Connect with us

Lajme

Mamuti pyet Zaevin: A do hetohet pasuria e Musa Xhaferit, Bujar Osmanit, Teuta Arifit

Published

on

Altrim Mamuti, kryetari i degës së Aleancës për Shqiptarët në Tetovë, ka reaguar sot në lidhje me ngecjen e siç thotë ai, reformave në gjyqësi.

Reagimin po e përcjellim të plotë më poshtë.

Ditë më parë, ishim dëshmitarë të një prononcimi të vetë kryeministrit Zoran Zaev, i cili flet për korrupsion në gjyqësor, keqpërdorimin e gjyqësorit për interesa meskine politike, dhe të Qeverisë, edhe pse ai vetë nuk e përmend këtë realitet. Por, si duket dy vjet e gjysmë pas qeverisjes në vendin tonë, kryeministrit i është kujtuar se duhet të shoshitje në gjyqësor dhe në institucionet tjera ku dyshohet për keqpërdorim, por kjo lloj shoshitje apo veting, të bëhet jo vetëm me faktor të vendit por edhe ndërkombëtar.

I nderuar kryeministër, ASH ka kohë që e kërkon këtë, por e luajtët të shurdhrin ndaj kërkesave tona, me siguri derisa këtë ua kërkuan edhe ndërkombëtarët.

Në këtë prononcim të tijin, kryeministri Zoran Zaev thotë se, citoj:

“Gjyqësorin patjetër duhet ta pastrojmë nga gjykatës dhe prokuror të korruptuar”.

Zoti kryeministër, po a nuk drejtoni ju Ministrinë e drejtësisë, dhe përse këtë spastrim nuk e keni bë deri tani, por pritet të shpallen zgjedhjet, pastaj të veproni?!

Më këtë të popullatë e dashur, kuptojmë qartë se, Zoran Zaev dhe vasalët e tij BDI, pasi nuk lan gjë pa keqpërdor, më në fund, edhe këtë gjoja se pastrim të gjyqësorit, duan ta bëjnë se për ta bërë gjyqësorin si duhet, por për të fituar pikë politike.

I Ndëruar Kryeministër, si ASH, kemi disa pyetje, që presim të na përgjigjeni publikisht.

Në prononcimin tuaj thoni se, komisioni për anti korrupsion ka filluar hetime mbi pasurit e politikanëve, duke filluar nga Ju. Ne ju pyesim, a do vlej ky hetim edhe për pjesëtarët e BDI-së, apo edhe kësaj radhe do i kurseni sepse ju duhet si partner në Qeveri?

Andaj, po ju pyesim direkt:

1. A do të hetohet pasuria e Musa Xhaferit dhe Bujar Osmanit, që i dëgjuam nëpër “bomba” se kanë keqpërdorur postin në gjitha anët, njëri duke qenë zv kryeministër, dhe tjetri duke qenë Ministër i Shëndetësisë, dhe ku dyshohet për qindra mijëra euro të keqpërdorura?

2. A do hetohet pasuria e Teauta Arifit, e cila vite me radhë po apostrofohet për keqpërdorim të postit dhe askush asnjë hetim ndaj saj nuk ka ngritur>

3. A do bëhen transparente këto hetime që ta dij çdo qytetar se ku kanë përfunduar paratë e tyre, apo sërish do i publikoni sikurse “bombat” vetëm ata që ju konvenojnë, ndërsa për ata që ju duhen në koalicion ti fshihni dhe heshtni.

4. Dhe në fund, kryeministër, gjyqësori ka bërë keqpërdorime duke qenë i mbrojtur nga politika, a mendoni se këto hetime, apo ky VETING, duhet të fillojë nga Ju, partia juaj, Ali Ahmeti dhe partia e tij, dhe më pastaj të shkoni të kërkoni fajin diku tjetër, si alibi për ta fshehur të vërtetën.

Të nderuar banorë të vendit tim, përgjigja më e mirë për këto keqpërdorime që janë bërë dhe vazhdojnë të bëhen nga kjo Qeveri, ndërsa shqiptarët kanë mungesë të bukës së gojës dhe për pasojë marrin rrugën e mërgimit, do bëhen edhe në të ardhmen, por ASH nuk do lejoj më këto keqpërdorime, dhe nda prilli i vitit që vjen, kjo qeveri do shkoj në histori dhe atëherë, pra vetëm atëherë, do mund të bëhet një veting si duhet dhe pa ndikime politke.

