Connect with us

Argëtim

Pse e lëmë personin që duam?

Published

on

Dashuria është një ndjenjë e bukur por ndonjëherë mund të jetë shkatërruese. Jo gjithmonë ideja që krijojmë për një person korrespondon me realitetin dhe kjo mund të vë në rrezik marrëdhënien

“Ne të gjithë besojmë se duam dikë për atë që është, në realitet, përmes tij, ne duam idenë e dashurisë”. Ky citim i Guillaume Musso krijon idenë e dinamikës së dashurisë perfekte.

Ndonjëherë ne takojmë një mashkull që përputhet në mënyrë të përsosur me pritjet tona. E shohim të ardhmen përmes syve të tij dhe menjëherë imagjinojmë që marrëdhënia jonë do të zgjasë përgjithmonë. Por sa më shumë kohë kalon, aq më shumë kuptojmë se kjo lumturi ishte vetëm iluzionale.

Megjithëse dashuria është ndjenja më fisnike që mund të ekzistojë në tokë, ajo mund të jetë shkatërruese. Në fakt, mund të ngjallë aq shumë eksitim dhe gëzim sa trishtim dhe hidhërim.

Shumica e grave e kanë provuar këtë ambivalencë karakteristike emocionale gjatë martesës: “E urrej aq sa e dua”, “Më fyen por nuk mund ta imagjinoj jetën time pa të”, “Prania e tij më bën të ndihem mirë, por karakteri i tij më bën të vuaj ”, janë të gjitha fraza që shpesh i dëgjojmë të përsëritura nga njerëz të dashuruar por jo të lumtur.

Kur marrëdhëniet nuk na japin kënaqësi, ndërprerja mbetet opsioni i vetëm, megjithatë, nuk është gjithmonë e lehtë të kuptohet se kur është koha për t’i dhënë fund, pasi nuk është e lehtë të largohesh nga partneri.

Dashuria, faji dhe frika janë tre faktorët kryesorë që e ndalojnë një person t’i jap fund një marrëdhënieje edhe të dhimbshme. Sipas Maryse Vaillant, psikologe, ajo që e bën një person të qëndrojë në një lidhje edhe nëse ajo nuk është i kënaqur është frika e përballjes me një boshllëk që do të rigjenerojë disa dëmtime të hershme të fëmijërisë.

Kur duhet t’i jepet fund një marrëdhënieje me njeriun që duam?

Disa gra durojnë shumë gjëra për hir të dashurisë. Fatkeqësisht, teprimi i tyre, i kufizon ato në një marrëdhënie toksike, e cila rezulton në një marrëdhënie që dëmton zhvillimin e tyre personal dhe i shkatërron ata emocionalisht. Ndonjëherë mbyllja e një marrëdhënieje mund të shpëtojë jetë dhe të lejojë një grua t’u jap fund vuajtjeve të saj dhe të jetojë e lumtur në të ardhmen.

Shenjat që tregojnë se ka ardhur koha të ndaheni nga partneri edhe nëse e doni atë:

Ju nuk mund t’i besoni më

Besimi është shtylla e një marrëdhënieje të suksesshme. Nëse jeni me një burrë që lë dyshime mbi ju, i cili kontrollon telefonin tuaj, i cili nuk ju duket i sinqertë kur flet me ju, nuk mund të vazhdoni me atë. Në fakt, nuk duhet të monitoroni vazhdimisht tjetrin, të lexoni mesazhet dhe postat e tij elektronike dhe të kontrolloni deklaratat e tij. Nëse po, nuk keni asgjë për të ndarë së bashku.

Ju mendoni se nuk komunikoni në mënyrë efektive

Çelësi i dytë për të mbajtur një marrëdhënie: komunikimi. Nëse keni përshtypjen se diskutimet tuaja janë të padobishme, se gjithmonë i thoni vetes të njëjtat gjëra pa arritur asnjëherë një pikë, se nuk dëgjon dhe se edhe nëse përpiqesh shumë nuk e kupton, është koha ta braktisësh këtë njeri.

