Connect with us

Foto

Ngjyrë apo gjak / Me çka u mbulua dje lumi Serava në Shkup (FOTO)

Published

on

Fotografi të çuditshme e të pahijshme qarkulluan gjatë ditës se djeshme në rrjetet sociale. Bëhet fjalë për fotografi të rrjedhës së lumit Serava në Shkup, i cili ishte mbuluar me ngjyrë të kuqe, që ngjante si gjak, përcjell in7.

Ende nuk dihet nëse ishte gjak, ngjyrë apo ndonjë materie tjetër, por pamjet ishin të frikshme.
Ngjarja ka qënë e paraqitur edhe në Inspektoratin e Qytetit të Shkupit, të cilët thonë se menjëherë kanë dalur në terren dhe se po punojnë për zbardhjen e rastit.

“Pas denoncimit të qytetarëve për ndotjen e lumit Serava, inspektorët kujdestarë të Qytetit të Shkupit në koordinim me inspektorin për ambient jetësor të Komunës së Karposhit, menjëherë dolën në vendngjarje. Fotografitë janë bërë në rrjedhën e lumit Serava. Po punohet për gjetjen e autorëve”, thonë nga Inspektorati i Qytetit të Shkupit, përcjell in7.

Fotografitë më poshtë janë marrë nga rrjetet sociale, nga faqja Duam Çair të Pastër në facebook dhe nga Inspektorati i Qytetit të Shkupit./in7.tv/

FOTO

Continue Reading

Foto

Qytetarët protestojnë kundër shtrenjtimit të rrymës

Published

on

By

“Asnjë cent ma shumë”, është moto e protestës kundër shtrenjtimit të rrymës, e cila po mbahet në Prishtinë.

Në këtë protestë do të kërkohet të mos aprovohet bllok tarifa e propozuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) dhe që të nacionalizohet Kompania Kosovare për Distribuim të Energjisë Elektrike (KEDS).

Deri më 28 janar 2022, ZRRE-ja ka hapur diskutimi publik për tarifat e reja të rrymës.

Ndërsa, kryesuesi i Bordit të ZRRE-së, Ymer Fejzullahu për katër orë ka raportuar në Komisionin për Ekonomi e ku e ka arsyetuar propozimin për shtrenjtimin e rrymës nga 1 shkurti 2022 deri më 1 mars 2023, i cili tha se kanë qenë të obliguar për këtë.

“ZRRE duke u bazuar në legjislacionin në fuqi ka prezantuar raportin konsultues për caktimin e tarifave. Të gjithë e dimë që kriza energjetike e ka përfshirë të gjithë Evropën, ashtu që edhe Kosova nuk është imune ndaj krizës, ka qenë e nevojshme edhe shqyrtimi i tarifave sipas mandatit që e kemi”, ka thënë Fejzullahu.

Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka propozuar që të rikthehen bllok-tarifat e energjisë duke propozuar që çmimi i energjisë për ata që konsumojnë mbi 600 kWh të dyfishohet. /Telegrafi/

Continue Reading

Foto

U akuzua për tradhti, Alvisa del me një reagim të gjatë – ja çfarë thotë për Bashkimin

Published

on

By

Pasi u përfol gjerë e gjatë tradhtia nga ana e Alvisës si arsye për ndarjen me Bashkimin, ka reaguar kjo e fundit.

Në Instagram, ajo ka mohuar një gjë të tillë, sipas saj koha do të vërtetojë çdo gjë.

Ndërsa thekson se e vlerëson Bashkimin dhe s’do ta hedh kurrë poshtë, ashtu siç ka deklaruar edhe Bashkimi për Alvisën.

Continue Reading

Foto

“Shfaqet” fytyra e perëndisë Neptun, fotoja që po bën xhiron e botës

Published

on

By

Bregdeti i Sussex-it Lindor është përfshirë nga një stuhi orët e fundit, duke ngritur dallgë të mëdha.

Por, ajo që ka tërhequr vëmendjen e mediave është fotografia e bërë nga Jeff Overs në Newhaven, ku një nga dallgët “shfaqet” fytyra e perandorisë së lasht romake, Neptun.

Fotoja e bërë nga BBC, ka tërhequr vëmendjen e shumë qytetarëve në botë, të cilët e kanë shpërndarë atë në rrjetet sociale./Opinion.al

Continue Reading

Aktuale