Connect with us

Shëndeti

Hudhër dhe lëng portokalli? Kombinim gjenial!

Published

on

Hudhra është një nga thesaret më të mrekullueshëm të nëntokës.

Që në lashtësi, hudhra është përdorur për shërimin dhe trajtimin e shumë sëmundjeve të ndryshme, AgroWeb.org.

Vlerat e saj njihen gjërësisht nga shumë vende të botës që i përmbahen praktikave të mjekësisë popullore, sipas të cilave, hudhra është ajo që frikëson sëmundjet.

Përdorimet e saj janë të panumërta, madje gjatë Luftës së Dytë Botërore, ushtarët rusë shëronin plagët me hudhër si pasojë e mungesës së penicilinës.

Hudhra është e mirë kundër infeksioneve për uljen e kolesterolit, tensionit të gjakut dhe për përmirësimin e qarkullimit të tij.

Hudhra është e pasur me antioksidantë, minerale dhe vitamina, veçanërisht vitaminën B e cila ndihmon në zgjerimin e enëve të gjakut dhe lehtësimin e qarkullimit të tij.

Ajo pranohet gjërësisht si një prej ushqimeve më të shëndetshme për zemrën.

 

Hudhër Dhe Lëng Portokalli Për Qarkullimin e Gjakut

Hudhra mund të kombinohet me lëngun e portokallit për të përmirësuar qarkullimin e gjakut.

Lëngu i portokallit është i pasur me vitaminë C dhe fibër, dy ushqyes të rëndësishëm për enët e gjakut dhe zgjerimin e tyre.

 

Për të përfituar një kurë të mirë për qarkullimin e gjakut ju nevojiten:
2 thelpinj hudhre,
5 portokalle

Përgatitja:

Shtypni thelbinjtë e hudhrës për të lehtësuar çlirimin e alicinës.

Alicina pengon rritjen e qelizave kancerogjene dhe është përbërësi aktiv më i rëndësishëm i hudhrës.

Shtrydhni portokallet dhe lëngun pëziejeni me dy thelpinjtë e shtypur të hudhrës.

Nëse ju bezdis prania e hudhrave të plota mund t’i kaloni ato në mikser bashkë me lëngun e portokallit.

Kjo kurë duhet konsumuar çdo mëngjes me stomak bosh për minimalisht dy javë.

Portokallet dhe hudhra do të ushqejnë gjakun, do të mbajnë enët e gjakut në formë të shkëlqyer dhe do të përmirësojnë ndjeshëm qarkullimin e gjakut.

 

Sasia e Këshilluar e Hudhrës Për Konsum Ditor

Ekspertët sugjerojnë se sasia e lejuar ditore e hudhrës varet nga forma e produktit.

Për shembull nëse ju pëlqen hudhra e freskët nuk duhet të konsumoni më shumë se 5 gramë.

Nëse preferoni ekstraktin e saj, duhet të merrni një sasi prej 600- 1200 miligramë në ditë dhe jo më tepër.

Continue Reading

Shëndeti

OBSH: Kufizimet e udhëtimit dhe provat e vaksinimit nuk nevojiten më

Published

on

Ndalimet ndërkombëtare të udhëtimit duhet të lehtësohen ose të hiqen krejtësisht. Sipas rekomandimeve të fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

OBSH ka publikuar një deklaratë nga takimi më i fundit i Komitetit të Emergjencave këtë javë – i dhjeti i tij që nga fillimi i pandemisë – duke diskutuar efikasitetin e ndalimeve të përgjithshme të udhëtimit dhe nëse ato duhet të anulohen.

Ndalimet e udhëtimit “nuk janë efektive në shtypjen e përhapjes ndërkombëtare (siç tregohet qartë nga përvoja e Omicron)”, thuhet në të. Si rezultat, këshilla e re është që të “heqin ose lehtësojnë ndalimet e trafikut ndërkombëtar, pasi ato nuk ofrojnë vlerë të shtuar dhe vazhdojnë të kontribuojnë në stresin ekonomik dhe social” të disa vendeve.

Në vend të ndalimeve të udhëtimit, thuhet se duhet të ketë “masa udhëtimi” për të kontrolluar përhapjen e virusit. Shfaqja e statusit tuaj të vaksinimit ose dëshmia e një testi negativ në kufi ka qenë normë për muajt e fundit ndërsa ne përpiqemi të ringjallim industrinë tonë të udhëtimit, shkruan scan.