Një gjë ju premtojmë, se vetingu apo kontrolli i thellë i keqpërdoruesve, do të fillojë nga politika dhe do përfundojë deri tek administratorët, por jo në kohë fushate parazgjedhore dhe jo për pikë politike, siç e bën kjo Qeveri.

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti nga ASH-ja: Ti japim zë rinisë të ua kthejmë dinjitetin, për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë

Published

on

By

Ilire Dauti nga ASH-ja: Ti japim zë rinisë të ua kthejmë dinjitetin, për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë

Deputetja e Aleancës për Shqiptarër, Ilire Dauti në vazhdën e mesazheve të eksponentëve të ASH-së u është drejtuar qytetarëve të Tetovës se vota për rinistët është votë që të jemi nga të ururarit dhe nga meritorët për çdo të ri më pak të larguar, ti inkurajojme e tua kthejme shpresën. Ta shprehim pakënaqësinë tonë ndaj fenomeneve devijante me votë për rininë për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë, shkruan Top24.

“Besimi i juaj i dhënë si deputete e zonës ishte mundësi që të ua kthej me punë në kuvend. Aty pra ku të gjithë që duhet të jenë në anën tuaj, ku ne kërkojmë ndryshime ligjore apo mjete nga buxheti janë në anën e gabuar. Ju pa dyshim meritoni jetë të dinjitetshme sikurse që mijra qytetarë që meritonin shtetësinë që sot falë ndryshimeve ligjore dhe presionit për zbatim korekt të ligjit e kanë marrë apo janë duke e marë.

Uratat e tyre të shumta para se të vlejnë per ne, janë për ju që na besuat. Kësaj here ju drejtohem për të kërkuar që besimi i juaj të jupet të rinjëve, që të jemi nga të ururarit dhe nga meritorët për çdo të ri më pak të larguar, ti inkurajojme e tua kthejme shpresën. Ta shprehim pakënaqësinë tonë ndaj fenomeneve devijante me votë për rininë për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë, sepse fundja shprehja e pakënaqësisë është hapi parë drejt përparimit të një invidi apo populli” tha Ilire Dauti përcjellë Top24.

Continue Reading

Lajme

Abdulla Osmani Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË

Published

on

By

Abdulla Osmani Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË

Bartësi i listës për këshilltarë nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Abdulla Osmani përmes një videomesazhi u është drejtuar Tetovarëve duke kërkuar që ti japin Zë Rinisë dhe ta kthejmë dinjitetin në qytetin tonë, shkruan Top24.

“Të dashur bashkëqytetarë, Tetova jonë e lënë në haresë ka nevoj për ide të reja, e për ekositem inovativ, Tetova jonë ka nevoj për teatër për fëmijët dhe për qendër rinore ku të rinjtë do zhvillojnë aftlsitë e tyre. Tetova ka nevojë për një strehimore për qentë endacak dhe trajtim e kujdes human. Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË voto shtatë” tha Abdulla Osmani, përcjellë Top24.

Continue Reading

Lajme

Vjollcë Berisha; Aftësitë e të rinjëve duhet artikuluar në vendin e lindjes e jo rrugëve të botës, andaj Jepi zë Rinisë

Published

on

By

Vjollcë Berisha; Aftësitë e të rinjëve duhet artikuluar në vendin e lindjes e jo rrugëve të botës, andaj Jepi zë Rinisë

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, profesoresha Vjollcë Berisha në pak ditë para ditës së zgjedhjeve ka zgjedhur që bashkëvendasve të saj të ju drejtohet me pak fjalë e shumë domethënie, shkruan Top24.

Profesoresha Berisha ka kërkuar Tetovarëve që ti japin zë rinisë pasi ata kanë dije, energji dhe kanë sfiduar të gjithë dhe se aftësitë e tyre duhet të artikulohen në vendlindje dhe jo rrugëve të botës.

“Rinia jonë është me Aleancën për Shqiptarët, me ç’do gjë që realisht i nevojitet qytetit tonë. Ata janë më të mirët, kanë dijen, kanë energjinë, kanë vrrullin e moshës për ti bërë më së miri gjërat. Unë besoj fort tek ata, besoni edhe ju. Ata na kanë sfiduar të gjithëve, aftësitë e tyre duhet artikuluar në vendin e tyre të lindjes e jo rrugëve të botës, andaj votoni, shtatë jepni Zë rinisë” tha sekretari i ASH-së, Vjollcë Berisha përcjellë Top24.

Continue Reading

Aktuale