Connect with us

Teknologji

Koronavirusi, u anulua shfaqja më e madhe në botë e teknologjisë mobile

Published

on

Shfaqja më e madhe në botë e teknologjisë mobile, Kongresi Mobil Botëror (MWC) është anuluar nga frika e koronavirusit kanë konfirmuar organizatorët, shkruan PCWorldAlbanian.

Shoqata GSMA tha se është bërë e pamundur të organizohet aktiviteti në Barcelonë siç ishte planifikuar. Facebook, LG, Nokia, Sony, Vodafone, Xiaomi, Samsung ishin disa prej emrave të mëdhenj që vendosën të tërhiqen nga aktiviteti e të prezantojë produktet e tyre veçmas.

Kongresi Mobil Botëror do të organizohej më 24-27 Shkurt në Barcelonë. Më shumë se 100,000 njerëz ndjekin çdo vit këtë eveniment dhe 6,000 udhëtojnë nga Kina.

Qindra kompania zbulojnë inovacionet e tyre më të fundit duke i dhënë një dorë ndihme edhe ekonomisë lokale. Në fillim të javës dhjetëra kompani të mëdha u tërhoqën si Amazon, Sony, LG, Ericsson, Facebook, Intel dhe Nvidia.

Telekomi Francez Orange dhe Deutsche Telekom gjithashtu nuk pranuan të merrnin pjesë.

Continue Reading

Teknologji

Facebooku do të njoftojë nëse dikush ua bën “screenshot” bisedën në Messenger

Published

on

Facebooku ka njoftuar se nga tani, do të dërgojë njoftim nëse bashkëbiseduesi e ka bërë “screenshot” bisedën.

Këtë e bëri të ditur udhëheqësi i kompanisë, Mark Zuckerberg, duke shtuar ky ndryshim vjen për sigurinë e rrjetit social.

“Ndryshim i ri për bisedat e Messenger-it, që të njoftoheni nëse dikush ‘merr pamje nga biseda’”, shkroi ai.

Continue Reading

Lajme

Bashkimi Evropian ka rënë dakord: Kështu do të duhet të duken të gjithë karikuesit e telefonave celularë

Published

on

By

Shtetet anëtare të BE-së ranë dakord të mërkurën për një qëndrim të përbashkët rreth një karikuesi të vetëm për pajisjet elektronike, mbi bazën e të cilit do të negociojnë me Parlamentin Evropian për tekstin përfundimtar të ligjit.Pozicioni i përbashkët, i rënë dakord nga ambasadorët e shteteve anëtare në Komitetin e Përfaqësuesve të Përhershëm (Coreper), është një mandat që i lejon presidencës së Këshillit të fillojë negociatat me Parlamentin Evropian pasi ky i fundit të ketë rënë dakord për pozicionin e tij.

Më 23 shtator të vitit të kaluar, Komisioni Evropian propozoi një zgjidhje për karikimin e pajisjeve elektronike si telefonat celularë dhe tabletët, të cilat të gjitha duhet të kenë një fole hyrëse USB të tipit C, e cila është një hap kyç për prezantimin përfundimtar të një karikuesi universal.Komisioni ka propozuar një ndryshim në direktivën që USB Type C duhet të bëhet vendkalimi standard i karikimit për telefonat inteligjentë, tabletët, kamerat, kufjet, altoparlantët portativë dhe konzolat e lojërave video në dorë.Vendi unik USB-C do t’i lejojë konsumatorët të karikojnë pajisjet me të njëjtin karikues USB-C, pavarësisht nga marka e pajisjes, transmeton Telegrafi.Propozimi parashikon shitjen e karikuesve veçmas nga pajisjet elektronike, që do të thotë se një karikues i ri nuk do të përfshihet domosdoshmërisht kur blini një pajisje të re. Kjo duhet të zvogëlojë sasinë e mbeturinave elektronike.

Një zgjidhje e zakonshme për karikimin e pajisjeve elektronike duhet të zvogëlojë ndjeshëm numrin e karikuesve që grumbullohen në shtëpitë e konsumatorëve dhe të sjellë kursime të konsiderueshme.Sipas vlerësimeve të Komisionit, konsumatorët e BE-së mund të kursejnë 250 milionë euro në vit nga blerjet e panevojshme të karikuesit.

Gjithashtu duhet të zvogëlojë sasinë e mbetjeve elektronike me rreth një mijë tonë në vit.Që nga viti 2009, Komisioni është përpjekur të zgjidhë problemin e një karikuesi të vetëm për pajisjet elektronike, gjë që ka çuar në një ulje të ndjeshme të numrit të karikuesve të ndryshëm dhe zgjidhjeve të karikimit nga tridhjetë në tre sot.

Për të marrë një karikues universal, është e nevojshme të sigurohet ndërveprim i plotë në të dy anët e kabllit: pajisjen elektronike dhe spinën për energji të jashtme. Komisioni njofton se do të propozojë një ndryshim në rregullore në këtë drejtim, i cili do të hyjë në fuqi njëkohësisht me direktivën e re.Rezistenca më e madhe ndaj karikuesit universal ka vite që vjen nga prodhuesi amerikan Apple.Shumica e telefonave të shitur sot përdorin fole karikimi mikro-USB, por jo iPhone i Apple, i cili nuk mund të karikohet me një karikues të bërë për produktet më të përdorura Android.

Continue Reading

Teknologji

Doni të dini se kush e klikon më shumë profilin tuaj në Facebook? Ndiqni këto hapa

Published

on

Jeni kuriozë të dini se kush nga miqtë tuaj në “Facebook”, e klikon më shumë profilin tuaj? Po, mund ta zbuloni lehtësisht, sepse ekziston një metodë shumë e thjeshtë për ta parë këtë gjë.

Mjafton të shkoni te profili juaj, të klikoni me butonin e djathtë të miut dhe të zgjidhni opsionin “View page source”. Pastaj shtypni Ctrl+F. Më pas në kutizën që do dalë në të djathtë lart, shkruani “InitialChatFriendsList”.

Do t’ju dalin disa numra që mund t’iu duken të pakuptimtë. Kopjoni një prej tyre, pa shtesën në fund që mund të jetë (­1) ose (­2), dhe rikthehuni në profilin tuaj që ta bëni “Paste” në krye, pas adresës www.facebook.com.

Continue Reading

Aktuale