Connect with us

Lajme

Najçevska: BDI është një bandë kriminale që i mbajnë të robëruar të gjithë qytetarët

Published

on

BDI është organizIm mafioz dhe në krye të tij është një kumbar i Ali Ahmetit, i cili poshtëron, ndëshkon ose shpërblen vartësit e tij.

BDI është një bandë kriminelësh që i mbajnë të robëruar të gjithë qytetarët e Republikës së Maqedonisë, transmeton frontline.mk

Veprimet e tyre reduktohen në dy lloje aktivitetesh, ka shkruar profesoresha Mirjana Najçevska në profilin e saj në fejsbuk.

1. Së pari, aktivitete që synojnë drejtpërdrejt benifite personale dhe fitime duke legalizuar vjedhjen, mashtrimin, reketimin, diskriminimin, degradimin e mjedisit, korrupsionin, kërcënimet,…

Çdo post ministror, ​​çdo drejtori, çdo ambasador, çdo kryetar komune, çdo deputet… i nënshtrohen blerjes dhe shitjes, kanë një çmim dhe detyrime të paracaktuara ndaj kreut të bandës kriminale.

2. Së dyti, aktivitete për ngritjen e mjegullave për të fshehur vjedhjet, mashtrimet, sulmet , diskriminimin, shkatërrimin e mjedisit, korrupsionin, kërcënimet,…

Secila deklaratë nacionaliste ose arritje të supozuar të më shumë të drejtave gjuhësore, kulturore ose identitare për shqiptarët në Maqedonia është thjesht pluhur në sytë e të njëjtëve njerëz, në mënyrë që të mos shihen kur vjedhin, mashtrojnë, rekrutojnë , diskriminojnë, korruptojnë, kërcënojnë dhe shkatërrojnë mjedisin në të cilin ata jetojnë.

Aktualisht Kuvendi nuk ka kryetar, por një “potrçko” të Ali Ahmetit, i cili po i shërben kumbarit, duke i dhënë ujë, duke ndezur cigare, duke copëtuar ushqimin e tij në një pjatë dhe ndoshta duke larë këmbët (ky i fundit ende nuk është bërë publike).

Qytetarët e Maqedonisë nuk do dalin nga pisllëku në të cilin ndodhen, për aq kohë sa BDI ka ndikim në qeverisjen e shtetit dhe në vendimmarrjen nga një pozicion udhëheqës./fol.mk/

Continue Reading

Lajme

Taravari: Lëvizja BESA ka treguar dinjitet, as nuk u ulën me Zaevin dhe Ahmetin

Published

on

Sekretari gjeneral i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari në emisionin Click Plus ka folur për koalicionet e ardhshme të Aleancës.
Sipas Taravarit Lëvizja Besa, ka dalë një parti serioze dhe me shumë kredibilitet, ai tha se Besa e mbajti besën dhe doli nga Qeveria dhe asnjëherë nuk pranoi të ulet me Zaevin për të biseduar, njofton Monitor.mk

Sekretari gjeneral i ASH-së, Arben Taravari ka shtuar se largimi i Besës dhe dorëheqja e Hoxhës nga pozita e ministrit e ka befasuar në aspekt pozitiv./Monitor.mk/

Continue Reading

Kosovë

Bislimi: Odaloviq ka ardhur në Bruksel, por ka ndenjur në korridore

Published

on

Zëvendëskryeministri për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi, ka thënë se anëtari i ekipit negociator të Serbisë në dialog, Velko Odaloviq, nuk po merr pjesë në takimet mes dy delegacioneve në kryeqytetin evropian.

Më 15 qershor të këtij viti, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kishte kërkuar nga Serbia që ta heqë Odaloviqin nga ekipi negociator.

Sipas Bislimit, për të kaluarën e Odaloviqit Bashkimi Evropian nuk ka pasur informacione.

“Odaloviq nuk është pjesë e asnjë takimi ku jemi ne. Ne nuk kemi thënë që kemi probleme me përfaqësuesin e Serbisë, kemi probleme me personin Odaloviq, për të kaluarën e tij”, tha zëvendëskryeministri Besnik Bislimi në “Kallxo Përnime”.

Bislimi tha se Odaloviq ishte në listën e zezë të BE-së.

“Si duket në BE ka pasur një vakuum të madh informativ mbi të kaluarën e z. Odaloviq. Përfaqësuesit dhe negociuesit e Bashkimit Evropian as nuk kanë qenë të informuar që në vitin 2000 vetë Bashkimi Evropian e ka vendosur z. Odaloviq në listën e kuqe të personave apo të zezë, të personave që nuk mund të udhëtojnë drejt vendeve të BE-së”, deklaroi ai.

Ai ka përmendur edhe disa pretendime të tjera që, sipas tij, Odaloviqin e bëjnë jokredibil për të qenë pjesë e delegacionit në dialogun Kosovë-Serbi.

“Nuk kanë qenë të informuar mbi funksionet që ka qenë z. Odaloviq në vitet 1997-1999, nuk kanë qenë të informuar për faktin se z. Odaloviq ka qenë në listën e hetimeve nga administrata ndërkombëtare në Kosovë pas përfundimit të luftës dhe arsyet që kanë çu në pushimin e hetimeve ndaj tij. Nuk kanë qenë të informuar edhe me manipulimet e tokave që Odaloviq i ka bërë”, vlerësoi Besnik Bislimi.

Sipas Bislimit, i njëjti nuk ka hyrë asnjëherë në takimet mes dy shteteve në Bruksel.

“Bashkimi Evropian nuk i fton individët, i fton palët. BE e fton vetëm Petkoviqin, ai e cakton ekipin e tij. Odaloviq ka ardhur në Bruksel, por ka ndenjur në korridore”, deklaroi ai.

Continue Reading

Bota

SHBA-ja planifikon bojkot diplomatik të Lojërave Olimpike Dimërore në Pekin

Published

on

SHBA-ja ka njoftuar për një bojkot diplomatik të Lojërave Olimpike Dimërore në Pekin vitin e ardhshëm, raporton BBC.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se asnjë delegacion zyrtar nuk do të dërgohet në Lojërat Olimpike për shkak të shqetësimeve për shkeljet e të drejtave të njeriut në Kinë.

Por, sportistët amerikanë do të marrin pjesë dhe do të kenë përkrahjen e plotë të qeverisë.

Kina më herët ka thënë se do të marrë kundërmasa në rast të një bojkoti.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, muajin e kaluar ka thënë se po shqyrton mundësinë e bojkotit diplomatik të kësaj ngjarje.

Sekretarja për media e Shtëpisë së bardhë, Jen Psaki, ka konfirmuar bojkotin të hënën, duke thënë se derisa sportistët amerikanë do të kenë përkrahjen e plotë.

Continue Reading

Aktuale