Connect with us

Lajme

Gazetari akuzon ashpër Ramën: Keni fituar tenderin “Ti bëjmë nënën Shqipërisë” (VIDEO)

Published

on

Për hir të kujtesës pa hile, këtë gjetje diagnoze, e kam marrë në përdorim me leje, nga një mik i veçantë dhe mjaft i mençur.

Sepse ju shtetarë, pushtetarë, politikanë, kuvendarë, zyrtarë, oligarkë, qëlluat të ishit pabesueshmërisht horra, vagabondë, batakçinj, zuzarë, pisa, shushunja, derdimenë, eunukë, bythëndenjës nëpër karrike kalbësie pushteti, kaposhë me zë pulash, shërbëtorë dashnoresh natën, qullacë të tulatur banditësh ditën, idiotë avujsh alkooli, mercenarë kromozonesh të pakujdesshme, bishtkrehës të djallit.

Harxhuat një pafundësi kohe, duke damkosur jetë njerëzish pa faj, me duart në xhepat e fatit të tyre. Nuk latë mjek, polic, mësues, ekonomist, jurist, ushtarak, inxhinier, pedagog, gjykatës, prokuror, akademik, avokat, agronom, artist, të bëhet ai që lindi. E mbushët me parti. E dendët me boshllëk. Formësuat këdo kishit poshtë vetes, si një kungull të tredhur e të bërë synet.

Ju fituat tenderin, “T’i bëjmë nënën Shqiperisë”
Me kohë të plotë.

Nuk latë asgjë pa marrë. Nëntokë, mbi dhe, ujë, ajër, diell, drogë, krim, trafik, vrasje.

Tenderuat shejtanin me prokurim të drejtpërdrejtë dhe ia dhatë vetes aksionet.

Përzutë nga streha e nënës, gjysmën e shqiptarëve. Thërmuat, dogjët, shqyet, të sotmen dhe të ardhmen e miliona njerëzve, të cilët mbaheshin me djersë e gjak, me punë të mendjes dhe krahut.

Emergjenca e fatkeqësisë natyrore, tronditja e 26 nëntorit, të cilën nuk kishit asnjë aparat në punë ta maste, nxori në dukje pengjet, ortakërinë, frikërat, pazaret, dosjet, duke bërë komedi me tragjedinë e qytetarëve.

Çfarë përmban ky tender emërkeq i fituar nga kjo mazhorancë, nga ky Kryeministër?!

E nisët këmbëters, sepse ashtu kishit planin. Garuat në zgjedhje me logon “Aleanca e Qelbësirave”. Fituat me to, për to, prej tyre. Me dashje natyrisht. Gjelbëruat vendin me qindra mijë hektarë lëndë narkotike. Bëtë miliarda euro para të paligjshme me të. Nuk ndaluat as në heroinë, kokainë e ngarkesa të tjera prodhuese të miliardave të paligjshëm. Vajtët e zgjodhët zullapër të pashkollë, të dënuar, trafikantë, përdhunues, vrasës, të gjithë kafshues për ca pushtet më shumë. Nuk vonuat, por i vendosët nëpër zyra si funksionarë publikë, nëpër Bashki, Qeveri, Parlament, Administratë, Drejtësi, e në Polici sigurisht. Këta i bëtë delegatë terreni elektoral, ku si çaprazë të harbuar, u ndërzyet së bashku, morët gjithçka ju zuri dora, këmba dhe arma. Shkrehët shtetin në dorë të pushtetit. U sulët mbi prona private dhe publike, mbi stadiumin, galerinë, mbi teatrin, muzeun, mbi bregdetin, mbi detin, për ca plaçkë ndërkombëtare. Thirrët ushtarët ekonomikë të oborreve politike. Jo pak prej tyre këmbyen lëkurë dhe ulën qafën për të marrë racionet. Kështu programuat rradhën. Sajuat kriminalisht 3 miliard euro pasuri për 10 palë duar biznesesh. Aty keni zhytur veten, familjarët tuaj, sojin tuaj, sevdallinjët tuaj, si aksionerë, ku me hir dhe me pahir.

Për tre dekada të tjera, keni lënë paratë, të ardhurat, bukën, ushqimin, jetesën e shqiptarëve në duart tuaja dhe pasardhësve tuaj. Paligjshmërisht. Shembët në dru e sakatuat këdo shqiptarë apo të huaj, investimet e të cilit nuk merrnin bekimin tuaj, apo nuk derdhnin përqindjen e duhur, rracionin e kërkuar. Dhe në shumicën e rasteve së fundmi, ata investitorët thjeshtë mbanin emrat si fasadë publikisht, se pas perdes ishit dhe jeni ju. Nja dy miliardë i kemi në pritje në Arbitrazh, si dëm për t’ua kthyer atyre rebelëve që mundën të shkonin në Gjykatën Ndërkombëtare. Pas kësaj pafundësie çmendurish, jeni bërë nga tërmeti si magazinë trishtimi dhe lotësh. Doni para sërish nga qytetarët. Ua merrni me urdhër policëve, mjekëve, mësuesve. Pasi ke hedhur në terren idiotë komikë me emra ministrash, pasi kujton se me Lleshin, Cakajn, Çuçin, Braçen,Veliajn, Shahinin, Ballukun, do bësh prokopi shprese, i vendos mbikqyrjes së parave në krye Arben Ahmetajn, ndërkohë që duhej të ishte i pandehur.