Ju mendoni se keni sakrifikuar shumë gjëra

Në përgjithësi, të gjithë bëjmë sakrifica në një marrëdhënie. Prandaj, ndonjëherë mund të vendosim të heqim dorë nga një darkë me miqtë për të qëndruar me bashkëshortin tonë ose edhe më keq të vendosim të mos ndjekim palestrën sepse krijon hapësirë për diskutim. Kur partneri na nxit të braktisim aktivitetet që duam dhe të heqim dorë nga disa persona për të, është e qartë se nuk është i duhuri.

Marrëdhënia juaj është e paqëndrueshme

Disa njerëz kanë marrëdhënie të paqëndrueshme, të karakterizuara nga ndarje dhe takime. Edhe pse kjo shmang rutinën e marrëdhënies në çift, nuk është një sjellje e përshtatshme. Në fakt, partnerët duhet të tregojnë pjekuri dhe të kërkojnë stabilitet për të përparuar në një marrëdhënie harmonike. Një marrëdhënie mund të përkufizohet si e suksesshme kur na bën të ndjehemi mirë.

Ju nuk keni të njëjtat vlera

Një çift duhet të ketë parime të përbashkëta për të lëvizur në të njëjtin drejtim dhe për të hyrë në marrëdhënie në një afat të gjatë. Nëse ju dhe partneri juaj keni ide të kundërta, ka shumë gjasa që të krijohet më shumë tension sesa momente gëzimi në çift.

Bëni dy rrugë të ndryshme

Le të marrim një shembull praktik. Mund të ndodhë që të marrim një promovim në punë dhe të ndjehemi plotësisht të kënaqur për këtë, në të njëjtën kohë ndiejmë një trishtim të caktuar të brendshëm sepse tashmë e dimë që kjo do të paraqesë një problem për çiftin sepse partneri nuk është dakord me rritjen e numrit të udhëtimeve të punës Një person i dashuruar nuk ju pengon nga frika se mos ju humb, por ju shtyn të lartësoni veten gjithnjë e më shumë.

Ju ndjeheni të lodhur

Nëse mendoni se keni dhënë shumë dhe përkundër kësaj nuk ka ndodhur ndonjë ndryshim pozitiv, kjo ndodh sepse nuk keni më forcë për të luftuar. Në fakt, të ndjeheni të lodhur nga sjellja e të tjerëve duhet t’ju bëjnë të ndryshoni kursin dhe të kujdeseni për veten tuaj, këshillon revistapsikologji.

Ju vuani dhunë fizike ose emocionale

Nëse i nënshtroheni rrahjeve, fyerjeve, kërcënimeve ose sjelljeve që ju bëjnë të ndjeheni keq, është koha që t’i jepni fund kësaj marrëdhënie. Ju meritoni shumë më tepër se kjo dhe meritoni të takoni dashurinë e vërtetë.

Continue Reading

Argëtim

Jetoi 10 vjet në një pyll për t’i ikur gruas: Tani jam i lumtur

Published

on

Nuk duronte dot më të kontrollohej nga gruaja dhe të kishte një jetë që nuk donte ta jetonte më. Kështu, ka vendosur, të largohej dhe të banonte në një pyll, ku qëndroi për 10 vjet.

Një vendim ekstrem ai i kopshtarit britanik Malcolm Applegate. Pasi ka fjetur në pyje gjatë gjithë kësaj kohe, ka vendosur të kthehet në Londër, por jo tek bashkëshortja. Tani jeton në një shtëpi me tavan në një qendër sociale dhe është i lumtur, transmeton lajmi.net.

Sapo u kthye, Malcolm ka dashur t’ia tregojë historinë motrës së tij, e cila nuk e kishte parë për 10 vjet dhe që besonte se kishte vdekur.

Një histori e pabesueshme, e publikuar nga mediat angleze dhe që ka bërë shumë bujë. “Para se të bëhesha një anëtar i ‘Emmaus Greenwich’, kam qenë një kopshtar në Farnborough për 25 vjet të lumtura. Më pëlqente shumë puna që bëja, sikundër edhe tani. Pastaj u martova…”.

“Që atëherë jeta ime u bë gjithnjë e më e trishto, – vazhdon rrëfimin e tij. – Sa më shumë punoja, aq më tepër bashkëshortja ime inatosej. Nuk duronte dot të më shikonte jashtë shtëpisë. Por nuk pranova dhe u largova nga shtëpia”.

