Connect with us

Maqedonia e Veriut

VMRO-DPMNE kërkon nga Pendarovski që të mos e nënshkruajë Ligjin për PP-në

Published

on

Grupi parlamentar i VMRO-DPMNE-së këtë pasdite nga Kuvendi kërkoi nga kryetari i shtetit, Stevo Pendarovski që të mos e nënshkruajë Ligjin për Prokurorinë publike, i cili sipas tyre është miratuar në mënyrë të paligjshme.

Koordinatori i VMRO-DPMNE-së Nikolla Micevski në pres konferencë tha se ajo që ndodhi sot në seancën plenare ishte një shkelje e demokracisë dhe në kundërshtim me dispozitat e Rregullores së punës.

“Ky është rregull autoritar i veprimit. Kjo nuk është më demokraci. Vendimi i Kuvendit është i parregullt dhe i paligjshëm. Një ligj i tillë, i cili nuk është miratuar, nuk duhet të nënshkruhet nga presidenti Pendarovski dhe ne i bëjmë thirrje që të mos i jap legjitimitet shkeljeve të tilla brutale të ligjeve dhe procedurave”, tha Micevski.

VMRO-DPMNE, siç tha Micevski, do të qëndrojë në Kuvend dhe do të marrë pjesë vetëm në seancën ku do të vendoset për shpërndarjen e kësaj përbërje parlamentare.

“Ne presim që sot të ketë shpërbërje të Kuvendit. Do të jemi prezent në Kuvend, ndërsa jo në sallë. Grupi parlamentar i VMRO-DPMNE-së do të hyjë në sallë kur të votohet për shpërndarjen e Kuvendit”, tha Micevski, duke shtuar se gjithçka që bën LSDM është ikje nga zgjedhjet.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Lëvizja BESA ka treguar dinjitet, as nuk u ulën me Zaevin dhe Ahmetin

Published

on

Sekretari gjeneral i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari në emisionin Click Plus ka folur për koalicionet e ardhshme të Aleancës.
Sipas Taravarit Lëvizja Besa, ka dalë një parti serioze dhe me shumë kredibilitet, ai tha se Besa e mbajti besën dhe doli nga Qeveria dhe asnjëherë nuk pranoi të ulet me Zaevin për të biseduar, njofton Monitor.mk

Sekretari gjeneral i ASH-së, Arben Taravari ka shtuar se largimi i Besës dhe dorëheqja e Hoxhës nga pozita e ministrit e ka befasuar në aspekt pozitiv./Monitor.mk/

Continue Reading

Lajme

Arben Taravari për vendimin e Alternativës: Kanë zhgënjyer votuesit që na besuan

Published

on

Qytetari na ka votuar dhe na ka besuar se ne nuk do të bëhemi bashkë me BDI-në. Kështu tha Arben Taravari, në emisionin Clik Plus, ku ka shtuar sërish se Alternativa është subjekt i veçantë dhe se vendimet i marrin vetë, përcjell in7

“Ne pas rrëzimit të Qeverisë kemi pasur ide të formojnë një shumicë stabile dhe të formohet programi për qeverisje të re. Shumica ka qenë për ta rrëzuar këtë regjim hibrid. Freedom Hous Maqedoninë e ka karakterizu si regjim hibrid”, u shpreh Taravari.

Taravari tha se Aleanca për Shqiptarët vazhdon si subjekt i vetëm, ndërsa Alternativa ka vendosur vet.

“Ka zhgënjim prej votuesit, që ka votuar së bashku AAA-ASH. Marrëveshja është për katër vjet. Kështu e kanë vendosur që të jenë bashkë me BDI-në, me Thaçin, LSDM. Unë e di se anëtari i rëndomtë nuk i vjen mirë. Në asnjë moment nuk mund të them asgjë të keqe për një parti që kemi bashkëpunuar shumë mirë. Nuk mund të them të keqe diçka për Bekim Salin dhe as për Afrim Gashi, pasi kemi pasur bashkëpunim të mirë”, deklaroi Arben Taravari./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Taravari: Për tre orë u mblodhën 61 deputet, pa shantazhe dhe kërcënime

Published

on

Sekretari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, duke folur për mocionin për votëbesimin e Qeverisë tha se për tre orë ishin mbledhur 61 nënshkrime, përcjell in7

“Iniciativa ka qenë e ndërsjellët në koordinim në mes dy tre partive. Një parti në ora 10:00 ka thënë që do të nënshkruaj dhe më pas është tërhequr. Në mëngjes kur jemi koordinuar kanë qenë 63 si potencial për të nënshkruar. Atë ditë për tre orë janë mbledhur 61 nënshkrime. Asnjë nuk ka qenë i shantazhuar”, u shpreh Taravari.

Taravari tha se kanë pasur takim të përbashkët me Mickoskin dhe se nuk kanë hatërmbejtje me njëri tjetrin për mos kalimin e votëbesimit për Qeverinë.

“Më 5 nëntor kemi pasur 60 deputetë që kanë ardhur të votojnë. Sa ka pasur ana tjetër, se njëri nuk e dishim se ku është 59? Pse nuk i lëshuan që të debatojnë. A e dini pse s’ka pasur debat? Sepse janë frikësuar se njëri prej deputetëve të asaj pakice, mos të votoje”, tha Arben Taravari.

Ai pyeti se në një shtet a është normal që të mos sigurohet deputeti./in7.tv/

Continue Reading

Aktuale