Connect with us

Lajme

Spasovski: Anëtarësimi në NATO investim për të ardhmen e vendit tonë

Published

on

Kryeministri teknik Oliver Spasovski në seancën solemne me rastin e miratimit të Ligjit për ratifikimin e Marrëveshjes Veriatlantike, theksoi se pas 27 viteve nga vendimi i parë për anëtarësim në NATO të miratuar në Kuvend, kjo përbërje e deputetëve pari nderin në emër të të gjithë paraardhësve dhe të gjithë qytetarëve ta ratifikojë këtë dokument, i cili është investim në një të ardhme të sigurt të vendit tonë.

“Është e fuqishme kjo simbolikë, ky akt i aderimit në aleancën më të fuqishme të sigurisë në botë”, tha Spasovski dhe theksoi se Samiti i NATO-s në Londër vitin e kaluar në dhjetor ku Maqedonia e Veriut e konfirmoi përcaktimin për ndarje të plotë të parimeve për siguri të përbashkët, ndërtim të marrëdhënieve të fuqishme transnacionale në Aleancë të bazuar në vlerat demokratike si bazë për prosperitet dhe progres të përbashkët të të gjitha vendeve-anëtare.

Ai theksoi se aspiratat për anëtarësim në BE dhe në NATO në pothuajse 30 viteve të kaluara ishin konstante si përcaktime tona strategjike, por kjo nuk ishte e lehtë, tha Spasovski dhe tregoi në vendimet e ish kryeministrit Zoran Zaev.

Ai theksoi se marrëveshjet e dakoduara nga Zaevi me kolegët Boroisovin dhe Ciprasin, të cilët tha nga izolimi total në skenën ndërkombëtare kanë bërë kthesë dhe e kthyen Maqedoninë e Veeiut në agjendën e BE-së dhe të NATO-s dhe i mundësuan anëtarësim në NATO.

Sipas tij, vizionet e mëdha mund të realizohen vetëm përmes aksionit dhe nismës së guximshme, që ta arrijmë qëllimin tonë, tha, vazhdimisht fokusohemi në ndërtimin e besimit, dialogut krijues.

U dërgoi falënderim aleatëve të rajonit, anëtareve të NATO-s të cilët na kanë mbështetur në rrugën drejt Aleancës.

“Sot mundemi lirisht të themi se jemi krenarë në atë që e kemi arritur, realizuam njërën ndër qëllimet strategjike rreth së cilës jemi të bashkuar. Le të jetë kështu edhe në raport me përcaktimin e dytë strategjik anëtarësimin në BE”, tha kryeministri teknik Spasovski.

Continue Reading

Kosovë

Vrasja e trefishtë në Gllogjan – nesër varrosen dy nxënësit

Published

on

By

Vrasja e trefishtë në Gllogjan – nesër varrosen dy nxënësit

Dy nxënësit që mbetën të vdekur mbrëmë në Gllogjan të Decanit do të varrosen nesër.

Kështu ka njoftuar kryetari i kësja komune, Bashkim Ramosaj, i cili ka treguar se ceremonia e varrimit do të fillojë në 13:30.

“Ju njoftoj se, nesër më dt.28.11.2021, në ora 13:30, do të filloj ceremonia e varrimit të Gentës dhe Ledianit, afër “Kompleksit Memorial të Dëshmorëve”, ndërsa varrimi do të bëhet në ora 14:00, në varrezat e fshatit Gllogjan!”, ka shkruar Ramosaj.

Mbrëmë kanë mbetur të vdekur tre persona pas sulmit me kallashnikov që i është bërë një autobusi që po bartte nxënës.

Të vdekur kanë mbetur shoferi i autobusit dhe dy nxënës.

Sipas të dhënave zyrtare ende nuk dihen motivet që kanë çuar në kryerjen e këtij akti, ndërsa po hetohen dy-tri pista.

Sipas njoftimit të institucioneve të sigurisë, për këtë rast mund të jenë të përfshirë disa persona.

Po ashtu, sipas njoftimeve të fundit të Policisë së Kosovës ende nuk është arrestuar askush ndonëse janë kryer disa bastisje që në orët e para të mëngjesit.

Continue Reading

Lajme

15 të vdekur dhe 436 të infektuar me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut

Published

on

By

15 të vdekur dhe 436 të infektuar me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 3 mijë e 447 testime të realizuara, 436 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin korona.

Instituti i Shëndetit Publik në 24 orët e fundit ka regjistruar 336 pacientë të shëruar, ndërkaq 15 pacientë e kanë humbur betejën me Covid-19./21Media

Continue Reading

Lajme

Dimitar Kovaçevski do të kandidohet për kryetar të LSDM-së

Published

on

By

Dimitar Kovaçevski do të kandidohet për kryetar të LSDM-së

Shkup, 27 nëntor – Zëvendësministri i Financave dhe anëtar i Këshillit qendror të LSDM-së, Dimitar Kovaçevski ka deklaruar se do të kandidohet për lider të partisë, pasi LSDM-ja dje e ka konfirmuar dorëheqjen e kryetarit të partisë Zoran Zaev dhe ka shpallë zgjedhje brendapartiake në rrugë të votimit të drejtpërdrejtë.

“Në afatin prej shtatë ditësh do të përpiloj program dhe do të iniciojë kandidaturë për kryetar. LSDM është parti me potencial të madh kadrovik dhe ka numër të madh anëtarësh të njohur që do të ishin kandidatë të shkëlqyeshëm. Procedura është demokratike dhe secili që përmbush kushtet mund të kandidohet. Ajo që është me rëndësi, të gjithë duhet të bashkohemi rreth kryetarit të zgjedhur”, ka thënë Kovaçevski për “Fokus”.

LSDM-ja më 12 dhjetor do të zgjedh liderin e ri që duhet ta zëvendësojë Zoran Zaevin i cili dha dorëheqje. Zëdhënësja e LSDM-së, Bogdanka Kuzeska pas mbledhjes së Këshillit qendror ka deklaruar se procedura për zgjedhjen e liderit të ri fillon sot dhe do të zgjasë shtatë ditë.

Këshilli qendror, siç tha ajo, ka konstatuar se për dorëheqjen e iniciuar të Zaevit në parti nevojitet të fillojë proces për zgjedhje brendapartiake. Kandidimi fillon prej sot dhe do të zgjas një javë, ndërsa të drejtë të paraqiten kanë të gjithë anëtarët e LSDM-së që plotësojnë kriteret e parapara me statutin e partisë. Mundësi për votim do të kenë të gjithë anëtarët e LSDM-së që aktivisht do të regjistrohen në hallkën onlajn.

Continue Reading

Aktuale