Connect with us

Maqedonia e Veriut

Kuvendi në pauzë, kanë mbetur edhe dy Ligje për të votuar para shpërbërjes

Published

on

Nuk dihet nëse ka 80 vota për Ligjin për mbrojtje, ngase disa deputetë hamenden nëse do të përkrahin ligjin.
Pas votimit të Ligjit për Prokurori publike me 80 vota “Për”, ndërsa me kërkesë të grupit parlamentar të VMRO-DPMNE-së, kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, dha pauzë prej një orë.

Nikolla Micevski, koordinator i grupit parlamentar të opozitës, reagoi për përsëritjen e votimit për Ligjin për prokurori dhe kërkoi që të vlejë e para, të cilin e anuloi Xhaferi pas ankesës së disa deputetëve se vota e tyre nuk është regjistruar. Micevski tha se votimi i përsëritshëm ka detyruar të votojnë “Për” edhe disa deputetë që kanë qenë në dilemë.

Gjatë votimit të parë në ekran u paraqitën 74 vota “për”. Pas pauzës, Kuvendi duhet ta vazhdoj seancën e 135, me ndryshimet për Ligjin për Këshillin e prokurorëve publik. Pritet që ky ligj të kaloj pa probleme ngase për të nevojitet shumicë e thjeshtë.

Më pas, në rend dite është vazhdimi i seancës së 123 ku në rend dite është Ligji për mbrojtje i cili duhet të miratohet me së paku 80 vota.

Sipas burimeve nga shumica, po rrjedhin konsultime ngase, disa deputetë po hamenden si të votojnë për ligjin.

Pas kësaj Xhaferi e ka caktuar seancën e 137 ku pika e vetme e rendit të ditës është propozimi për shpërbërjen e Kuvendit.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Lëvizja BESA ka treguar dinjitet, as nuk u ulën me Zaevin dhe Ahmetin

Published

on

Sekretari gjeneral i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari në emisionin Click Plus ka folur për koalicionet e ardhshme të Aleancës.
Sipas Taravarit Lëvizja Besa, ka dalë një parti serioze dhe me shumë kredibilitet, ai tha se Besa e mbajti besën dhe doli nga Qeveria dhe asnjëherë nuk pranoi të ulet me Zaevin për të biseduar, njofton Monitor.mk

Sekretari gjeneral i ASH-së, Arben Taravari ka shtuar se largimi i Besës dhe dorëheqja e Hoxhës nga pozita e ministrit e ka befasuar në aspekt pozitiv./Monitor.mk/

Continue Reading

Lajme

Arben Taravari për vendimin e Alternativës: Kanë zhgënjyer votuesit që na besuan

Published

on

Qytetari na ka votuar dhe na ka besuar se ne nuk do të bëhemi bashkë me BDI-në. Kështu tha Arben Taravari, në emisionin Clik Plus, ku ka shtuar sërish se Alternativa është subjekt i veçantë dhe se vendimet i marrin vetë, përcjell in7

“Ne pas rrëzimit të Qeverisë kemi pasur ide të formojnë një shumicë stabile dhe të formohet programi për qeverisje të re. Shumica ka qenë për ta rrëzuar këtë regjim hibrid. Freedom Hous Maqedoninë e ka karakterizu si regjim hibrid”, u shpreh Taravari.

Taravari tha se Aleanca për Shqiptarët vazhdon si subjekt i vetëm, ndërsa Alternativa ka vendosur vet.

“Ka zhgënjim prej votuesit, që ka votuar së bashku AAA-ASH. Marrëveshja është për katër vjet. Kështu e kanë vendosur që të jenë bashkë me BDI-në, me Thaçin, LSDM. Unë e di se anëtari i rëndomtë nuk i vjen mirë. Në asnjë moment nuk mund të them asgjë të keqe për një parti që kemi bashkëpunuar shumë mirë. Nuk mund të them të keqe diçka për Bekim Salin dhe as për Afrim Gashi, pasi kemi pasur bashkëpunim të mirë”, deklaroi Arben Taravari./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Taravari: Për tre orë u mblodhën 61 deputet, pa shantazhe dhe kërcënime

Published

on

Sekretari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, duke folur për mocionin për votëbesimin e Qeverisë tha se për tre orë ishin mbledhur 61 nënshkrime, përcjell in7

“Iniciativa ka qenë e ndërsjellët në koordinim në mes dy tre partive. Një parti në ora 10:00 ka thënë që do të nënshkruaj dhe më pas është tërhequr. Në mëngjes kur jemi koordinuar kanë qenë 63 si potencial për të nënshkruar. Atë ditë për tre orë janë mbledhur 61 nënshkrime. Asnjë nuk ka qenë i shantazhuar”, u shpreh Taravari.

Taravari tha se kanë pasur takim të përbashkët me Mickoskin dhe se nuk kanë hatërmbejtje me njëri tjetrin për mos kalimin e votëbesimit për Qeverinë.

“Më 5 nëntor kemi pasur 60 deputetë që kanë ardhur të votojnë. Sa ka pasur ana tjetër, se njëri nuk e dishim se ku është 59? Pse nuk i lëshuan që të debatojnë. A e dini pse s’ka pasur debat? Sepse janë frikësuar se njëri prej deputetëve të asaj pakice, mos të votoje”, tha Arben Taravari.

Ai pyeti se në një shtet a është normal që të mos sigurohet deputeti./in7.tv/

Continue Reading

Aktuale