Connect with us

Lajme

“Mbjellin 7 fidanë e bëjnë filma”, debat mes Shilegovit dhe qytetarit

Published

on

Në oborrin e Fakultetit të Arkitekturës u mbollën 7 fidanë. Ndonëse dy prej fidanëve i kishin lënë pa mbuluar, me qëllim që dheun t’ia hedhë kreu i Qytetit Petre Shilegov, ai tha se nuk është i kalibruar për një gjë të tillë.

“Unë nuk jam kryetari që do të kap lopata dhe të prej shirita apo të vesh çizmet e verdha për çdo aktivitet që bëhet në territorin e Qytetit. Puna ime është që kryeqytetin ta organizoj që të jetë funksional dhe i përgjegjshëm, praktikisht të kemi reagime të shpejta dhe kjo po ndodh tani”- pohoi Petre Shilegov, Kryetar i Qytetit të Shkupit.

Por, me të mbaruar ky aktivitet, një qytetar u ndal për ta pyetur diçka kryetarin Shilegov.

“Të uroj ditë të mirë, faleminderit shumë?

Aaa ashtu, sërish do të vijnë zgjedhjet!

Asnjëherë më mos më voto, nuk ke problem qofsh shëndosh e mirë.

Me fjalë je super a në realitet nuk ka asgjë.”

Ai tregoi se e pyeti nëse ka mbaruar të gjitha punët tjera, që u erdhi radha të promovohen 7 fidanë në këtë park të vogël.

“Për 7 fidanë kaq shumë kamera? Bëjnë filma, nga ta di unë çka duan të bëjnë. Mendojnë se populli ju beson me këto, me 7 fidanë nuk bëhet gjë. Ku janë autobusët? Ku është gazifikimi që e premtonte? Urat? 300 gjëra kanë premtuar asgjë nuk është bërë! Klientelizmi dhe personat që mendojnë se mbështesin një strukturë të caktuar politike vetëm që të punësohen dhe kanë mbi 50 vjet… Nuk kërkoj punësim unë jam në pension! …mua as që më interesojnë.”

Kreu i Qytetit të Shkupit tha se kjo nuk është e tëra, meqë gjatë kësaj vjeshte kanë mbjellur mbi 7 mijë fidanë në të gjithë territorin e Kryeqytetit.

A. Qaili – ALSAT

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti nga ASH-ja: Ti japim zë rinisë të ua kthejmë dinjitetin, për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë

Published

on

By

Ilire Dauti nga ASH-ja: Ti japim zë rinisë të ua kthejmë dinjitetin, për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë

Deputetja e Aleancës për Shqiptarër, Ilire Dauti në vazhdën e mesazheve të eksponentëve të ASH-së u është drejtuar qytetarëve të Tetovës se vota për rinistët është votë që të jemi nga të ururarit dhe nga meritorët për çdo të ri më pak të larguar, ti inkurajojme e tua kthejme shpresën. Ta shprehim pakënaqësinë tonë ndaj fenomeneve devijante me votë për rininë për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë, shkruan Top24.

“Besimi i juaj i dhënë si deputete e zonës ishte mundësi që të ua kthej me punë në kuvend. Aty pra ku të gjithë që duhet të jenë në anën tuaj, ku ne kërkojmë ndryshime ligjore apo mjete nga buxheti janë në anën e gabuar. Ju pa dyshim meritoni jetë të dinjitetshme sikurse që mijra qytetarë që meritonin shtetësinë që sot falë ndryshimeve ligjore dhe presionit për zbatim korekt të ligjit e kanë marrë apo janë duke e marë.

Uratat e tyre të shumta para se të vlejnë per ne, janë për ju që na besuat. Kësaj here ju drejtohem për të kërkuar që besimi i juaj të jupet të rinjëve, që të jemi nga të ururarit dhe nga meritorët për çdo të ri më pak të larguar, ti inkurajojme e tua kthejme shpresën. Ta shprehim pakënaqësinë tonë ndaj fenomeneve devijante me votë për rininë për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë, sepse fundja shprehja e pakënaqësisë është hapi parë drejt përparimit të një invidi apo populli” tha Ilire Dauti përcjellë Top24.

Continue Reading

Lajme

Abdulla Osmani Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË

Published

on

By

Abdulla Osmani Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË

Bartësi i listës për këshilltarë nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Abdulla Osmani përmes një videomesazhi u është drejtuar Tetovarëve duke kërkuar që ti japin Zë Rinisë dhe ta kthejmë dinjitetin në qytetin tonë, shkruan Top24.

“Të dashur bashkëqytetarë, Tetova jonë e lënë në haresë ka nevoj për ide të reja, e për ekositem inovativ, Tetova jonë ka nevoj për teatër për fëmijët dhe për qendër rinore ku të rinjtë do zhvillojnë aftlsitë e tyre. Tetova ka nevojë për një strehimore për qentë endacak dhe trajtim e kujdes human. Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË voto shtatë” tha Abdulla Osmani, përcjellë Top24.

Continue Reading

Lajme

Vjollcë Berisha; Aftësitë e të rinjëve duhet artikuluar në vendin e lindjes e jo rrugëve të botës, andaj Jepi zë Rinisë

Published

on

By

Vjollcë Berisha; Aftësitë e të rinjëve duhet artikuluar në vendin e lindjes e jo rrugëve të botës, andaj Jepi zë Rinisë

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, profesoresha Vjollcë Berisha në pak ditë para ditës së zgjedhjeve ka zgjedhur që bashkëvendasve të saj të ju drejtohet me pak fjalë e shumë domethënie, shkruan Top24.

Profesoresha Berisha ka kërkuar Tetovarëve që ti japin zë rinisë pasi ata kanë dije, energji dhe kanë sfiduar të gjithë dhe se aftësitë e tyre duhet të artikulohen në vendlindje dhe jo rrugëve të botës.

“Rinia jonë është me Aleancën për Shqiptarët, me ç’do gjë që realisht i nevojitet qytetit tonë. Ata janë më të mirët, kanë dijen, kanë energjinë, kanë vrrullin e moshës për ti bërë më së miri gjërat. Unë besoj fort tek ata, besoni edhe ju. Ata na kanë sfiduar të gjithëve, aftësitë e tyre duhet artikuluar në vendin e tyre të lindjes e jo rrugëve të botës, andaj votoni, shtatë jepni Zë rinisë” tha sekretari i ASH-së, Vjollcë Berisha përcjellë Top24.

Continue Reading

Aktuale