Por tani OBSH po pretendon se kjo kërkesë mund të mos jetë më “rruga e vetme” drejt udhëtimit ndërkombëtar. Ajo rekomandon një “qasje të bazuar në rrezik” në vend të kësaj e cila do të përfshinte “heqjen ose modifikimin e masave, të tilla si testimi dhe/ose kërkesat e karantinës, kur është e përshtatshme”.

Continue Reading

Shëndeti

OBSH paralajmëron se Omicron nuk do të jetë varianti i fundit

Published

on

Një zyrtare e lartë e Organizatës Botërore të Shëndetësisë paralajmëroi shtetet që mendojnë se kishin kaluar më të keqen e Covid-19 pasi shkalla e infeksionit u ul pas variantit Omicron.

Maria van Kerkhove, duke folur me Sophie Raworth në BBC One, tha: “Ju mund të jeni jashtë valës së fundit të Omicron. Në shumë vende si Britania e Madhe, që ka një nivel të lartë të imunitetit të popullsisë nga infeksioni dhe përhapja e vaksinave, do të shihni një ndryshim në vazhdim. Jeni në një fazë tjetër të pandemisë.”

“[Megjithatë] nga 10 miliardë doza vaksinash që janë administruar deri më sot, ka ende 3 miliardë njerëz që presin dozën e parë. Ne kemi ende një popullsi shumë të ndjeshme, edhe nëse ka disa shtete që kanë bërë hapa para, pjesa tjetër e botës jo. Është një çështje globale, duhet ta trajtojmë me zgjidhje globale.”

Ajo shtoi: “Nuk do të përfundojë [pandemia] me këtë valë të fundit të Omicron dhe nuk është varianti i fundit për të cilin do të dëgjoni të flasim”.

Continue Reading

Shëndeti

4 arsye pse mund të ndiheni të përgjumur gjatë ditës

Published

on

A ndiheni të lodhur në mëngjes, edhe kur keni fjetur mjaftueshëm gjatë natës? Nëse ju ndodh shpesh ndoshta ka një shpjegim të thjeshtë nuk bëni gjumë të mirë. Gjumi jo i mirë mund të dëmtojë tretjen, nivelin e sheqerit në gjak, të përkeqësojë humorin të shkaktojë dhimbje koke.

Në këtë artikull janë disa arsye që ju shkaktojnë gjendjen e përgjumur.

Të ngrënit shumë afër kohës së gjumit

Studimet kanë treguar se ngrënia e ushqimit në orët e vona të natës mund të ngadalësojë tretjen dhe metabolizmin, gjë që çon në përgjumje, refluks acidi dhe shtim në peshë.

Caktoni një orar të përshtatshëm për darkën të paktën 3-4 orë para gjumit.

Përdorimi i pajisjeve elektronike para gjumit

Ekspozimi ndaj dritës blu prish gjumin sepse bllokon një hormon të quajtur “Melatonin” i cili është përgjegjës për gjendjen e përgjumur. Drita blu ose drita natyrale mund të ndikojnë në këtë gjendje që ndryshe quhet “ritmi cirkadian”. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të mos përdorni pajisje elektronike si telefon, laptop, TV të paktën 1 orë para gjumit.

Stërvitje intensive gjatë natës

Stërvitjet me intensitet të lartë ose energjike mund të stimulojnë sistemin tuaj nervor duke liruar adrenalinën dhe duke mos lënë kohë që temperatura e trupit të ftohet. Kjo mund të vonojë gjumin për shumicën e njerëzve. Nëse bëni pjesë në këtë kategori, është mirë që të shmangni stërvitjet të paktën 1-2 orë para gjumit. Shëtitjet e relaksuara ose joga e butë janë opsione më të mira nëse doni të jeni në lëvizje.

Konsumimi i alkoolit

Alkooli në sasi të vogla ka efekte qetësuese, por konsumimi i tepërt shkakton cilësi të dobët të gjumit. Konsumimi i alkoolit shumë afër kohës së gjumit gjithashtu rrit rrezikun e apneas së gjumit me 25%. Njerëzit me apnea të gjumit janë të prirur të jenë gërhitës gjatë natës.

Përveç këtyre gjërave, gjumi i mirë i natës ndikohet edhe nga ajo që bëni kur jeni zgjuar. Sigurohuni që të keni një mënyrë jetese aktive dhe të merrni pak dritë dielli në mëngjes.

Kafeina pas orës 15:00 duhet të shmanget për ata që vuajnë nga apnea e gjumit dhe pagjumësia. Përdorimi i disa produkteve si vajrat esencialë të livandës, çaji i kamomilit dhe suplementet e magnezit ose melatoninës mund të jenë të dobishme për çrregullimet e rënda të gjumit, por jo zgjidhja kryesore.

Continue Reading

Aktuale