“Nuk i thashë askujt, – kujton ai, duke menduar largimin, – as familjes sime. U largova për 10 vjet, duke qëndruar në një pyll pranë Kingston. Ai vend u bë shtëpia ime. Punoja si kopshtar në një qendër për të moshuarit aty pranë. Më pëlqente shumë jeta ime. Pastaj, përmes një miku, mësova për shoqatën “Emmaus”. Shkova atje për një intervistë dhe u transferova, duke u strehuar menjëherë”.

Tani Malcolm i dedikohet me përkushtim punës. Ka gjetur lumturinë, siç deklaron ai vetë: “Jeta ime ka sërish një kuptim”. /Lajmi.net/

Continue Reading

Argëtim

Serbët dhe maqedonasit heqin dorë nga nuset shqiptare, në Rusi gjejnë me çmim “më të lirë”

Published

on

Vite me radhë, në Serbi dhe në Maqedoninë e Veriut është bë “modë” që serbët dhe maqedonasit të cilët nuk mund të gjejnë nuse në vendin e tyre, kërkojnë nuse në Shqipëri.

Përveç se modë, kjo ishte shndërruar edhe në biznes nga i cili përfitonin edhe “mësitët”, por edhe familjet e vajzave. Për një kompensim të caktuar parash, vajza nga familje të varfëra në Shqipëri, pranonin të martoheshin me serbë dhe maqedonas që jetojnë në fshatra ku

Bëhej fjalë për “dhëndurrë” që merren me bujqësi dhe blegtori dhe që kishin kaluar moshën e rinisë duke mbetur beqarë, tranmseton Zhurnal.

Tani situate ka ndryshuar. Sipas mediumeve serbe, shumë dhëndurrëve të atjeshëm në moshë të shkuar “kisemti” u ka dalë në Rusi.

Në shkrimet me titull “Blerja e nuseve shqipare nuk ëhstë më në modë, në skenë paraqiten ruset”, mediumet serbe shkruajnë se ndërmjetësuest kanë gjetur një hapësirë të re për biznesin e tyre, sepse në Rusi “tregu” i femrave është edhe më “i lirë” se në Shqpëri.

Përveë kësaj, serbët dhe maqedonasit konsiderohen më të afërt me rusët se me shqiptarët, kështu që edhe përskaj distancës më të largët me Rusinë, megjithatë preferojnë nuset e atjshme.

Çimi mesatar i shkuesisë për një nuse nga Rusia është 1.000 euro, kurse nëse dhëndrri dëshin nusja të jetë 5-6 vite më e re, atëherë duhet të paguajnë shkuesinë rreth 1.500 euro.

Edhe vajzat nga Rusia janë shprehur më të gatshme të martohen me serbë, se sa me gjermanë dhe holandezë.

Continue Reading

Argëtim

Shitet Golf 2-shi që ka të kaluara vetëm 30 mijë km për 30 vjet

Published

on

By

Shitet Golf 2-shi që ka të kaluara vetëm 30 mijë km për 30 vjet

Golf 2-shi nuk është i popullarizuar vetëm në vendin tonë.

Së fundmi, në Gjermani është shitur një Volkswagen Golf II shumë i ruajtur, transmeton lajmi.net.

Ai është prodhuar në vitin 1989 dhe që nga atëherë i ka të kaluara vetëm 30,874 kilometra

Pronari i këtij Golfi nga qyteti Morlenbach, Gjermani, ka sqaruar se pronari i mëparshëm ka qenë një i moshuar i lindur më 1929 i cili veturën e ka servisuar rregullisht dhe nuk e ka vozitur asnjëherë gjatë dimrit.

Ky Golf 2-sh është shumë i ruajtur dhe ka goma origjinale, nuk ka ndonjë gërvishtje në eksterier e aspak ndryshk. Po ashtu, edhe interieri është shumë i ruajtur, nuk ka asnjë dëmtim

Gjithashtu, këtë Golf 2-sh 30-vjeçar e bën më të vlefshëm paketa GL që e ka, ndërsa nën kofano ka motorin benzinë 1.8-litër me kapacitet prej 90 kuajfuqi në kombinim me marshin manual me 5 shpejtësi.

Continue Reading

Aktuale