon që po tenton të minojë demokracinë.

Nuk po e minon demokracinë Sali Berisha ? Plotësisht. Të gjithë trashëgimia e Berishës, po dëmtohen tani. A është i korruptuar do e shikojmë. Minues i demokracisë. Absolute me qëndrimet publike të tij. Duke tentuar të minojë opozitarizmin dhe elementëve të demokracisë opozita. Dua të shoh nga e ardhmja.

Continue Reading

Lajme

Ndodh 1 herë në 100 vjet/ Rama merr “OK” për të ndërtuar pistën e Formula Uno-s

Published

on

Presidenti i FIA-s, Jean Todt i ka dhënë “OK” projektit të Edi Ramës për të ndërtuar në Shqipëri pistën e parë ku do të zhvillohet Formula Uno. Jean Todt gjithashtu ka zhvilluar një bisedë me Ramën për të cilin tha se është një kryeministër me vizion.

Është gati projekti i automotoparkut të parë shqiptar i cili do të ndërtohet në Elbasan. Ky është një hap historik për automotorizimin shqiptar pasi kryeministri Rama po promovon sportin.

Cirkuiti i parë shqiptar me pistë 5 km dhe një sipërfaqe prej 500,000 m2. Projekti do të financohet nga Bashkia e Elbasanit me mbështetjen e Qeverisë Shqiptare!

Continue Reading

Lajme

Reagimi i amerikanëve kur Rama iu tregon se në Kosovë ka djem që quhen Klinton dhe Billklinton

Published

on

By

Reagimi i amerikanëve kur Rama iu tregon se në Kosovë ka djem që quhen Klinton dhe Billklinton

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama gjatë një vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka mbajtur një fjalim ku ka folur rreth shumë gjërave, por nuk e ka lëshuar rastin të bëjë edhe batuta.

Rama, në prezencë të ish-zonjës së parë së ShBA-së, Hillary Clinton ka treguar se në Shqipëri e në Kosovë ka emra Klinton dhe Billklinton si shenjë falënderimi për Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA).

Rama iu është referuar Kosovës si “gjysma e kombit shqiptar”, kur shprehet se lidhja me ShBA-në është e fortë për shkak të ndihmës së madhe në çlirimin e Kosovës.

“Sepse duhet ta dini që nëse quhesh Klinton në Shqipëri, apo mes shqiptarëve, kjo është diçka shumë speciale që lidhet me çlirimin e gjysmës së kombit tonë, Kosovës. Dhe, meqë ra fjala, është i vetmi vend mbi këtë tokë ku sot ka njerëz, djem, që e kanë emrin Klinton, emrin, jo mbiemrin. Madje, ka edhe djem që quhen Billklinton. Kështu e kanë thjesht emrin po, si të themi, Billklinton Rama”, ka thënë Rama.

Continue Reading

Aktuale