Connect with us

Teknologji

Vetura e parë fluturuese debuton në Miami (FOTO)

Published

on

Makina e parë në botë që mund të fluturojë dhe të vozitet ‘me një shpejtësi të lartë prej 321 km në orë në ajër dhe 160 km në orë në tokë’ do të zbulohet në Miami me një kosto prej 599,000 dollarësh.

Ka qenë mbi një shekull në pritje, por ‘makina e parë fluturuese në botë’ është vendosur të bëjë debutimin e saj në SHBA sonte në Florida, transmeton lajmi.net.

Automjeti i quajtur Pioneer Personal Air Landing, ose PAL-V, është i pajisur me helikë të mbërthyer dhe të pasme dhe mund të fluturojë deri në 3.81 km lartësi.

Ai përdor benzinë të automobilave dhe kryeson shpejtësinë 200 milje në orë në ajër dhe 100 milje në orë në tokë.

Makina e prodhuar në Holandë është tashmë në prodhim dhe dërgesa e parë nga gjithsej 70 sosh deri më tash të bëra, pritet të jetë në vitin 2021.

Pioneer Personal Air Landing ka dy ulëse me dhe një motor me katër cilindra që sigurojnë 230 kuaj fuqi.

Automjeti konvertohet nga një makinë me tre rrota në një xhirokopter në vetëm 10 minuta, dhe përshpejton nga 0 deri në 100 km në orë për vetëm 8 sekonda.

Është prodhuar nga fibra karboni, titani, dhe alumini dhe peshon 1.500 kilogramë, dhe kërkon një pistë prej 540 metrash për ngritje dhe vetëm 100 metra për ulje. Po ashtu, është i pajisur me një sistem vozitjeje të ngjashëm me atë të motoçikletës.

Continue Reading

Teknologji

A do të paguanit? Instagrami mund të bëhet me pagesë

Published

on

A do të paguanit për të parë foto dhe video në Instagram? Pronari i platformës mendon që edhe mund ta bëni.

Meta, kompania mëmë e Instagramit, ka planifikuar një program pilot që do të lejojë një grup të vogël përdoruesish që të ofrojë abonime me pagesë për materiale ekskluzive për video “live” dhe “story”.

Përdoruesit mund të kërkojnë një pagesë minimale, duke filluar nga 99 cent, e deri në 100 dollarë në muaj. Për fillim, të gjitha paratë do t’i merrnin autorët e materialit, por Meta, që gjithashtu ka në pronësi edhe Facebookun, do të nisë të marrë pjesën e vet, duke nisur nga viti i ardhshëm.

Pronari i Meta-s, Mark Zuckerberg, thotë se kompania nuk do t’u ndalë krijuesve më shumë se 30%.

Instagrami nuk është e vetmja platformë sociale që ka menduar apo ka eksperimentuar me abonimet me pagesë. Prej disa muajsh tashmë, edhe Twitteri ka krijuar një opsion që krijuesit të marrin deri në 10 dollarë për materiale ekskluzive.

Platforma më e njohur sociale që ofron këtë lloj shërbimi është “OnlyFans”, ku krijuesit postojnë shpesh edhe foto dhe video vetëm për të rritur.

Continue Reading

Teknologji

Vit i zymtë për Bitcoinin, po vazhdon t’i bie vlera

Published

on

By

Vit i zymtë për Bitcoinin, po vazhdon t’i bie vlera

Kriptomonedhat kanë pasur një fillim të zymtë të vitit dhe vazhdojnë të zhyten, pasi ekonomitë kryesore në mbarë botën kërkojnë të frenojnë popullaritetin e tyre në rritje.

Bitcoin ka rënë mbi 7% në 24 orët e fundit dhe po tregtohej me 39,097 dollarë që nga ora 3:00 e mëngjesit, sipas CoinDesk. Kriptomonedha më e vlefshme në botë ka rënë me mbi 15% që nga fillimi i vitit. Ndërkohë, në nëntor të vitit të kaluar, ajo u tregtua me një rekord të lartë prej 68,990 dollarë.

Pavarësisht kësaj, monedhat e tjera të ngjashme kanë dalëe dhe më keq. Ethereum, e cila është kriptomonedha e dytë më e vlefshme në botë, ka rënë pothuajse për 8% në 24 orët e fundit, dhe tani po tregtohet me rreth 2,895 dollarë, po ashtu sipas CoinDesk. Kjo kriptomonedhë është ulur gati për 20% që nga fillimi i janarit.

Investitorët janë shqetësuar për monedhat dixhitale dhe asetet e tjera më të rrezikuara, që kur Rezerva Federale e SHBA-së sinjalizoi se mund ta zbusë stimulin ekonomik në mënyrë më agresive sesa pritej.

Edhe qeveritë e shteteve të tjera po godasin. Të enjten, është raportuar se Banka Qendrore e Rusisë ka propozuar një ndalim të përdorimit të kriptove. Rusia është një nga vendet më të mëdha të kripto-minierave në botë, por Banka e saj Qendrore tha se monedhat dixhitale mund të përbëjnë një kërcënim për stabilitetin financiar të vendit.

Propozimi rus vjen vetëm disa muaj pasi Kina nisi një shtrëngim në shkallë të plotë mbi kriptomonedhën, duke ndaluar si tregtinë ashtu edhe minierat.

Edhe vende të tjera po flirtojnë me ndalimin e kriptove. Në nëntor, India tha se po përgatitej të prezantonte një projekt-ligj që do të rregullonte monedhat dixhitale, megjithëse ende nuk dihet shumë për atë propozim.

Continue Reading

Teknologji

Për herë të parë në histori, veturat elektrike shitën më shumë sesa me naftë

Published

on

Shitjet e veturave elektrike po rriten kryesisht për shkak të stimujve për të blerë në shumë vende evropiane.

Në Evropë, në dhjetor 2021, pjesa e tregut në shitjet e automjeteve thjesht elektrike (pa përfshirë hibridët plug-in) ishte 21 për qind, duke tejkaluar pjesën në shitjet e automjeteve me motorë dizel për herë të parë në histori, me 2 për qind.

Ndërsa shitjet me naftë ranë me 26 për qind krahasuar me një vit më parë, pati një rritje të mprehtë në numrin e automjeteve elektrike të regjistruara rishtazi prej rreth 91 për qind krahasuar me vitin 2020.

Shitjet e veturave elektrike po rriten kryesisht për shkak të stimujve për të blerë në shumë vende evropiane, por edhe përmirësimeve në infrastrukturën e karikuesve, sipas të njëjtit burim.

Ndryshe, Bashkimi Evropian synon që shumica e veturave të jenë elektrike deri në vitin 2035.

Continue Reading

Aktuale