Connect with us

Teknologji

Nëse lëshoni këtë opsion në android, telefoni juaj do të jetë në rrezik

Published

on

Nëse po përdorni një telefon Android jo të fundit, me siguri duhet të kërkoni një azhurnim të sistemit.

Studiuesit e sigurisë ERNW kanë zbuluar që pajisjet që drejtojnë sisteme operative Android 8 dhe Android 9 kanë BlueFrag, një shërbim Bluetooth që lejon sulmuesit të futin në mënyrë të qetë malware në telefonin tuaj dhe të vjedhin të dhënat.

“Ndërhyrësi” duhet vetëm të njohë adresën MAC të objektivit, dhe kjo shpesh është e lehtë për t’u hamendur me emrin e ofruar. Ndërsa ai kërkon për ju në telefon, ju ndoshta nuk do të vini re se jeni sulmuar.

BlueFrag nuk funksionon në telefonat Android 10, dhe ky shërbim Bluetooth mund të jetë gjithashtu problematik për pajisjet më të vjetra se Android 8, por kjo nuk është testuar. Tani për tani, ju mund të mbroheni duke fikur Bluetooth ose duke instaluar një pajisje shtesë të sigurisë në shkurt 2020, transmeton KosovaPress.

Në mënyrë që të ekspozoheni ndaj një sulmi, ju duhet të jeni relativisht afër sulmuesit, dhe kjo më së shpeshti ndodh në vende publike ku janë një numër i madh i objektivave të mundshëm. Shumica e pajisjeve të prira për sulm kanë problemin e humbjes ose mos marrjes së azhurnimeve të softuerit rregullisht.

Ndërsa telefonat Android 8 janë mbi dy vjeç, ju ndoshta nuk merrni kurrë një azhurnim të sigurisë që do të rregullojë Bluetooth-in tuaj. Përveç kësaj, prodhuesit kanë 90 ditë për të rregulluar gabimin e sistemit, i cili mund të lërë përdoruesit të pambrojtur për disa muaj, edhe nëse ata azhurnojnë rregullisht telefonat e tyre.

Ndërsa shumica e përdoruesve të telefonave Android përdorin versione më të vjetër se Android 10, për vitet që vijnë informacionet e tyre private në përgjithësi do të mbeten të pambrojtura.

Continue Reading

Teknologji

WhatsApp shton opsionet e periudhave kohore për fshirjen e bisedave

Published

on

Përdoruesit e WhatsApp tani mund të zgjedhin t’i zhdukin mesazhet e tyre pas një sërë periudhash kohore falë një përditësimi të ri.

Sipas medieve të huaja, aplikacioni i mesazheve në pronësi të Meta ka zgjeruar opsionet për veçorinë e tij të mesazheve në zhdukje, i cili u lansua në fund të vitit të kaluar.

Përveçse janë në gjendje të zhdukin mesazhet pas shtatë ditësh, përdoruesit tani kanë dy opsione shtesë – për periudhën e fshirjes atë 24 orë dhe 90 ditë.

Aktivizimi i veçorisë “Mesazhet që zhduken” bën që të gjitha mesazhet e reja të zhduken nga një bisedë e zgjedhur pas periudhës kohore të caktuar nga përdoruesi.

Njerëzit mund të dëshirojnë të zgjedhin të fshijnë mesazhet e tyre për një arsye personale.

Continue Reading

Teknologji

Bie vlera e Bitcoin

Published

on

By

Bitcoin ka shënuar një rënie prej gati 5%, duke humbur kështu një të pestën e vlerës së saj.

Kjo rënie është e njëjtë me çmimin si edhe shumën e investuar në kontratat e Bitcoin në fillim të tetorit, përpara se të arrinte një nivel rekord prej 69,000 dollarë më 10 nëntor.

Bitcoin ka humbur gjithashtu 3.9% përkatësisht 47,567 dollarë. Sipas tregtarëve, rënia e çmimit të Bitcoin gjatë fundjavës u shoqërua nga një hezitim i investitorëve për të ndërmarrë rreziqe në tregjet tradicionale për shkak të shqetësimeve në lidhje me Omicron, e kombinuar me likuiditetin e ulët tregtar që tenton të ndikojë te kriptovalutat.

Continue Reading

Teknologji

Prezantohet SUV e re hibride nga Renault – njihuni me Megane Conquest

Published

on

By

Megane Conquest është një SUV e cila me strukturën fizike mund të futet në segmentin e veturave Premium, ka linja atletike dhe karakter dinamik.Kjo veturë posedon teknologji të avancuar dhe funksionon me motor E-TECH hibrid.

Me dy ekrane digjitale, karriga e pasagjerit është e pajisur me teknologji të pasur e cila i jep theks kualitetit dhe rehatisë.Përndryshe teknologjia hibride E-TECH është inovacion i brendit Renault duke u bazuar në përvojën e fituar me veturat elektrike dhe veturat e Formula 1.

Këtë veturë mund ta shihni edhe nga afër në autosallonin Auto Mita.

Continue Reading

Aktuale