Connect with us

Lajme

Mediat amerikane: Zgjedhjet e parakohshme parlamentare test për politikat pro-BE-së

Published

on

Mediat amerikane: Zgjedhjet e parakohshme parlamentare test për politikat pro-BE-së

Kuvendi i Maqedonisë u shpërnda dhe kështu hapi rrugë drejt zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, të caktuara për 12 prill, tetë muaj para përfundimit të mandatit vijues, si test të madh për propolitikat e BE-së, të ish-kryeministrit Zoran Zaev, shkruan sot gazeta kanadeze “Nejshional post”.

Përkundër frikës së ndikimit rus dhe kinez në Ballkan, presidenti i Francës, Emanuel Makron, në tetorin e vitit të kaluar nuk dha dritë të gjelbër për fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut, thuhet në kronikën e “Nejshional post”.

Në këtë raport thuhet se Shkupi, ka pritur të fillojë negociata me BE-në, menjëherë pas zgjidhjes së problemit rreth emrit me fqinjin jugor Greqinë, pasi e ndryshoi emrin nga Maqedonia, në Maqedonia e Veriut.

Presidenti Makron ka udhëhequr grupin e liderëve të BE-së, të cilët e kundërshtuan fillimin e negociatave me Shqipërinë, thuhet në “Nejshional post”.

“Edhe Serbia dhe Mali i Zi kanë ambicie të hyjnë në BE, por procesi i zgjerimit u frenua për shkak të frikës së perëndimit rreth emigrimit dhe situatës me Bregzitin”, thonë nga “Nejshional post”.

Dy shtetet e mbetura ballkanike të cilët shpresojnë të anëtarësohen në BE, Bosnja dhe Kosova, sipas gazetës kanadeze, janë shumë prapa këtij procesi.

Ndërkohë, gazeta “Uashington post”, shkruan se incidenti me ministren e Punës dhe Politiës Sociale, nga partia opozitare me VMRO-DPMNE, në qeverinë e përkohshme, Rashella Mizrahi, e cila dy herë u paraqit para tabelës me emrin e vjetër të shtetit, Republika e Maqedonisë, i trazoi shpirtrat në Athinë dhe Shkup.

“Ambasada e Greqisë dërgoi notë proteste, ndërsa ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, e akuzoi Mirzrahin për mosrespektim të Kushtetutës të vendit”, thonë nga “Uashington post”.

Tutje, prej aty shtojnë se kryeministri i vendit propozoi shkarkimin e saj nga funksioni, me ç’rast Kuvendi, në seancën e ditës së shtunë, e votoi shkarkimin e saj. 

Continue Reading

Kosovë

Vrasja e trefishtë në Gllogjan – nesër varrosen dy nxënësit

Published

on

By

Vrasja e trefishtë në Gllogjan – nesër varrosen dy nxënësit

Dy nxënësit që mbetën të vdekur mbrëmë në Gllogjan të Decanit do të varrosen nesër.

Kështu ka njoftuar kryetari i kësja komune, Bashkim Ramosaj, i cili ka treguar se ceremonia e varrimit do të fillojë në 13:30.

“Ju njoftoj se, nesër më dt.28.11.2021, në ora 13:30, do të filloj ceremonia e varrimit të Gentës dhe Ledianit, afër “Kompleksit Memorial të Dëshmorëve”, ndërsa varrimi do të bëhet në ora 14:00, në varrezat e fshatit Gllogjan!”, ka shkruar Ramosaj.

Mbrëmë kanë mbetur të vdekur tre persona pas sulmit me kallashnikov që i është bërë një autobusi që po bartte nxënës.

Të vdekur kanë mbetur shoferi i autobusit dhe dy nxënës.

Sipas të dhënave zyrtare ende nuk dihen motivet që kanë çuar në kryerjen e këtij akti, ndërsa po hetohen dy-tri pista.

Sipas njoftimit të institucioneve të sigurisë, për këtë rast mund të jenë të përfshirë disa persona.

Po ashtu, sipas njoftimeve të fundit të Policisë së Kosovës ende nuk është arrestuar askush ndonëse janë kryer disa bastisje që në orët e para të mëngjesit.

Continue Reading

Lajme

15 të vdekur dhe 436 të infektuar me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut

Published

on

By

15 të vdekur dhe 436 të infektuar me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 3 mijë e 447 testime të realizuara, 436 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin korona.

Instituti i Shëndetit Publik në 24 orët e fundit ka regjistruar 336 pacientë të shëruar, ndërkaq 15 pacientë e kanë humbur betejën me Covid-19./21Media

Continue Reading

Lajme

Dimitar Kovaçevski do të kandidohet për kryetar të LSDM-së

Published

on

By

Dimitar Kovaçevski do të kandidohet për kryetar të LSDM-së

Shkup, 27 nëntor – Zëvendësministri i Financave dhe anëtar i Këshillit qendror të LSDM-së, Dimitar Kovaçevski ka deklaruar se do të kandidohet për lider të partisë, pasi LSDM-ja dje e ka konfirmuar dorëheqjen e kryetarit të partisë Zoran Zaev dhe ka shpallë zgjedhje brendapartiake në rrugë të votimit të drejtpërdrejtë.

“Në afatin prej shtatë ditësh do të përpiloj program dhe do të iniciojë kandidaturë për kryetar. LSDM është parti me potencial të madh kadrovik dhe ka numër të madh anëtarësh të njohur që do të ishin kandidatë të shkëlqyeshëm. Procedura është demokratike dhe secili që përmbush kushtet mund të kandidohet. Ajo që është me rëndësi, të gjithë duhet të bashkohemi rreth kryetarit të zgjedhur”, ka thënë Kovaçevski për “Fokus”.

LSDM-ja më 12 dhjetor do të zgjedh liderin e ri që duhet ta zëvendësojë Zoran Zaevin i cili dha dorëheqje. Zëdhënësja e LSDM-së, Bogdanka Kuzeska pas mbledhjes së Këshillit qendror ka deklaruar se procedura për zgjedhjen e liderit të ri fillon sot dhe do të zgjasë shtatë ditë.

Këshilli qendror, siç tha ajo, ka konstatuar se për dorëheqjen e iniciuar të Zaevit në parti nevojitet të fillojë proces për zgjedhje brendapartiake. Kandidimi fillon prej sot dhe do të zgjas një javë, ndërsa të drejtë të paraqiten kanë të gjithë anëtarët e LSDM-së që plotësojnë kriteret e parapara me statutin e partisë. Mundësi për votim do të kenë të gjithë anëtarët e LSDM-së që aktivisht do të regjistrohen në hallkën onlajn.

Continue Reading

Aktuale