Connect with us

Lajme

Loja shpërblyese me kuponat fiskalë / Dhjetë fitues për çdo ditë

Published

on

Angellovska: TVSH-ja Ime# Çmimi im do të ndajë nga dhjetë çmime në para në ditë

Me aplikacionin e ri TVSH-ja Ime# Çmimi im, i cili fillon nga 15 dhjetori, qytetarët përveç që do të mund ta realizojnë të drejtën e kthimit të 15 për qind të TVSH-së, do të mund të marrin edhe dhjetë çmime në para në nivel ditor. Të gjithë qytetarët të cilët skenojnë llogari fiskale do të kenë mundësi të fitojnë edhe çmime.

Këtë sot e theksoi ministrja e Financave, Nina Angellovska në përgjigjen e pyetjes së gazetarëve në konferencën për shtyp me rastin e panairit “Bli shtëpi bli banesë”.

“Të gjithë qytetarët të cilët skenojnë llogari fiskale do të kenë të drejtë të njëjtë dhe mundësi të njëjtë të marrin çmime në para. Do të ndahen 10 çmime në para në nivel vjetor, katër çmime nga një mijë euro, tre çmime nga tre mijë euro, në nivel mujor do të ketë tërheqje për 15 çmime nga njëqind mijë denarë, dhe do të ketë  dy çmime kryesore nga 3 milionë denarë”, tha Angellovska.

Siç informoi ministrja, tërheqja e parë për çmimin kryesor do të jetë në mars, ndërsa e dyta në fund të lojës shpërblyese në dhjetor të vitit 2020.

Ministrja shtoi se loja shpërblyese është shtojcë e projektit TVSH-ja Ime që tashmë është projekt i suksesshëm dhe sqaroi se qëllimi kryesor i projektit është lufta e ekonomisë gri.

Continue Reading

Kosovë

Kapet duke kaluar ilegalisht kufirin Kosovë-Maqedoni, i gjinden në trup rreth dy kilogram drogë

Published

on

Policia e Kosovës njofton se pasditen e sotme në vendkalimin kufitar mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut është kapur një person i cili ka tentuar të kalojë ilegalisht kufirin. Gjatë kontrolleve tek i njëjti person, policia ka gjetur substanca të cilat dyshohet se kanë përmbajtje narkotike.

“Me datë 25.01.2022 rreth orës 18:45, Policia Kufitare e Kosovës, drejtoria rajonale-Lindje, konkretisht Njësia patrulluese (Stacioni Policor për Mbikëqyrje të Kufirit-SPMK) Hani Elezit, gjatë realizimit të detyrave dhe vëzhgimit për menaxhim dhe kontroll efikas kufitar, në rrugën Ekzodi99 në Han të Elezit në zonën kufitare në mes të Maqedonisë Veriore dhe Republikës së Kosovës kanë ndaluar një person duke tentuar ta kaloj ilegalisht kufirin nga RKS në R. e Maqedonisë së Veriut”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.

“Gjate legjitimimit dhe kontrollit trupor të personit në pallto iu janë gjet edhe katër (4) paketime të mbështjella me rreth dy (2) kilogram substancë të dyshuar narkotike (që sipas të dyshuarit është drogë e llojit Heroinë)”, thuhet në njoftim.

Continue Reading

Lajme

Identifikohet autori që vendosi eksploziv në shtëpinë e Armand Dukës (Emri)

Published

on

Një ngjarje e rëndë tronditi mbrëmjen e kaluar Durrësin, por jo vetëm.

Një person vendosi eksploziv në banesën e kreut të FSHF Armando Duka.

Kanë kaluar rreth 24 orë nga ngjarja dhe policia thotë se ka identifikuar autorin.

Bëhet me dije për NOa.al se ai është Arlen Hasanaj, banor i lagjes 4 të Durrësit.

Deri më tani konfirmohet se Hasanaj është person pa precedent penal. Sipas informacioneve të siguruara Arlen Hasanaj është një sipërmarrës në qytetin bregdetar, teksa ende nuk dihen marrëdhëniet dhe konfliktet e tij me Dukën. Priten detaje të reja rreth ngjarjes dhe personit të ndaluar.

Continue Reading

Lajme

Nikollovski: Maqedonia me korrupsion është në të njëjtin nivel si Kolumbia dhe Etiopia

Published

on

Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikollovski u shpreh se sipas raportit të sotshëm për korrupsion, Maqedonia për nga korrupsioni është pas Kosovës, Kolumbisë, Etiopisë, Surinamit, Vietnamit dhe Markut.

“Me nivel të tillë të korrupsionit, cili person normal do t’u japë fillim të bisedimeve me BE-në, ku vendet anëtare janë në 30 vendet e para”, tha Nikollovski.

Sipas tij, problemi me mosnisjen e bisedimeve është pikërisht se shteti nuk është i rregulluar.

“nukka sistem funksional të sundimit të së drejtës, nuk ka luftim kundër korrupsionit, ekonomikisht nuk rritemi dhe nuk ka investime të huaja dhe as që stimulohen kompanitë vendore”, tha Nikollovski.

Ai theksoi se nëse vendet anëtare të BE-së janë të bindura se Maqedonia meriton të jetë pjesë e BE-së, menjëherë do të ndikojnë ndaj Sofjes, por për shkak të korrupsioni një gjë e tillë, sipas Nikollovskit, nuk ndodh.

Continue Reading

Aktuale