Mos harro të dublosh me Damian Gjiknurin dhe Ilir Beqajn, Sajmir Tahirin, kështu bëhet ekip cilësor. Ndërsa ke lënë Fatmir Xhafën dhe shpurën e tij, tek qëndis vettingun në drejtësi sipas oreksit personal dhe kolektiv. Keni nisur mbajtjen e premtimeve për të nxjerrë nga qelitë të fortët e krimit, duke shuar dënime të rënda. Lul Berisha, Lula Caka e Gert Gjenerali, ndërsa bëhen gati Shullazi e Dajti. Keni nxjerrë Shqipërinë nga binarët më keq se tërmeti. Tani u kërkon ndërtuesve ortakë fajtorë e bashkëfajtorë për cilësi të diskutueshme në pallate e banesa, të lëvizin vendit, të shesin prona e pasuri, të marrin kredi, të bëjnë ç’të duan, thjesht të vënë ca rregull në kaos. Madje i kanos me burg. Por mos i bëj të qeshin me të madhe. Sepse nëse ua ke futur në këto 20 vite duart në xhep, ti dhe ortakët e tu, këtyre ndërtuesve, nuk mundesh t’u vësh edhe dorën në fyt. Shkurt, njëra dorë ndalon forcërisht tjetrën, sepse ndërtimi dhe punët pa ligj, janë vendi ku pastrohen paratë kriminale të ortakëve të tu. Ndaj është emergjencë të të hiqet me çdo mjet edhe antidemokratik nga duart, ky tender kriminal, ku ke vendosur, “t’i bësh nënën Shqipërisë”…

Continue Reading

Lajme

Andreeva: Rritja e pagës minimale nuk rrit produktivitetin e punëtorëve

Published

on

Rritja ligjore e pagës minimale nuk e rrit produktivitetin e punës, ka thënë në emisionin “Magazina Ekonomike” në Alsat, nënkryetarja e Lidhjes së Odave Ekonomike, Aleksandra Andreeva.

Duke folur për këtë temë, ajo është shprehur:

“Të gjitha organizatat ndërkombëtare në Maqedoni në punimet e tyre bëjnë të ditur se produktiviteti ynë i punës është jashtëzakonisht i ulët. Ne jemi për përmirësimin e standardit të qytetarëve, por duhet të kemi parasysh të gjithë parametrat. Kjo rritje duhet të bazohet në një mekanizëm tregu – duke rritur produktivitetin, në mënyrë që të mos ulet motivimi i atyre punonjësve më produktivë,” ka thënë Andreeva./ Alsat.mk/

Continue Reading

Bota

Merkel refuzon ofertën për punë në OKB

Published

on

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila u largua nga detyra në fillim të dhjetorit, refuzoi ofertën për punë nga sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres, njoftoi sot zyra e saj.

Angela Merkel “thirri sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së javën e kaluar, e falënderoi për ofertën dhe tha se nuk do ta pranonte atë”, tha zyra e saj në një deklaratë për AFP, duke konfirmuar informacionin që u shfaq në media.

Në deklaratë nuk thuhej se çfarë lloj angazhimi i ofroi Guterres ish-kancelares gjermane, por mediat raportuan më parë se ai po kryesonte komitetin këshillues të OKB-së për të mirat publike globale, që është një nga projektet e tij kryesore reformuese.

Merkel, e cila ka njoftuar prej kohësh tërheqjen e saj pas zgjedhjeve parlamentare gjermane në shtator 2021, përsëriti në disa raste se nuk dëshiron të merr asnjë funksion të ri pas skadimit të mandatit të saj.

Që kur u largua përfundimisht nga skena politike më 8 dhjetor, ajo i është përkushtuar shkrimit të kujtimeve politike me ish-këshilltaren dhe bashkëpunëtoren e saj të ngushtë Beate Bauman.

Qëllimi i saj është të shpjegojë vendimet kryesore politike që ka marrë gjatë 16 vjetëve të saj në pushtet, tha këshilltarja e saj.

Continue Reading

Kosovë

Bislimi: Kosova i ka plotësuar të gjitha kriteret për heqjen e vizave

Published

on

Zëvendëskryeministri i parë, Besnik Bislimi, ka prezantuar agjendën e Qeverisë së Kosovës në Agjendën Evropiane për vitin 2022.

Ai, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se prioritetet e tyre do të jenë “zbatimi i MSA-së dhe agjenda e reformave evropiane (ERA-II), sundimi i Ligjit, luftimi i krimit të organizuar dhe korrupsionit, qeverisja e mirë dhe demokratizimi, rimëkëmbja ekonomike, reforma e administratës publike, marrëdhëniet e mira fqinjësore, përfshirë dialogun me Serbinë, përafrimi i legjislacionit me Acquis të BE-së dhe programimin dhe absorbimin më të madh të fondeve të paraanëtarësimit (IPA III) dhe Fondit Investiv për Ballkanin Perëndimor (WBIF)”.

Bislimi, tutje, ka theksuar se sot shënohet 10-vjetori i fillimit të dialogut të liberalizimit të vizave mes BE-së dhe Kosovës.

“Prandaj, shfrytëzova rastin t’ua rikujtoj vendeve anëtare të BE-së që Kosova ka plotësuar të gjitha kriteret e nevojshme dhe qytetarët e Kosovës janë në pritje të një vendimi për heqjen e vizave, të cilën e meritojnë”, ka thënë Bislimi.

Continue Reading

Aktuale