Connect with us

Argëtim

6 mënyra si të qëndroni ngrohtë në veturë, nëse nuk keni kondicioner

Published

on

Mungesa e kondicionerit në veturë gjatë stinës së dimrit kur temperaturat janë të ftohta është një sfidë në vete. Secili shofer duhet të gjejë mënyra për t’i shpëtuar ftohjes në këto kushte.

Më poshtë ju sjellim 6 mënyra se si të qëndroni ngrohtë në makinë, nëse nuk keni kondicioner:

1. Mbani një ngrohës të vogël.

Një ngrohës portativ në makinë, do ju shpëtojë nga i ftohti i dimrit. Ajo futet në prizën e makinës, dhe do ngrohë ambientin brenda saj.

Mbani batanije normale në veturë.

2. Nëse është shumë ftohët jashtë dhe vetura nuk ka kondicioner, dritare.net ju sugjeron të mbani një batanije në makinë. Ajo do ju mbajë ngrohtë dhe nuk do lejojë depërtimin e të ftohtit te ju.

3. Blini një mbështjellës timoni me ngrohës.
Nëse nuk keni kondicioner në makinë, duart në timon janë të ngrira, pasi janë në kontakt me ajrin e ftohtë. ju sugjerojmë të blini një mbështjellës timoni me ngrohës. Udhëtimi juaj do jetë më i qetë dhe me i ngrohët.

4. Ndizeni veturën herët.

Nëse vetura juaj nuk ka ngrohëse, ju sugjerojmë ta ndizni atë 10 ose 15 minuta para udhëtimit. Motori do të shtojë ngrohjen, dhe mjeti do ngrohet disa gradë brenda.

5. Përdorni një mbulesë xhami.

Një mbulesë xhami, do mbajë larg borën dhe akullin në makinën tuaj. Kjo mbulesë i ka skajet magnetike, dhe e bën shumë të lehtë për ta vendosur dhe për ta hequr.

6. Blini një mbulesë ngrohëse për sedijen.

Vetëm sepse makina juaj nuk është edhe aq e bukur dhe pa ngrohje, nuk do të thotë që nuk mund të ngrohet asnjëherë. dritare.net ju sugjeron të blini një mbulesë për sedijen, që të mbani ngrohte trupin tuaj.

Continue Reading

Argëtim

Moment qesharak në Turqi: Të tjerët nga jashtë, një person mundohej ta shtynte autobusin nga brenda (Video)

Published

on

Turqia po përjeton një nga vitet më të acarta në historinë e saj moderne. Kjo ka bërë që shumë rrugë të qyteteve të bllokohen shkaku i rënies së madhe të borës.

Si pasojë, përveç shumë automjeteve, edhe shumë autobusë kanë mbetur në rrugë për shkak të reshjeve të mëdha të borës – sidomos në qytetin e Stambollit.

Dhe në një rast të tillë, disa pasagjerë janë munduar ta shtyjnë një nga autobusët e mbetur në rrugë.
Mirëpo, derisa të tjerët e shtynin nga jashtë, një person shihet teksa mundohet ta shtyjë automjetin gjersa gjendet brenda tij.

Ky moment tashmë është bërë viral në rrjetet sociale teksa po merr komente të ndryshme.

Ndryshe, Stambolli është një ndër qytetet që më së shumti është goditur nga temperaturat e ulëta që kanë rënë nën 0 gradë Celsius.

Continue Reading

Argëtim

Ndodh edhe kjo: 2-vjeçari i bën “kërdinë” nënës, bën porosinë mijëra euroshe nga telefoni i saj

Published

on

Madhu Kumar po surprizohej çdo ditë, pasi në shtëpinë e saj në New Jersey, SHBA mbërrinin mobilie të porositura.

“Personi i parë erdhi me kutinë, dhe e vendosi pranë derës,” tha Kumar për News 12. Më pas mbërriti një dërgues tjetër, pastaj një tjetër. Së shpejti, kutitë ngjyrë kafe mbushën shkallët e përparme. Një tjetër email mbërriti në adresën e saj se porosi të tjera ishin duke ardhur.

E gjithë situata ishte e mbuluar me mister. Edhe pse ajo i kishte parë artikujt në në Walmart ndërsa shfletonte për shtëpinë e re të familjes në Monmouth Junction, Kumar e dinte që nuk kishte blerë asnjë prej tyre. Ajo pyeti edhe bashkëshortin e saj, Pramod, i cili i tha se as nuk e kishte bërë. As dy fëmijët e tyre të mëdhenj nuk e kishin bërë.

Misteri mori zgjidhje. Ayaansh Kumar, vetëm 22 muajsh, djali i vogël i familjes, mori telefonin, vetëm pak çaste pasi ajo kishte ruajtur një numër të madh artikujsh në një faqe interneti të njohur për blerje.

Ndërsa nëna ende po mendonte se cilat pjesë të blinte, Ayaansh i porositi të katër pjesët e mobilieve duke e lënë nënën e tij me pothuajse 2,000 dollarë më pak (rreth 1 mijë e 700 euro) në llogarinë e saj bankare.

I lindur në pranverën e vitit 2020, Ayaansh ka jetuar në pandemi, duke parë katër të mëdhenjtë në familjen e tij duke punuar, të mësojnë në shkollë, të blejnë dhe të luajnë, të gjithë nga shtëpia, të gjithë duke përdorur elektronikë për t’u lidhur dhe ndërvepruar me botën. Në këtë mënyrë, duket se ai e ka përvetësuar mirë teknologjinë.

“Ai është kaq i vogël, ai është kaq i lezetshëm,” tha Madhu Kumar për WNBC. “Ne po qeshnim që ai porosiste të gjitha këto gjëra,” shtoi ajo.

Continue Reading

Argëtim

Në -2 temperatura me tupana shkon ti merr paratë që i fitoi në bastore (Video)

Published

on

Në minus dy gradë mbrëmë në Nish një djalë i cili është marrë me sport ka nxjerrë banorët në qendër në rrugë, raporton portali “A1on”.

Ai ecte me trumpetistë në pjesën e këmbësorëve të rrugës Obrenoviваeva. E priste fitimin me duar të ngritura dhe në çdo hap njerëzit dilnin nga kafenetë dhe banesat për ta uruar.

Trumbetistët e dërguan në bastoren, e cila është në fund të pjesës së këmbësorëve të rrugës Obrenoviваeva, shkruan A1on.mk.

“Ai eshtë marrë me sport që ne të argëtohemi”, na thanë trumbetistët pasi djali hyri në bastore.

Continue Reading

Aktuale